Quantcast
Channel:
Viewing all 5119 articles
Browse latest View live

Ne bomo jamrali, ampak …

$
0
0
Kulturna ali glasbena novica
3. 2. 2017 - 15:10

Na današnji seji Nacionalnega sveta za kulturo se je izkazalo, da je glavni problem javne kulturne infrastrukture plesen. Ta napada arhive in muzeje. Sicer je poleg večnega problema pomanjkanja denarja prisotna tudi prostorska stiska. Udeleženi iz različnih kulturnih institucij predvsem ne želijo jamrati in ostajajo optimistični. Tudi po tem, ko so znižali potrebno financiranje na 95 milijonov. Direktor arhiva Bojan Cvelfar lepo povzema jamranje predstavnikov institucij.

Izjava

 

Še leta 2017 se pogovarjajo o neuspešnem kulturnem turizmu, ki je našel prostor v prispevkih skoraj vseh udeleženih. Iz govora Dragana Matića se zdi, da je to čisto nova stvar.

Izjava

 

Poudarja ga tudi državna sekretarka Damjana Pečnik, ki kulturno dediščino kot pomemben element umešča v turizem.

Izjava

 

Izgleda, da se samo direktor zavoda za varstvo kulturne dediščine Jernej Hudolin zaveda, da je kulturni turizem star vsaj toliko kot Eifflov stolp. Še vedno pa mu posveča veliko pozornosti.

Izjava

 

Glavne ugotovitve seje so bile, da so projekti v glavnem nedokončani in ni vlagateljev, saj se jim denar ne povrne. Na hitro so za to zakrivili krizo. Direktor arhivov se zaveda, da sami niso zanimivi za vlagatelje, splošno nezanimanje je pedagoško predstavil minister Anton Peršak.

Izjava

Predsednica Nacionalnega sveta za kulturo Uršula Cetinski je na seji izvedela veliko novega, nam pa se je le potrdil sum, da nimamo dovolj denarja in turistov.

 

Jutro je na kulturnem ministrstvu preživela vajenka Ana.

facebooktwitterrss

Kraj dogajanja: 

Kaj so Antideutsche?

$
0
0
Mnenje, kolumna ali komentar
5. 2. 2017 - 20:00
 / Teorema

Preteklo leto sem preživel na Erasmus izmenjavi v nekem majhnem mestecu na jugozahodu Nemčije, nekakšni nemški Škofji Loki z univerzo. Kljub pogreznjenosti globoko v morečo meščansko otopelost pa je mestece imelo razmeroma močno skvotersko in antifa sceno. A šele ob stiku s to sceno, ki bi mi po vseh pričakovanjih morala biti najbolj domača, sem doživel resen kulturni šok: nemški antifašisti namreč skorajda brez izjem podpirajo Izrael v boju proti “barbarskemu islamu”. Pa ne le med alternativci, domala konsenz o podpori apartheid režimu vlada tudi v etablirani levici, kot je stranka Die Linke in vsak, ki bi si drznil trditi nasprotno - takih v Nemčiji ni več veliko - v trenutku obvelja za antisemita in fašista. Ne le, da je vsakršna kritika Izraela v Nemčiji skorajda avtomatično razumljena kot antisemitizem, težava je hujša: da je mogoče vzdrževati vero v pripoved o Izraelu kot demokratični državi, paragonu evropskih vrednost med Arabci, je nujno Arabce prikazati kot necivilizirane barbare, samomorilske verske blazneže, ki opasani z razstrelivom jurišajo na vse, kar je nam, razsvetljenim evropejcem, sveto.

In res, islamofobija je v Nemčiji prisotna ne le na skrajni desnici, kot sta stranka Alternativa za Nemčijo ali gibanje Pegida, temveč prikrito celo v velikem delu antifašistične in leve scene. Ta ničta toleranca do rasizma, kadar bi lahko šlo za antisemitizem, in popolno nezaznavanje problematičnosti, kadar gre za islamofobijo, je neverjetna. Zgolj za primer: največji politični škandal, ki je tedaj pretresel zvezno deželo, v kateri sem živel, je bil, ko je Wolfgang Gedeon, bivši maoist, danes pa poslanec rasistične skrajno desne stranke Alternativa za Nemčijo, v deželnem parlamentu izrekel: “Kot je Islam zunanji, tako so bili nekoč talmudski Judje notranji sovražnik krščanskega zahoda.” Škandal, ki je nastal zaradi te izjave, je povsem razumljiv, kar pa je presenetljivo, je, da ob vsesplošnem zgražanju nisem zasledil niti enega prispevka v medijih, ki se ne bi zgražal le zato, ker je poslanec trdil, da so bili nekoč sovražnik Judje, temveč bi na kakršen koli način kot problematično naslovil tudi dejstvo, da ima poslanec v deželnem parlamentu danes za sovražnika Zahoda Islam. Ta del izjave očitno ni zmotil nikogar.

Leta 2007 je nemški sociolog Georg Klauda izjavil: “Islamofobija, vsaj v tej državi, svoje relevantnosti nima kot masovni fenomen, temveč kot elitističen diskurz, ki si ga deli znaten del leve, liberalne in konservativne inteligence in ki omogoča artikulacijo resentimenta proti imigrantom in anti-rasistom na način, ki predstavi izjavljalca kot prvaka evropskega razsvetljenstva.” Leta 2007 je to morda še držalo, a sedem let kasneje je gibanje Patriotski Evropejci proti islamizaciji zahoda, skrajšano Pegida, z mobilizacijo več desettisočih  dokazalo, da islamofobija nikakor ni več rezervirana zgolj za elito.

Medtem ko populistična desnica koraka v masovnih shodih proti imigrantom in muslimanom, se velik del levice še vedno oklepa elitistične islamofobije. Ko je leta 2014 v Kölnu več tisoč neonacistov protestiralo pod sloganom “Huligani proti salafizmu”, jim je naproti stal manjši levi protishod s transparenti “Proti rasizmu in verskemu fundamentalizmu”, s čimer je pravzaprav izrazil enotnost s tistimi, proti katerim naj bi protestiral. Izraelske in ameriške zastave pa so že dolgo stalnica vsakega nemškega antifa shoda.

Da bi lahko razumeli to nenavadno politično ozračje in slepo pego v mišljenju, je treba iti v času nazaj, v konec osemdesetih, ko se pričenjal formirati marginalen fenomen, imenovan Antideutsche, kar bi lahko prevedli kot proti-nemški, ter mu slediti skozi razvoj od obskurne skupine levih trolov do vzpostavitve izjemno vplivne ideologije, ki ima danes med mladimi Nemci na celotnem političnem spektru malodane status hegemonije.

V osemdesetih je bila, kakor bolj ali manj povsod, levica v zahodni Nemčiji v slabem stanju. Na radikalni sceni so prevladovale komunistične skupine, organizirane kot maoistične, hoxistične in stalinistične sekte, imenovane K-Gruppen, popkulturni fenomen, ki je deloval po principu subkulturnih identitet. Pro-palestinska levica je, kot je že zelo zgodaj izpostavil Moishe Postone, pogosto zapadala v antisemitizem. Medtem pa je na bolj mainstream ravni levica devalvirala v mirovniško gibanje, ki je v anksioznem vzdušju hladne vojne skupaj z Zelenimi pozivalo k odpravi nuklearnega orožja, pri tem pa Nemčijo prikazovalo kot potencialno žrtev antagonističnih velesil. To je omogočilo obrat v desno, saj, kot je že leta 1983 opozoril Wolfgang Pohrt, eden izmed idejnih predhodnikov gibanja Antideutsche, ob viziji nuklearne apokalipse spet pride v ospredje ideja Nemčije kot zedinjenega naroda, kjer je levica na isti strani kot vladajoči. Tako je mirovniško gibanje osemdesetih vodilo v nacionalistično prebujenje.

Proti temu nacionalizmu, ki je ob padcu zidu in absorpciji vzhodne Nemčije dobil velik zagon - v začetku devetdesetih so desničarji ob široki ljudski podpori ob požigih azilnih domov pobili preko sto azilantov -  je nastopila levica. Kmalu pa so se znotraj nje vneli spori, ali je potrebno nacionalizmu nasprotovati primarno, samemu po sebi, ali sekundarno, zgolj kot simptomu ekonomskih procesov. Tisti, ki so nasprotovali nacionalizmu kot ideologiji in ne tudi kot materialni podstati, iz česar ta ideologija izhaja in jo reproducira, so bili skupina, ki predstavlja začetke gibanja Antideutsche.

Da gre za izrazit anti-nacionalizem, je jasno že iz imena, a to ni presenetljivo – anti-nacionalizem je seveda skupen vsem marxističnim skupinam, vrednim tega imena. Pri Antideutsche pa je poudarek drugje: ne gre za klasičen anti-nacionalizem, saj Nemčije ne razumejo zgolj kot države med državami, temveč kot specifično stanje zavesti. Čeprav se radi sklicujejo na ta tekst, ima idealistično razumevanje nemštva kaj malo skupnega z Marxovo Nemško ideologijo. Nemštvo, ki mu nasprotujejo Antideutsche, ni zares povezano z dejansko Nemčijo, njenimi institucijami ali procesi, ki se odvijajo v njej. Pravzaprav je precej misteriozna entiteta, za katero tudi ti, ki se identificirajo kot Antideutsche, pogosto ne vedo, kaj naj bi pravzaprav bila. Ko na primer v mokumentarcu Deckname Dennis novinar to vprašanje zastavi na proti-nemški demonstraciji leta 1995, nihče od prisotnih nanj ne zna odgovoriti, dokler nazadnje nekdo ne reče, da bi lahko šlo pravzaprav za nekaj takega kot “Nikoli več vojne v Nemčiji”.

A bolje izobraženi Antideutsche ponavadi vendarle vedo povedati, da je nemštvo stanje duha, ki inherentno vodi k izgradnji Auschwitza. Pa vendar to ni mišljeno v smislu zgodovinskega nacizma ali današnjega neonacizma. Kategorija nemškosti, ki ji nasprotujejo, je popolnoma nezgodovinska in nespacialna. Vsakdo lahko zaseda mesto Nemca, oziroma, vsakdo, ki je deležen denunciacije, češ, da je Antisemit, je Nemec, ki mu nasprotujejo. Vendar tudi oznaka antisemit v rokah Antideutsche nima nujno resne vsebinske povezave z antisemitizmom. Če je prve zametke Antideutsche v osemdesetih zaznamovalo legitimno naslavljanje problema antisemitizma na levici, danes izraz antisemit funkcionira na popolnoma enak način kot denunciacije, ki so uporabljene v drugih levih krogih, denimo revizionist, le da je uspešnejša, saj apelira na vsakogar, ki se nima za antisemita, da se distancira od denuncirane osebe ali vsebine in se postavi na stran Antideutsche.

Zanimivo je, da je gibanje, utemeljeno na anti-nacionalizmu, kmalu zapadlo v izrazito fetišizacijo države. Ne le Nemčije, simptom tega je tudi izrazit sionizem. Antideutsche namreč državo Izrael razumejo kot edini branik Judov pred antisemitizmom oziroma ponovitvijo holokavsta, ki pa je iz vseh strani oblegan z antisemiti. Pri tem so Antideutsche povsem slepi tako za izraelske zločine v Palestini in apartheid kot tudi za kontradikcije in razredni boj znotraj Izraela. Iz radikalne levice in anti-nacionalizma izhajajoče gibanje tako paradoksno vidi edino možnost emancipacije skozi državo.

Eden izmed dogodkov, ki so najmočneje vplivali na gibanje Antideutsche ter so mu dali obliko in vsebino, je bila po mnenju Wolfa Wetzla Zalivska vojna. Nemške firme so namreč Iraku prodajale orožje in bojne pline. Ko je iraški okupaciji Kuwaita sledil ameriški napad na Irak, je Saddam Hussein nekaj raket izstrelil na ameriška zaveznika Izrael in Savdsko Arabijo ter zagrozil, da bodo naslednje rakete, ki bodo letele nad Izrael, napolnjene z bojnimi plini. To je na Zahodu, sploh pa v Nemčiji, sprožilo totalno moralno paniko. Pohrt je levičarje, ki so pozivali proti vojni, označil za Hitlerjugend in volkodlake, nemški pesnik Hans Magnus Enzensberger pa je v reviji die Spiegel Husseina razglasil za novega Hitlerja, napad na Kuwait izenačil z napadom na Poljsko leta 1939, republikansko gardo z SS-om, milijoni Arabcev, ki so Husseina podpirali, pa so v njegovem članku svoj ustreznik v našli milijonih Nemcev, ki so podpirali Hitlerja. Ta, zadnja primerjava pa tudi jasno nakazuje vzrok za elitizem, ki ga z Antideutsche deli tudi velik del nemških liberalcev in levičarjev: ljudstvo je namreč ljubilo Hitlerja, torej ljudska volja vodi v fašizem, zato se je nujno distanicirati od nje. Politične posledice tega so za levico seveda pogubne.

Antideutsche so brez pomislekov Enzensbergerjeve trditve sprejeli za svoje in Saddama Husseina razglašali za novega Hitlerja, ki ob pomoči nemških firm načrtuje izvršitev Hitlerjevega načrta, namreč iztrebljenje Judov. Hkrati pa so pozivali nemško vlado, naj napade Irak ter popolnoma prekinili ne le z mirovniškim gibanjem, temveč tudi s kritiko imperializma. V anti-nemških “analizah” je nemški postal Irak, ZDA pa so se iz imperialističnega agresorja prelevile v edinega resničnega antifašista, zavetnika zatiranih Judov in zaščitnika civilizacije.

Tovrstna stališča Antideutsche so se le še zaostrila ob Drugi intifadi, ki je niso razumeli kot obupan upor zatiranih, temveč kot islamo-fašizem in izvrševanje Hitlerjevega načrta, do skrajnosti pa so jih radikalizirali po septembru 2001. Leta 1992 ustanovljena revija Bahamas, ki funkcionira kot idejno središče Antideutsche, je tako po napadu na ZDA pozivala k “Vojaškim udarom proti centrom Islama”, pripisala Koranu “podobno vlogo, kakor jo je imela v svojem času v Nemčiji Hitlerjeva pisarija Mein Kampf” ter razglasila, da bi “Uničenje islamskega gospostva prebivalstvo teh dežel rešilo muslimanskega malikovanja.”

Ni težko sprevideti popolne napačnosti teh izjav. Islam je podobno kakor nemškost ali Izrael, kot smo pokazali prej, razumljen idealistično, popolnoma brez ozira na dejanske politične strukture in ekonomske procese. Pomeni zgolj nekakšno transhistorično zlo ideologijo, inkarnacijo nacizma oziroma “nemštva”, ki neposredno udejanja svoje (oziroma Hitlerjeve) zle načrte, pri čemer dejanske strukture gospostva ne igrajo nobene pomembne vloge. Težava niso Al-Kaida, Hamas ali Sadam, še bistveno manj politično ekonomski pogoji in vzroki njihovega nastanka, pač pa zla ideologija islama, ki je lahko premagana le s totalnim uničenjem. Kot zapiše Bernhard Schmid, je za Antideutsche Reich mogoče prepoznati povsod, sploh pa v arabskih državah.

Podobno in sočasno je v Antideutsche časopisu Jungle World Anton Landgraf oznanil: “Intenca napada na World Trade Center [je] očitna [...] New York ne velja zgolj za simbol globalne moči kapitala, temveč tudi vpliva, ki ga imajo domnevno nanj Judje. V antisemitskih teorijah zarot je Wall Street popoln primer judovske dominacije, od tu Judje gospodujejo globalnim financam in vodijo politiko ZDA. Teror je namenjen osovraženi judovski Ameriki in želja islamskih fundamentalistov, da bi jo uničili, je identična njihovem hrepenenju po tem, da bi Jude v Izraelu pognali v morje.” Kot smo videli, empirija in dejstva Antideutsche ne zanimajo, kot tudi ne dejstvo, da je bil WTC le ena izmed tarč napada in da ostale niti v divjih teorijah zarot nimajo nikakršne povezave z Judi. Tako jim je islam uspelo izenačiti z antisemitizmom in nacizmom, torej z nemštvom proti kateremu so, a tudi anti-imperializem in anti-amerikanizem je doletela ista usoda. Če namreč Američani bombardirajo Arabce, ki podpirajo Palestino, potem pač mora biti vsakdo, ki nasprotuje ameriški zunanji politiki, gotovo antisemit.

Svet, kot ga vidijo Antideutsche, je črno-bel: na eni strani so Judje, vselej žrtve, in njihove zaveznice ZDA, ki jih iz čiste dobrote in razsvetljenskih vrednot zahodne civilizacije ščitijo pred holokavstom, ki ga nad njimi skuša izvesti barbarsko antisemitsko “nemštvo” - nekoč v podobi nacizma, danes pa se nahaja na Bližnjem vzhodu. Tako je v oktobrski izdaji Bahamas 2001 zapisano, da se “vselej isti zavezniki bojujejo proti vselej istim antisemitskim barbarom in poskušajo pri tem rešiti vselej isto žrtev – žrtev holokavsta.” Zaradi takega razumevanja situacije se Antideutsche besno uprejo mirovniškim gibanjem proti vojni v Iraku in ko tedanji predsednik Nemčije Schröder 2003 protestira proti Ameriški invaziji, Sören Pünjer, eden izmed vodilnih ideologov gibanja, v Bahamas zapiše: “Od Goebbelsove totalne vojne do Schröderjevega totalnega protesta je kratka nemška pot. [...] Kdor se bori proti Islamu, lahko izgubi, kdor se ne, nima česa izgubiti.”

Glede na takšno vojno hujskaštvo ni presenetljivo, da Antideutsche prelomijo še zadnje vezi z levico in kaj hitro najdejo nove zaveznike na skrajni desnici. Pünjar se tako navduši nad ideologom ameriške neokonservativne desnice Robertom Kaganom, zagovarja militarizacijo Evrope ter zahteva sodelovanje Nemčije z ZDA pri vojaškem razsvetljevanju bližnjega vzhoda. Ameriške neokonservativce celo razume kakor Hegel Napoleona - kakor nekoga, ki bo na Bližnjem vzhodu opravil z zastarelimi družbenimi odnosi in prinesel napredek. Medtem se je drug sodelavec Bahamas Justus Wertmüller navduševal nad Jean-Marie Le Penom, ki naj bi bil glas razuma, ki zaustavlja islamizacijo predmestij. Leto kasneje pa je Uli Krug v Bahamas hvalil zloglasno islamofobno knjigo Oriane Fallaci, ki naj bi pozivala, naj se “božjim bojevnikom postavimo po robu z antifašistično odločnostjo.” Kljub temu pa se večji del Antideutsche še zmerom razglaša za antifašiste in komuniste - edine prave komuniste, seveda. Pa vendar so vsaj nekateri izmed njih zmogli toliko refleksije, da so revidirali svoja stališča. Eden izmed vplivnejših med Antideutsche, Jürgen Elssäser, je tako 2014 postal vodilni ideolog Pegide.

Tako so se od konca osemdesetih iz marginalnih skupinic radikalnih levičarjev, ki so provocirale nacionaliste, do prvega desetletja po letu 2000 Antideutsche prelevili v med najstniki vsesplošno prisotne trole, ki so v imenu komunizma, Marxa in Adorna v vsakem političnem vprašanju brezpogojno podpirali ameriške neokonservativce, apartheid režim in skrajno desnico. V imenu kritične teorije so hujskali k napadom na arabske države in zagovarjali ameriški imperializem. V imenu teorije ideologije so širili islamofobijo in v imenu antifašizma rasizem.

Čeprav brez kakršnekoli partije ali poenotene organizacije, so Antideutsche, zbrani okoli časopisov, kot so Bahamas, Jungle World, Konkret in drugi, ter skupin Initiative Sozialistisches Forum in Café Critique, prav s svojimi vselej provokativni stališči privabili mnogo mladih alternativcev. Zgodovinar in poznavalec Antideutsche Gerhard Hanloser pa svari, da njihove popularnosti ne smemo razumeti kot izraz slabe vesti Nemcev zaradi holokavsta, temveč nasprotno, njihova privlačnost leži v  osvoboditvi od slabe vesti, ki jo ponujajo levičarskemu anti-imperialistu, kot osvobajajočo afirmacijo užitkov privilegiranosti nemškega srednjega razreda. Antideutsche omogoča aktivizem brez slabe vesti pustiti za seboj in namesto mučnih empiričnih ali teoretskih raziskav preprosto vselej zagovarjati ameriško zunanjo politiko kot boj proti antisemitizmu ter uživati v nemočnem ogorčenju teh, ki jih to sprovocira. In res so vsi simpatizerji Antideutsche, s katerimi sem govoril, prvotno pristopili k gibanju, ker jih je zabavalo trolanje.

Kaj so torej Antideutsche danes? Wolfgang Pohrt, nekoč njihov vzornik, danes pa oster kritik, odgovarja: “Morda vsi in najprej vlada.” Predvsem pa so trojanski konj, ki je levico, tako radikalno kot parlamentarno, ujel v začaran krog trolanja in nepomembnih sporov, jo odprl diskurzu skrajne desnice in jo alieniral od najnižjih slojev, ki jih v veliki meri sestavljajo migranti. So deviacija levice, ki se je iz antifašizma sprevrgla v islamofobni fašizem in nujno jih je kot take razumeti  ter jim kot takim nasprotovati.

 

Oddajo je sofinanciral Goethe-Institut.

Aktualno-politične oznake: 

facebooktwitterrss

Igrati ali performirati

$
0
0
Recenzija dogodka
6. 2. 2017 - 13:00

Kaos kontrole. Avtor in režiser: Mitja Lovše. Gledališče Glej, Ljubljana, 29. jan. 2017.
Foto: Sunčan Stone.

Dejstvo, da je represija eden ključnih pojmov današnjega časa, se čedalje bolj odraža v novih avtorskih uprizoritvah. Oliver Frljić tako stilizira nasilnost aparatusov v čustveno vizualno zmes ter aludira na odgovornost občinstva, Žiga Divjak jih nepretenciozno, a involvirano komentira, Mitja Lovše pa jih kvečjemu dramatizira.

Njegova miniaturka Kaos kontrole nudi vpogled v indoktrinacijo posameznika, ki se iz človeka z določenimi ambicijami in željami prelevi v tihega izvrševalca nalog anonimne avtoritete. Izvajalki in izvajalci predstave gradijo gibalno-govorno podobo ujetosti v kremplje sistema, navdihnjeno s teorijami zarote. Režiser v maniri voditelja ameriške televizijske serije Twilight Zone povezuje prizore, ki se vrstijo v nekoliko filmski maniri.

"Povprečni Slovenec" Jože Kovač hoče izstopiti iz povprečja in uresničiti ambiciozen načrt: v New Yorku želi postaviti grandiozno stavbo parlamenta, tako imenovano Katedralo svobode, ki jo je nekoč projektiral Plečnik. Vendar njegov ustvarjalni elan preseka fiktivna "tajna služba", ki mu izpere možgane, ga spreobrne v svojega služabnika in izkoristi za pragmatične namene. "Tajno službo" uteleša trojica, ki skozi koreografijo, ki dobro izkorišča prostor gledališča Glej, simbolično nakaže vsesplošno ujetost v paradigmo varnosti oziroma biopolitike.

Jože je tako ne le primoran aktivno sodelovati pri rutinskem opravilu, ki utrjuje prevlado Zahoda nad ostankom planeta, temveč tudi povsem spremeniti svoj pogled na svet. Želi ga kar v celoti urediti in odstraniti "parazite", ki kazijo podobo belega, čistega in uspešnega Zahoda. Da bi preprečil mešanje Nas z Drugimi, ustanovi tudi gibanje z imenom Akropola svobode. A njegov poskus, da bi se medtem osamosvojil in iztrgal nadzoru nevidnih (globalnih) gospodarjev, pričakovano spodrsne …

Še preveč je jasno: padcu v korporativno-pravno-birokratsko brezno se ne da uiti. Tu težava ni toliko v enoplastnosti sporočila, ki bi jo lahko upravičil bolj izluščen performativni naboj, temveč prej v predvidljivosti, ki ne prispeva k avtorjevemu prizadevanju, da bi zgodbo po svoje dramatiziral. Dramatizacija sicer uspe do določene mere, vendar se ne izide v otipljivejšo dramsko potenco. Hkrati poteka poskus vpeljave performativnih vložkov, predvsem prek gibalne govorice, ki vzpostavi korektne koreografske nastavke. Ravno prek opazovanja tega poskusa sklepamo, da bi manj linearen in bolj filmsko narezan potek dogajanja lahko zvišal želeni učinek.

Zdi se namreč, da je znotraj izhodiščne ideje še veliko prostora za razvoj tega – sicer vedno tveganega – poskusa hibridizacije med bolj in manj tradicionalnimi/kanoniziranimi izraznimi sredstvi. Manjkajoča odločnejša formalna gesta bi uprizoritev lahko naredila bodisi radikalno dramatizirano ali pa radikalno performirano. Sami bi navijali za slednje, saj je videti in čutiti, da se izhodiščni koreografski material kar ponuja za razvoj v tej smeri. Recimo, da bi bilo lahko gibanje bolj oziroma skrajno zvedeno, kar bi blažilo tveganje ilustrativnosti, z redukcijo govorjenja pa bi se obenem dalo ogniti pastem naivnosti uzgodbljenja.

Govorimo pravzaprav o problemu navzkrižja in stika med dvema pristopoma, koreografskim oziroma gibalnim in uprizoritveno-pripovedovalnim. Ta problem smo nazadnje zaznali pri Stekleni menažeriji Matije Ferlina, ki koreografsko predeluje modernistično dramsko besedilo.

Pogled skozi formalno zagato Kaosa kontrole – igrati ali performirati – zaznava iskren in tudi inovativen poskus soočanja z utesnjenostjo, ki nas duši znotraj Sistema, v katerega smo ne le pasivno vpeti, temveč ga tako ali drugače soustvarjamo. Pomembno se je spomniti, da medtem nismo le brezupno ujeti v neko superiorno omrežje moči. Distopična razsežnost idejne zasnove projekta je njegova obetavna posebnost, ki bi se jo, ob upoštevanju dejstva, da smo v danih okoliščinah vendarle zmožni odpora, gotovo dalo razviti v pogumneje profilirano akcijo, sploh ker gre za predstavo v pripravi.

facebooktwitterrss

Institucije: 
Kraj dogajanja: 

Nov kulturni model?

$
0
0
Kulturna ali glasbena novica
6. 2. 2017 - 15:10

Kot smo na Radiu Študent že poročali, je na Ministrstvu za kulturo v teku priprava novega Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo, krajše ZUJIK. Ob tej priložnosti in kot pregled njihovega lanskoletnega delovanja je Društvo Asociacija sklicalo novinarsko konferenco. Sodelovali so člani Asociacije Andrej Srakar, Jurij Krpan, Jadranka Plut in Anela Bešo.

Srakar je predstavil analizo stanja v kulturi in jo povzel z ugotovitvijo, da “proračun raste, kultura pada”. Kultura je, kot vemo, proračunska žrtev, saj so se od leta 2012 kljub gospodarski rasti, manjšemu znižanju državnega proračuna, čemur je nato sledilo njegovo povečanje, sredstva za kulturo znižala z 2-eh % na 1,6% državnega proračuna.

Srakar je razbil mit o rasti števila samozaposlenih v kulturi, ki naj bi jo bilo treba omejiti:

Izjava.

Jurij Krpan je nato predstavil, kako minister piše “vitek” zakon. V Asociaciji so ministrov “avtorski projekt”, ki nastaja brez dialoga z nevladnimi organizacijami, označili za simptom vsega, kar se dogaja že 10 let. Minister bi vitkost zakona kombiniral z drugimi, specifičnimi zakoni. To pa je nazadnjaško z vidika sodobne umetnosti, ki že dolgo ni več zaprta v cehe.

Ministrovo pisanje za delovno skupino se je tako za zdaj materializiralo v abstrakten dokument, ki naj bi bil nov kulturni model. V njem se poraja ideja o t.i. Agenciji za umetnost, ki naj bi se zgledovala po Agencijah za knjigo in za film. Vendar, poudarja Krpan, sta ti dve agenciji disfunkcionalni. Po njegovem mnenju bi minister rad getoiziral umetnost in umetnike na ta način nekam pospravil.

Ministrov tekst o novem kulturnem modelu se v številkah konkretizira zgolj v zadnjem delu. Tam govori o krčenju števila samozaposlenih v kulturi, da bi lahko povečal sredstva za projekte. Kritizira Jurij Krpan:

Izjava.

Jadranka Plut je nato predstavila uspehe Društva Asociacija v preteklem letu. Povedala je, da nevladne organizacije po novem lahko uporabljajo zasebno infrastrukturo in kot primer navedla Staro mestno elektrarno, ki jo nevladne organizacije lahko uporabljajo kot vadbeni prostor.

Drug uspeh je, da so samozaposleni, ki imajo manj kot 75% prihodkov minimalne plače, zdaj upravičeni tudi do socialnih transferjev. Pred sodbo ustavnega sodišča, ki je razglasilo ta del zakona za neustaven, mnogi samozaposleni namreč niso bili upravičeni do nekaterih transferjev. Kljub temu pa morajo zdaj tisti s prihodkom pod 75% minimalne plače individualno prikazovati dejanske prihodke.

Delni uspeh pa je bil backlash [bekleš] na novembrsko uredbo za samozaposlene, o kateri smo na Radiu Študent že poročali. Ko se je mobilizirala celotna kulturna javnost, je ministrstvo naredilo nekaj popravkov v uredbi, tako da gre v njej za malo manj drastično krčenje sredstev za samozaposlene. Med drugim so tako v uredbi ohranili poklic radijskega napovedovalca.

In še sarkastična beseda Jadranke Plut:  

Izjava.

O tem, kako daleč bo šlo podhranjevanje kulture s strani države, bomo na Radiu Študent poročali še naprej.

Asociiral je Jan.

facebooktwitterrss

Institucije: 
Kraj dogajanja: 

Novačenje po Veliki prevari

Mexitajski / zid

$
0
0
Oddaja
6. 2. 2017 - 20:30

Kategoriziranje je sestavno delo našega naravnega in družbenega življenja: kategorizira tako divji otrok, odrasel izven človeške družine, ko strateško ocenjuje denimo svoje možnosti pobega na določenem delu ozemlja. To ozemlje razparcelira in ga spravi v kategorije. Kategoriziramo, ko se družimo - kategoriziramo denimo prijatelje in nasprotnike in tako naprej, da ne zaidemo preveč v nekontinentalno in neliterarno spiko.

Artwork: Kladnik & Neon

facebooktwitterrss

OM 53 - All Pirate Stations at Once

$
0
0
Oddaja
6. 2. 2017 - 23:00

Artwork: Torley

 

Списак ФМ и ТВ радио станица неовлашћених корисника радио-фреквенцијског спектра, ажуриран 06.03.2015

Norveška je 11. 1. preklopila z FM na sistem digitalnega radia (večje komercialne postaje); FM ostaja na lokalnem področju do 2022, čeprav 65 % Norvežanov nasprotuje ukinitvi FM. Otitis Media o tem že dve leti nazaj.

Leteči pilot o DXing, o AM itn. itn.

NABIRKA JANUARSKIH ZAZNAV S FORUMOV, KI SE TIČEJO NAŠEGA PODROČJA MED 150 in 1800 kHz

153.0 1221-1310 20/1 ROU Antena Satelor, Bod Colonie. Phone-ins px, tks, Rumanian folk songs, nx at 1300. 35352 CGS
270.0 1240-... 22/1 CZE ČR, Topolná, UH. Tks. 15341 CGS
279.0 2320-... 22/1 TKM Turkmen R, Aşgabat. Mx. Weak modulation. 15341 CGS
1530.0 2311-2322 20/1 ROU R.România Actualităţi, Rădăuţi. Tks 24442 CGS
1610.0 0855-0940 21/1 AIA The Caribbean Beacon, The Valley. E/fem. speaker, rlgs. propag. Co-ch. QRM de NAm. F/out. 34443 CGS
1615.0 2155-... 21/1 HOL R.Turftrekker - pir. Dutch songs. 35332 CGS
1618.0 2246-... 21/1 CUB ? R.Rebelde (p), site? Match rpt. 24331 CGS
1618.9 2000-... 19/1 ? UNID - pir. Mx. 25331 CGS
1620.0 2356-... 19/1 CUB R.Rebelde, 3 sites. Local mx. anns., baseball match rpt., // 5025 Bauta. QRM de CUB. 34342 CGS
1620.0 1951-... 20/1 GRC UNID - pir. Tks, Grk songs. 35342 CGS
1620.0 1935-... 21/1 GRC UNID - pir. Tks, Grk songs. 35443 CGS
1620.0 1906-... 22/1 HOL UNID - pir. Dutch songs. 24331 CGS
1620.0 2240-2252 22/1 VIR WDHP, Frederiksted. Caribbean accented E, rlgs. propag. QRM de CUB (not // to 5025 Bauta). 23341 CGS
1620.0 1927-... 23/1 ? UNID - pir. Songs, pops. 25331 CGS
1620.0 2234-... 24/1 HOL R.Nordzee - pir. Du, pop oldies, tks. 25342 CG
1621.9 2235-... 22/1 GRC UNID - pir. Grk songs. 35332 CGS
1622.4 1949-... 23/1 ? UNID - pir. Mx. 25341 CGS
1626.1 2251-... 20/1 HOL UNID - pir. Pop oldies. 25341 CGS
1628.0 1904-... 22/1 HOL R.Barones - pir. C&w, pop oldies. ID via DX press.
1629.0 2002-... 20/1 GRC UNID - pir. Grk songs. 25331 CGS
1629.0 2309-... 21/1 GRC UNID - pir. Tks, Grk songs. Adj. QRM. 24331 CGS
1629.0 1945-... 22/1 GRC UNID - pir. Grk songs. QRM de Dutch on 1628.
1629.0 2312-... 24/1 GRC UNID - pir. Grk mx & songs, tks. Some echo 35343
1633.0 2351-... 19/1 HOL R.Barcelona - pir. Du, mx, tks. 25342 CGS
1633.0 1950-... 23/1 HOL UNID - pir. Pops, Dutch songs, jodel. 35332 CGS
1633.8 2158-... 21/1 HOL R.Keizwer en Keizerin - pir. Dutch songs. CGS
1634.0 2253-... 20/1 HOL UNID - pir. Dutch songs. 35342 CGS
1634.9 2237-... 22/1 GRC UNID - pir. Grk songs. 35332 CGS
1635.0 2249-... 21/1 HOL R.Keizer en Keizerin - pir. C&w, Dutch songs.  CGS
1635.0 1930-... 22/1 GRC UNID - pir. Grk folk songs, tks. 35443 CGS
1636.0 1947-... 20/1 HOL R.Dolphijn - pir. Du, mx, tks. 25342 CGS
1636.5 1932-... 22/1 Balkan UNID - pir. Slavic mx, tks. 25442 CGS
1636.9 1925-... 23/1 GRC UNID - pir. Grk songs. Faulty modulation. 35343 1637.8 1951-... 20/1 GRC UNID - pir. Grk songs. 35342 CGS
1638.3 2221-... 19/1 HOL ? UNID, Dutch? - pir. Songs. 25331 CGS
1640.0 2232-2241 19/1 USA WTNI (p), Biloxi MS. E, tks. Fairly strg. at 2345.
1644.8 2215-... 19/1 HOL UNID - pir. Du, Dutch songs, tks. 25341 CGS
1645.0 1930-... 23/1 HOL UNID - pir. Dutch songs. 35342 CGS
1645.1 1950-... 20/1 HOL ? UNID, Dutch? - pir. Pops, silent periods. 35343 CGS
1645.2 1949-... 22/1 GRC UNID - pir. Tks. 25341 CGS
1645.8 1953-... 23/1 GRC UNID - pir. Tks, pops. Adj. QRM. 34342 CGS
1647.0 1908-... 22/1 HOL R.Witte Tornado (p) - pir. Du, tks, Dutch folk songs.
1647.0 2248-... 23/1 HOL UNID - pir. Du, tks, Dutch songs. 35342 CGS
1648.0 2201-... 21/1 HOL R.Moby Dick - pir. Dutch songs, folk mx 35332 CGS
1649.9 2307-... 21/1 GRC ? UNID, Greek? - pir. Tks. Distorted. 23341 CGS
1649.9 1910-... 22/1 GRC UNID - pir. Tks, Grk songs. Some distortion. 35443
1650.0 1938-... 19/1 GRC UNID - pir. Grk mx, tks, Grk songs. Echo 35342 CGS
1650.0 2228-2234 19/1 USA WHKT (p), Portsmouth VA. E, tks on home politics, advs. 35332 CGS
1650.0 1932-... 23/1 GRC UNID - pir. Tks, Grk mx. QRM de French coastal stn for some time. 44443 CGS
1650.0 2247-2258 23/1 CAN CINA (p), Mississauga ON. Indian songs 34332
1650.0 2319-... 24/1 GRC ? UNID, Greek? - pir. Tks. 15341 CG
1653.0 2217-... 19/1 Balkan UNID - pir. Slavic songs. 25341 CGS
1653.0 1941-... 20/1 Balkan UNID - pir. Slavic songs. 35343 CGS
1653.1 2203-... 21/1 HOL R.Lotus - pir. Pops. ID via DX press. 35342 CGS
1655.0 1944-... 20/1 HOL R.Casablanca - pir. Du, mx, tks. Faulty modulation.
1655.0 1947-... 21/1 Balk. ? UNID - pir. Tks, mx. 24331 CGS
1655.0 2206-... 23/1 ? UNID - pir. Mx. Low modulation. 25332 CGS
1660.0 1936-... 19/1 GRC UNID - pir. Grk songs. 35342 CGS
1660.0 0900-1005 21/1 USA WWRU, Jersey City NJ. Kor, tks, songs 24432
1660.0 1937-... 21/1 GRC UNID - pir. Tks. 35443 CGS
1660.0 1911-... 22/1 GRC UNID - pir. Grk songs. 34343 CGS
1660.6 1936-... 20/1 GRC UNID - pir. Tks. 35443 CGS
1661.5 2304-... 21/1 ? UNID - pir. Silent carrier QRM Balkan pir. stn on 1663
1663.0 2219-... 19/1 Balkan UNID - pir. Slavic mx. 25341 CGS
1663.0 1939-... 21/1 Balkan UNID - pir. Slavic songs. 35443 CGS
1663.0 1912-... 22/1 Balkan UNID - pir. Croat/Serb, tks, Slavic songs. 35443
1663.0 1934-... 23/1 Balkan UNID - pir. Slavic songs. 35343 CGS
1670.0 1932-... 19/1 GRC UNID - pir. Grk songs. 35342 CGS
1670.0 1939-... 20/1 GRC UNID - pir. Tks abt. the equipment, Grk mx. 35342
1670.0 1940-... 21/1 GRC UNID - pir. Grk songs. 35342 CGS
1670.0 1913-... 22/1 GRC ? UNID, Greek? - pir. Silent carrier. 35343 CGS
1670.0 2228-... 24/1 GRC UNID - pir. Mx, tks. 25331 CG
1672.7 1955-... 23/1 Balkan UNID - pir. Croat/Serb, tks. Adj. QRM. 24341 CGS
1674.9 1946-... 23/1 HOL ? UNID, Dutch? - pir. Mx, pops. Adj. uty. QRM.
1675.0 1914-... 22/1 HOL R.Digital - pir. Du, pops, tks. 35342 CGS
1678.0 2314-... 24/1 GRC UNID - pir. Grk songs, tks. 15341 CG
1680.0 1934-... 19/1 GRC UNID - pir. Grk songs. 35342 CGS
1680.0 2225-... 24/1 GRC UNID - pir. Tks. Uty. QRM. 24341 CG
1683.0 1938-... 22/1 GRC UNID - pir. Tks. 25331 CGS
1683.0 1935-... 23/1 GRC UNID - pir. Tks. Adj. uty. QRM. 24341 CGS
1688.7 2144-... 21/1 ? UNID - pir. Pops. 25331 CGS
1690.0 *1957-... 19/1 GRC UNID - pir. Tks, testings, Grk songs. 35343 CGS
1690.0 1935-... 22/1 GRC UNID - pir. Tks, testing, Grk songs. 35443 CGS
1690.0 1937-... 23/1 GRC UNID - pir. Tks, light songs. 45444 CGS
1690.0 2223-... 24/1 GRC UNID - pir. Tks, Grk songs. 25341 CG
1691.9 1942-... 20/1 Balkan UNID - pir. Slavic songs. 35343 CGS
1696.0 1950-... 21/1 GRC ? UNID, Greek? - pir. Tks. 15341 CGS
1700.0 1943-... 19/1 GRC UNID - pir. Grk songs. 35342 CGS
1700.0 1954-... 20/1 GRC UNID - pir. Tks, Grk songs. 35343 CGS
1700.0 1941-... 21/1 GRC UNID - pir. Tks, Grk mx. 25342 CGS
1700.0 1915-... 22/1 GRC UNID - pir. Grk songs, tks 35443 CGS

1705.0 2215-... 23/1 ? UNID - pir. Mx. 25331 CGS
1705.5 2151-... 21/1 ? UNID - pir. Silent carrier. 35343 CGS
1707.9 2225-... 19/1 Balk. ? UNID - pir. Tks. 25331 CGS
1708.4 1959-... 21/1 Balkan UNID - pir. Slavic mx. 35332 CGS
1710.0 2238-... 24/1 ? UNID - pir. Tks. Probably Greek bad mod 25342 CG
1710.9 2208-... 23/1 Balkan UNID - pir. Croat/Serb, tks, Slavic mx. 35343 CGS
1711.7 2302-... 20/1 GRC ? UNID, Greek? - pir. Tks. 25331 CGS
1715.4 1952-... 21/1 Balkan UNID - pir. Croat/Serb, tks. 25331 CGS
1716.9 1940-... 22/1 Balkan UNID - pir. Croat/Serb, tks. 35343 CGS
1720.0 1938-... 23/1 GRC ? UNID, Greek? - pir. Testing. bad mod 35342 CGS
1721.9 2313-... 21/1 Balkan UNID - pir. Croat/Serb, tks. overmodulated. 35342
1722.8 1958-... 19/1 Balkan UNID - pir. Slavic mx. Poor modulation. 25341 1728.0 2320-... 21/1 NOR Rogaland R, Marøy. Wx rpt. 35332 CGS
1728.2 2300-... 20/1 Balkan UNID - pir. Slavic songs. 35331 CGS
1730.0 1955-... 20/1 GRC UNID - pir. Tks. 35343 CGS
1730.0 1955-... 21/1 GRC UNID - pir. Tks. 35332 CGS
1730.0 1941-... 22/1 Balkan UNID - pir. Slavic songs. 35443 CGS
1730.0 1940-... 23/1 GRC UNID - pir. Tks, Grk mx. 35343 CGS
1730.0 2242-... 24/1 GRC UNID - pir. Tks. 25331 CG
1735.0 2322-... 24/1 ? UNID - pir. Mx. 15331 CG
1740.0 1959-... 20/1 GRC ? UNID, Greek? - pir. Tks bad modulation 35342
1740.0 1957-... 21/1 GRC UNID - pir. Tks. 25331 CGS
1740.0 1942-... 22/1 GRC UNID - pir. Tks. 35342 CGS
1742.5 2238-... 22/1 Balk. ? UNID - pir. Tks. 25331 CGS
1744.0 2223-... 19/1 Balkan UNID - pir. Croat/Serb, tks. Vy. poor mod 35342
1750.0 1957-... 20/1 GRC UNID - pir. Tks abt. the equipment, mx. 35342 CGS
1755.0 2210-... 23/1 ? UNID - pir. Mx. 25331 CGS
1760.0 1945-... 19/1 GRC UNID - pir. Pops. 25341 CGS
1760.0 2000-... 20/1 GRC UNID - pir. Tks. 35343 CGS
1760.0 1943-... 22/1 GRC UNID - pir. Tks. 35343 CGS
1760.0 1943-... 23/1 GRC UNID - pir. Grk songs. 35443 CGS
1771.7 2148-... 21/1 ? UNID - pir. Mx. 35332 CGS
1782.0 2317-... 21/1 NOR Florø R, Ørlandet. Wx rpt. 35332 CGS
1787.0 1944-... 23/1 Balkan UNID - pir. Croat/Serb, tks. 35342 CGS

facebooktwitterrss

12 dni camorre

$
0
0
Recenzija izdelka
7. 2. 2017 - 13:00

Gomora je nadaljevanka italijanske televizijske hiše Sky Atlantic iz leta 2014. Svoj navdih črpa iz istoimenske knjige Roberta Saviana, ki je izšla leta 2006 in je svojo prvo filmsko adaptacijo doživela leta 2008. Saviano se je v naslovu poigral in združil biblijsko Gomoro in specifično neapeljsko obliko organiziranega kriminala, camorro. V filmu lahko vidimo depikcijo delovanja camore, brez romantičnih upodobitev gangsterjev in njihovega dela. Mafijaši niso prikazani kot glamurozne ali šarmantne figure, temveč prej kot delavci, katerih vsakodnevna izmena obsega izsiljevanje, preprodajo drog, požige, pretepe, umore itd. In če je film v svojem realizmu deloval kot skupek epizod igranega dokumentarca, so si ustvarjalci serije pustili več interpretativne svobode.

V seriji Gomora tako spremljamo fikcijsko prireditev vojne za prevlado nad neapeljsko trgovino z drogo iz let 2004 in 2005. Čeprav so v seriji imena spremenjena, je precej jasno, da gre za spor med klanom Di Lauro in t. i. secesionisti, frakcijo, ki se je želela osvoboditi izpod monopola Di Laurovih.

Dogodke v nadaljevanki spremljamo prek zgodbe glavnega junaka Cira di Marce, ki ga upodobi Marco D'Amore. Ciro je zvest in izjemno ambiciozen vojak klana Sevastano, ki ga že 20 let vodi neusmiljeni stari maček in boter klana don Pietro Sevastano, ki ga igra Fortunato Cerlino. Ko policija don Pietra, bolj kot ne po naključju, le ujame in spravi za zapahe, ostane klan brez vodje. Njegov naslednik in sin Gennaro Sevastano, ki ga ekranizira Salvatore Esposito, na upravljanje družine še ni pripravljen. Genny je namreč razvajen in pomehkužen bogatunski sin, ki svoj status razume kot dovolilnico, da lahko nekaznovano počne karkoli. Zato breme vodenja družine prevzame don Pietrova žena in Gennyjeva mama donna Ima, ki jo odigra Maria Pia Calzone. Donna Ima, ki po svoji neusmiljenosti, preračunljivosti in hladnosti ne zaostaja za svojim možem, se trudi obdržati vse vajeti v svojih rokah. Vendar pa druge družine začutijo trenutek slabosti Sevastanovih in želijo prevzeti prevlado nad mestom.

V ozadju kadrov lahko velikokrat opazimo nedokončana gradbišča, zaprte lokale ali kupe smeti. Ozadje je tisto, ki razkriva neuspeh države in njenih ključnih institucij, neuspeh, ki kot kulisa stoji za vzponom camore. Ni namreč naključje, da je camora tako zacvetela ravno na jugu Italije, saj je to območje ekonomsko in socialno popolnoma opustošeno. Država in njene institucije ali ne delujejo ali pa jih sploh ni. Neapelj je eno najrevnejših mest v Evropi, kjer se brezposelnost po nekaterih podatkih giblje od 28 % pa vse do 40 %, stopnja revščine pa dosega vrtoglavih 26 %. Številni socialni programi so bili zaradi varčevalnih ukrepov ukinjeni.

Porazne socialne in ekonomske razmere ustvarjajo neki vakuum, ki ga zapolnjuje mafija, saj s svojo organiziranostjo nudi mesto nevidni mladini iz blokovskih getov. Na žalost je camora edina, ki lahko ljudem iz nižjega sloja ponudi možnost, da materialno preskrbijo sebe in svojo družino, pa čeprav za to plačajo visoko ceno. Camora nevidnim ljudem, ki so izpadli iz družbe in se utapljajo v obupu, daje vtis, da so neodvisni akterji, ki nadzorujejo svoje življenje. Serija to iluzijo odpravi in razkrije, kako so nižji člani camore brutalno izkoriščani in slabo plačani kljub temu, da v vsakem trenutku tvegajo izgubo življenja ali svobode. Čeprav na prostosti, so tudi višji člani camore ves čas odvisni od globalnih finančnih tokov in vsakokratnih političnih opcij. Gomora nam skozi delovanje kriminalnega podzemlja razkrije to, kar se zavito v tančico ideologije vsakodnevno odvija pred našimi očmi. Gre za izčiščeno obliko nebrzdanega kapitalizma, v katerem ni nobenih omejitev, edina mera pa je mera dobička.

Glavna značilnost camore je ta, da ni tako striktno hierarhično strukturirana kot npr. sicilijanska mafija. Pri camori gre za bolj ohlapno strukturo, kjer se različne družine povežejo v napol demokratične alianse. Vsaka družina ohrani precej več lastne avtonomije kot v klasični mafiji. V nadaljevanki se struktura camore odraža v sami arhitekturi osrednje figure serije, ki je pravzaprav blokovsko naselje Vele di Scampia oz. »jadra Skampije«. Čeprav stojijo nasproti še vedno aktivnemu vulkanu Vezuvu, so ravno ti bloki tisti, ki predstavljajo največjo nevarnost mestu. Prav na jadrih Skampije plujejo cele generacije Neapeljčanov naravnost v propad. Iz njihovih razvejanih, temnih in ozkih hodnikov ter dilerskih punktov kot lava nenehno bruhajo trume mladih in oboroženih gangsterjev, ki terorizirajo celotno mesto.

Nasilnost camore je v seriji prikazana s hitrim tempom dogajanja. Akcija je nenehna in nepopustljiva. Kljub vrtoglavi hitrosti se serija na momente upočasni tako, da podrobneje predstavi zgodbo kakega stranskega karakterja. V teh zgodbah lahko jasno slišimo odmev dogodkov, ki so pretresali Italijo v letih 2004 in 2005. V eni izmed epizod spoznamo mlado punco Noemi, ki jo igra Elena Starace, ki postane še ena nedolžna žrtev camore. Gre za izjemno odmevno zgodbo Gelsomine Verde, ki so jo novembra 2004 ugrabili, mučili, ubili in zažgali. Primer je vzbudil splošno ogorčenje javnosti, italijanska vlada pa se je odzvala z ostrimi ukrepi in policijskimi racijami. Umor Gelsomine je v končni fazi pripeljal do končanja scampijske vojne septembra 2005. S tem se je zaključilo krvavo leto, v katerem so zabeležili kar 120 umorov, mnogo od njih civilistov.

Če se za konec vrnemo na začetek, lahko rečemo, da se gledalec v filmu težko poistoveti z antijunaki do te mere, kot se ob seriji. Film je v svoji naraciji namreč precej bolj hladen in na trenutke deluje sterilno. Serija pa nas na drugi strani dobesedno posrka vase in vrže v središče dogajanja tako, da imamo na koncu občutek, da smo bili priča nečemu tako umazanemu, da bo vsak čas k nam vdrla policija in nas odpeljala.

Omerto je za vas prelomil Denis Adanalić.

Leto izdaje: 

facebooktwitterrss


Mačehovska kultura

$
0
0
Kulturna ali glasbena novica
7. 2. 2017 - 15:10

Na predvečer največjega slovenskega kulturnega praznika se bo v Cankarjevem domu odvila podelitev Prešernovih nagrad. Letošnja režiserka prireditve želi z gala dogodkom opomniti na vse tisto, kar je v kulturi vrednega. Seveda pa ne gre brez obvezne kritičnosti do kulturne politike Republike Slovenije in njenega mačehovskega odnosa do kulture.

Ta mačehovski odnos pa se še kako pokaže v današnjem intervjuju, ki ga je za spletni portal MMC opravil kulturni minister Tone Peršak. V intervjuju Peršak namreč trdi, da je statut samozaposlenega v kulturi prevzel vlogo socialnega korektiva, število samozaposlenih pa naj bi se nevzdržno povečevalo in vse bolj bremenilo kulturni proračun. Mit o večanju števila samozaposlenih o kulturi je že včeraj razbil Andre Srakar iz društva Asociacija, o čemer smo na Radiu Študent poročali včeraj. Poraja se vprašanje, koliko je minister sploh seznanjen s problematiko samozaposlenih v kulturi.

Kulturna mačeha pa je bila očitno danes še posebej nejevoljna in je kulturno sceno dodobra posula s pepelom, saj smo nocoj priča vsesplošnemu zatišju kulturnih dogodkov. Pepel so uspeli pospraviti v galeriji Vžigalica, kjer bodo v sklopu razstave Ljubljana se klanja Sloveniji – Pozdravi iz Celja predstavili življenje Alme M. Karlin in njenega malika, kipca Li Tieguaia. Več o življenju in delu Alme M. Karlin in njeni umeščenosti v lokalni kulturni prostor smo povprašali kustosinjo Barbaro Trnovec:

izjava se nahaja v posnetku

Kakšno vlogo pa je igral kipec Li Tieguaija?

izjava se nahaja v posnetku

Ob 19. uri se bo v kavarni NUK predstavila fotografinja Nataša Kos z dvema avtoportretnima projektoma, ki tematizirata čustva žalosti, samote, osamljenosti, žalovanja, občutka krivde, ranljivosti, jeze, sovraštva in melanholije. Kako sovpadata obe seriji fotografij, nam je povedala avtorica fotografij Nataša Kos:

izjava se nahaja v posnetku

Kulturne novičke je pripravil Denis Adanalić

 

 

facebooktwitterrss

Kraj dogajanja: 

Deleuze, mrki flow

$
0
0
Recenzija izdelka
8. 2. 2017 - 13:00

Padla je filozofska noč. Nad dobršnim delom sodobnih realističnih in materialističnih ontologij se razpenja temna nihilistično-pesimistična podoba misli, ki ni več od tega našega sveta, temveč od sveta-brez-nas, kakor ga na začetku trilogije Horror of Philosophy poustvari Eugene Thacker. Vemo, svet ni eden, svetova sta dva … Kantovsko gledano in tko tud povedano: eden človeški, prečloveški svet-za-nas, drugi, objektivni svet-na-sebi. Svet-brez-nas, ki nastaja kot soočenje mišljenja z nemisljivim, z njemu lastno zunanjostjo, leži vmes, »na nejasnem območju, ki je hkrati neoseben in grozljiv«.

Deleuze je bil verjetno tisti od Francozov, ki je svet-brez-nas najbolj radikalno iztrgal mitološki, religiozni in eksistencialistično-humanistični podobi – in ga naposled skupaj z Guattarijem predal strojno-materialistični. Deleuze je bil tisti, ki je v predgovoru Razlike in ponavljanja napovedal: »Ta knjiga bi torej morala biti poprisotiti neko koherenco, ki ni več naša – ki ni več koherenca človeka, Boga ali sveta. V tem smislu bi ta knjiga morala biti apokaliptična«. Deleuze pa je bil tudi tisti, katerega apokalipsa je poprisotila predvsem koherenco afirmacije in kreacije, ki si nenehno podreja tendence negacije in uničenja. Po drugi strani pa je afirmacija vedno afirmacija moči brezobličnega, ki s sabo odnaša vsakršno formacijo in grozi z resnično krutostjo. Ne le, da prinaša »boje ali uničenja, v razmerju do katerih so boji in uničenja na podlagi negativnega samo videzi«, pač pa mora deteritorializirati in hkrati sestaviti rizome, iti mora do konca in delovati z neskončno hitrostjo misli, tako da uhaja aparatom zajetja, deluje proti času in s tem na čas, ter hkrati, tako namreč upa, v prid prihajajočemu času.

Toda, kot v knjižici Dark Deleuze, izdani lanskega leta pri University of Minnesota Press, ki jo tukaj podlegamo recenzentskemu posegu, pravi njen avtor, Andrew Culp, »[ta] njegova [torej Deleuzova] podoba prihodnosti preveč posnema sedanjost.« Za razliko od nekaterih, katerih sedanjost preveč posnema preteklost, in ki so nam tukaj in zdaj dobro poznani, Culpov izhodiščni problemski topos zajema Deleuzu imanentno razmerje med filozofijo in aktualnostjo; pri čemer je razmerje med Deleuzovimi filozofskimi postopki in kapitalistično-vladnostnimi postopki postalo razmerje ujemanja in podobnosti. Tako kot Benjamin Noys v sorodnem projektu, v knjigi The Persistence of the Negative, tudi Culp Deleuzu – in Guattariju – ne odvzema njegovega pomembnega zapopadanja kapitalistično-vladnostnih procesov, pač pa problem najdeva predvsem pri postopku afirmacije in kreacije, ki naj ne bi omogočal prekinitve z obstoječim, ampak zgolj njegovo radikalizacijo, pospešeno deteritorializacijo na primer.

V intervjuju z Alexandrom Gallowayem kmalu po izdaji knjige Culp veli, da moramo iz Deleuza, ki naj bi spričo izjemne popularnosti postal večinski mislec, ponovno narediti manjšinskega misleca. In Culp ima prav. Dominantna Deleuzova podoba, podoba-Deleuze, deleuzijanska doksa pripada »kanonu radosti«, kakor ga imenuje. Njegov pojmovni svet dobro poznamo, vendarle tudi sami participiramo na njem – vesela znanost rizomatskosti, afektivnosti, molekularnosti, tokov, razlik … ki, rečeno s Culpovimi besedami, začenja zveneti kot parodija.

Temni Deleuze, ki ga Culp oglašuje tudi kot revolucionarnega, se temu zoperstavlja. Culp sprošča – ali pa jih enostavno dodaja – Deleuzove sile prekinitve, negacije, uničenja in izničenja. Najprej prekinitev konektivizma, rizomatične integracije preko distribuiranih mrež, ki jo goni »tehnoafirmistična želja, da bi priključili vse.« Kar je sicer stroga Deleuzova naravnanost. »Kreiranje je bilo vedno nekaj drugega kot komunikacija. Ključno je ustvarjati vakuole ne-komuniciranja,« je Deleuzu leta 1990 že vse jasno.

Natanko na tem mestu pa gre Culpov temni Deleuze še dlje – kot pove razdelek prvega poglavja, Naloga: uničiti svetove, ne kreirati koncepcije. Kreaciji se ni treba odreči tam in takrat, ko kot linija bega pride na linijo z akumulacijo kapitala. Prej se ji je treba odreči zaradi teoloških muh produktivizma, ki ga napaja in ki se ne more znebiti verjetja v svet … ki pa ga je treba uničiti.

Po smrti boga in človeka je potrebno svet uničiti tudi in predvsem kot pojmovno realnost, kot figuro vednosti, kot problemsko polje, ki mu pripada polje rešitev. V tem smislu je naloga temnega Deleuza razvijati netoleranco in sklepati zarote. Tako kot je toleranca, namesto katere je potrebno razvijati netoleranco, učinek liberalne nivelizacije razlik, tako je transparentnost, proti kateri je potrebno sklepati zarote, forma liberalne kontrole. Strogo vzeto je to spet Deleuzova – verjetno res nerealizirana, tu ima Culpov instinkt prav – mračna naloga, kajti skušal je odpraviti troedino miselno formacijo, ko je poprisotil koherenco, ki ni več od človeka, boga in sveta.

Medtem ko tema pada na svet, se torej kujejo zarote – zarote komunizma. Konspirativni komunizem. »Komunizem, ki želi požreti meso in kri celotnega vesolja«, če smo zvesti Culpovim besedam. »Črni nori« komunizem, ki ne pripada komunizmu teleološke ali produktivistične projekcije, pač pa verjetno prej blackmetalskemu »komunizmu«, kakor ga v oddaji Ideologije glasbe opiše Mirt Bezlaj. Culp pa pravi: »Kot zarota je komunizem vojni stroj, ki avtoproduktivne procese Realnega pretvori v orožje za uničevanje kakršnegakoli projekta, zgrajenega na metafizični konsistenci. Njegova tarča je skrivno sodelovanje med kreacijo pojmov in reprodukcijo tega sveta.« Verjetno ima Culp hkrati prav in narobe. V kanon radosti resda zapadamo zavoljo enačenja ontologije in politike, čeprav s tem enačenjem izničimo ravno politiko v nekem ozkem smislu. Hkrati pa komunizem totalnega razgubanja in čiste zunanjosti - kar pomeni, da je to komunizem sveta-brez-nas - iz perspektive tega našega sveta, sveta-za-nas, ostaja bolj ali manj na ravni estetske entitete.

Prav omenjena zunanjost je tista, ki Deleuzovo misel vselej že dela za mrko. »Temačnost zunanjosti ne pripada čaščenju praznine ali eksistencialističnemu obračunu z ničem. […] [P]ojavi se kot ’prenašalka problema’, ki z grozo svet obarva v črno.« Zunanjost, ki se pojavi na mestu netolerantnega in ki sili k afirmaciji mišljenja kot sile uničenja, skuša Culp v knjigi ponotranjiti tudi na organizacijski ravni. Dark Deleuze se deli na serije nasprotij med radostnim in temačnim; negacija s strani temačnega pa naj prihajala zaradi razmerja z zunanjostjo. Kot takšna je knjiga - ki je že zavoljo formata zbirke Forerunners: Ideas First ideja-v-nastajanju - zgoščena kot niz nalog, ki so prepuščene nadaljnji realizaciji ali uničenju. Hkrati pa že sam pogled na te naloge izriše Culpovo teoretsko in politično perspektivo. Na primer: Ontologija: materializem, ne realizem; Afekt: krutost, ne intenzivnost; Hitrost: pobeg, ne pospeševanje; Politika: kataklizmična, ne molekularna

Foucault je v predgovoru k ameriški izdaji Anti-Ojdipa leta 1977 med drugim zapisal: »Najpomembnejše pa je, da spodbuja, naj gremo naprej.«Štiri desetletja kasneje, tukaj in zdaj, dobimo knjižico, ki bi ji lahko namenili podoben kompliment. Vendar z zadržkom, da počne samo to – spodbuja na način, da locira problem, ki ga je pri resni in aktualni Deleuzovi misli potrebno vzeti zares. Tudi zato Dark Deleuze ni knjiga proti Deleuzu, pač pa knjiga, ki rojeva njegovega nezakonskega otroka, ki ga vsi tako pričakujemo – le, da je temen. Mali temni Deleuze.

V času, ko Deleuze tudi tukaj končno dobiva sebi lastno podobo, ki se diseminira tudi skozi plodnost nastajajoče doktorske generacije; ko se zdi, kakor da se bodo zdaj zdaj obrnila akademsko-vednostno hierarhična razmerja, čeprav se ne bodo ... v tem času bi lahko ideja temnega Deleuza, na robovih knjige, polne lukenj za proper Deleuzove poznavalce, dobila tudi lokalno aktualnost. Padla je namreč filozofska noč in s tem tema tudi na Gillesa Deleuza.

facebooktwitterrss

Leto izdaje: 
Avtorji: 

Corporate real estate, accelerated sunsets and a sax solo

Kopenhagen

Na sledi renskih valov

$
0
0
Recenzija dogodka
9. 2. 2017 - 13:00

Vsekakor je dobrodošlo, da iz vobče kulturne in institucionalne in kulturno institucionalne otopelosti ter kreativnega komforta na račun države vznikajo ambiciozne, monumentalne, tudi zgodovinske stvaritve, kakršno so sproducirali v Operi Balet Slovenskega narodnega gledališča Maribor. Nič manj kot enega vrhuncev operne oz. dramsko glasbene umetnosti, Wagnerjevo Rensko zlato, Das Rheingold, uvodno glasbeno dramo v tetralogijo Nibelunški prstan, njegovo predzgodbo ali kako je bil spočet propad oz. somrak bogov. Bere in sliši se na moč fino, o tem, kako se je videlo in slišalo na dejanski predstavi, pa bomo skušali tule navesti nekaj misli.

Po stoletni wagnerjanski suši se je stanje v zadnjih letih na naši, tudi historično operno ne tako revni grudi precej popravilo. Pričujoče zlato je z lanskima Tristanom in Izoldo, ki sta bila sicer tuja, bolgarska produkcija, ter Bergerjevim Letečim Holandcem izpred parih let tretja izvedba kakega Wagnerjevega dela v nedavni zgodovini, in morda bi si celo lahko drznil reči, da prelomna. Zakaj, sledi, pred tem pa ustvarjalcem dolgujemo najmanj njihovo osnovno navedbo.

Dirigent je siceršnji umetniški vodja mariborske opere Simon Krečič, režiser Igor Pison. Dalje je treba omeniti, recimo malce pompozno, prvoborca Wagnerjeve umetnosti v Sloveniji, pri čemer seveda ne mislimo na Žižka, temveč Gregorja Pompeta, med drugim tudi urednika izdaje Wagnerjevih izbranih spisov Umetnost in družba ter dramaturga pričujoče predstave. Tudi lahko prek enega stavka spregovorimo v govorici one kakor prave glasbeno gledališke kritike, da je recimo orkester v pivotalnem uvodnem preludiju v Es-duru malo zaškripal, da je slišati preveč trobil oz. je v orkestru premalo godal, da so pevci solidno držali linije vokalnih vlog, pa da je bil ves dve uri in pol dolg tek skoz delo razmeroma gladek in nedolgovezen itd.

A tiste omenjene misli bi rad izrekel onstran tega normativnega, posebej glasbeno in še posebej klasično glasbeno kritiškega pisanja, ki se vrže v umetnostne tehnikalije ter jih skoz metonimije vlači sem ter tja po takšnem ali drugačnem lastnem vrednostnem mnenju. In začeli bomo z ambicioznim, monumentalnim in zgodovinskim, pri čemer ni toliko važna čisto gola faktična zgodovinskost izvedbe, ki je pač prva v Sloveniji. Namreč, ti pojmi visijo nad Wagnerjevimi deli oz. njihovo izvedbo kot, rečeno z Marxom, leži tradicija vseh mrtvih pokolenj kakor mora na možganih živih ljudi.

To pomeni, da so ta dela sama na sebi pred vsakršno izvedbo tako ambiciozna, monumentalna in zgodovinska, da jim je vsakokratno poustvarjanje v nevarnosti biti nedoraslo prav v ambiciji, monumentalnosti in zgodovinskosti. In rekel bi, da se je v to past ujelo tudi mariborsko Rensko zlato. Ustvarjalci v svojih izjavah pravilno ugotavljajo, kako so Wagnerjeve drame dodelane do mere, po kateri je treba zgolj slediti tekstu in njegovi notranji dramaturgiji, pa ne moreš preveč zajebati. Kar pa ne sme pomeniti neke kreativne pohlevnosti v smislu teatralne minimalističnosti, kajti umetniško, in ne zgolj obrtniško sledenje Wagnerju terja posebej senzibilno, lahko bi rekel tudi nevrotično senzibilno ter sploh bistveno ustvarjalno gledališko podvzetje, tako rekoč pesniškega duhá.

In to je tisto, kar tej izvedbi umanjka. Ne tehnična plat, glasbena, dramaturška in kar je še ostalih gledaliških ter muzikalnih fint, ki so bile po mojem vse brez kakšnih velikih ali omembe vrednih kiksov, temveč drznost umetniškega uma, katerega poezijski čut za postavitev, udejanjenje, oživljenje bi zmogel slediti veliki Wagnerjevi predlogi. Kaj s tem mislim, je najbolje prikazati na konkretnem primeru predstave.

Če povem naravnost: vso praktično uprizoritev, tj. celovitost vsega, kar se dogaja na odru, igra, gestikuliranje, svetlobni dizajn, multimedijski vložki, koreografije etc., je tekom vršenja skozinskoz požiral Wagnerjev tako glasbeni kot besedilni tekst. To pomeni, da je bilo dogajanje na odru bistveno manj polno, dinamično, aktivno že od samega libreta, izjave oz. izpetja likov so bile čisto na ravni golega premikanja ali drobnih gestic, npr. zdrsenja, kaj kdo dene kam, kako se izvršuje to in to, v besedilu bolj žive od njihove fizične prezence. Kar neprimerno bolj velja za samo glasbo; izpete geste so neprestano podkrepljene z glasbenim osciliranjem, celo jih glasba v svojem mediju udejanja bistveno bolj od jezika. Glasba obstoja in njegovega dejanja in izreka ne podloži, podkrepi ali okrasi, temveč ga šele dokončno ustvari. A potem se po vratolomni frazi in njeni orkestralni figuri iz nadnapisa zazreš nazaj na oder in … pač nekdo tam stoji, intuitivno naravno, v nastopaški pozi, izvajajoč bolj ali manj koncertno.

Mariborsko Rensko zlato torej resda sledi Wagnerjevemu, toda umetniško neaktivno ali maloaktivno, zato mu slednje skoz vso predstavo uhaja. In to ni ne vem kako slabo, saj naj bi bila draž wagnerjanske izvedbe ne lahkotnost, temveč težkoča, izziv, ki pač terja bistveno lasten neponovljiv kreativni vložek, kar se nenazadnje pozna prav pri naši prvi slovenski izvedbi, tudi če negativno, tj. skoz izvajalsko pasivnost. Tukaj pa lahko zaključimo s predstavino prelomnostjo – zaradi njene ambicije, monumentalnosti in zgodovinskosti, izvedbene manifestacije ter tudi širše wagnerjanske kontinuitete od zdaj naprej na odrih ne bo več dovolj dejstvo izvedbe Wagnerjeve glasbene drame, temveč tudi njena umetniška kakšnost in sebstvo. Zato si lahko samo želimo in se veselimo nadaljevanja, nič manj od celovitega mariborskega Nibelunga.

facebooktwitterrss

Kraj dogajanja: 

Dan po kulturi

$
0
0
Kulturna ali glasbena novica
9. 2. 2017 - 15:10

Dan po kulturnem dnevu samevajo še včeraj prepolne galerije in muzeji, prazne so kulturne inštitucije, ki so včeraj pokale po šivih. Prešeren je nazaj v osnovnošolskih in gimnazijskih učbenikih, kjer bo mirno dremal do naslednjega leta. Dan po kulturnem prazniku pa ni nič manj pomemben, pravzaprav je precej enak včerajšnjemu, le da je manj drenja okrog kulturnih ustanov.

Kurator razstave je oseba, ki skrbi za predstavitev določene razstave, skratka oseba, ki se je včeraj nadelala za celo leto. Problem prezentiranja razstav ni nekaj, kar se je pojavilo šele s sodobno umetnostjo. Obstajal je že v antičnih časih, reševali pa so ga z retoriko. S to predpostavko se bo danes začelo javno predavanje Kuratorstvo? Koratorstvo!, ki ga organizira šola za kuratorske prakse in kritiško pisanje Svet umetnosti. Predavanje bo vodil švicarski kurator in kritik Daniel Morgenthaler. V luči množic, ki so se včeraj zgrinjale v muzejih, nas je zanimalo, kako oziroma ali sploh lahko razstava funkcionira v takem momentu. Na to je predavatelj Daniel Morgenthaler odgovoril:

Izjava

Posebno pozornost budi že sam naslov predavanja z besedo corating. Kakšno je razmerje te novotvorjenke do besede kuratorstvo, je razložil predavatelj Daniel:

Izjava

Predavanje se bo začelo ob 18.00 uri v projektni sobi Šole za kuratorske prakse in kritiško pisanje na Metelkovi 6.

Ni pa le osmi februar dan za poezijo. V knjižnici Otona Župančiča so se v okviru cikla Poezija navdihuje lotili povezave med glasbo in poezijo. Skladatelj in raziskovalec eksperimentalnih inštrumentov Peter Kus in moderator mag. Tomaž Lapajne Dekleva bosta prek naključno izbranih pesmi Petra Svetine in spremljave eksperimentalnih zvočnih učinkov izpostavila razlike med izraznostjo literature in glasbe. V luči tradicionalne povezave med njima nas je zanimalo, zakaj sta se ustvarjalca odločila iskati njune različne izrazne možnosti. Pojasnil nam je moderator razstave, Tomaž Lapajne Dekleva.

Izjava

S tem zaključujemo pregled današnjega kulturnega dogajanja. Dodajamo še, da so kulturne ustanove tudi danes odprte in da se tudi danes prodaja literatura po knjigarnah. Naj ne bo samo osmi februar rezerviran za kulturo.

Kulturne novice je pripravila vajenka Anja.

facebooktwitterrss

Kraj dogajanja: 

Show 618: LANDUNTER by LASSE-MARC RIEK for radiox

$
0
0
Oddaja
9. 2. 2017 - 23:59

radia season 38 - show #618 (radio x) - LANDUNTER
- playing from January 30 to February 5, 2017 -

LANDUNTER
by LASSE-MARC RIEK

Unfathomable Sea! whose waves are years, / Ocean of Time, whose waters of deep woe /
Are brackish with the salt of human tears! / Thou shoreless flood, which in thy ebb and flow
Claspest the limits of mortality, /
And sick of prey, yet howling on for more, / Vomitest thy wrecks on its inhospitable shore; /
Treacherous in calm, and terrible in storm, /
Who shall put forth on thee, /
Unfathomable Sea?

[Percy Bhysse Shelley: Time. From: "Posthumous Poems", Ed. by Mary Shelley, 1824]

LANDUNTER, two words merged into one: "Land unter!", "Land submerged". The howling winds are announcing a storm. Its ravenous anger will stir up the sea; waves raising high, hitting the coast, covering the land. "Land unter!" Sure, they’ve taken measures to break the forces, and for some decades, at least it would seem so, with reasonable success. However, in the meantime – sick of prey, yet howling for more – they forgot about other measures that should have been taken, so the winds became stronger and the waters rose. And the waves are singing. Sooner or later the island will be literally gnawed down and eaten up by the winds and the sea and sink forever in the ocean of time.

The sounds of LANDUNTER have been, in major parts, recorded on Helgoland. No known connection between the poet and the island. Except perhaps that after decades of being a sport of desires handed back and forth between different nations Hel(i)goland went from Denmark to Britain in the very year when Percy Bhysse Shelley left his pregnant wife for Mary Wollstonecraft – but that's of course another story. Just as the fact he later would himself drown in another sea, terrible in storm - in a custom made boat about which Mary would later say it had never been seaworthy. As so many boats sinking there these days, but under considerably different conditions. Ah, a propos the inhospitable shores of national interests: did you know that Hoffmann von Fallersleben (no blame on him, seriously) wrote "Das Lied der Deutschen" during a stay on the island that was at that time, in 1841, of course still British?

The sinking island probably does not care about its nationality. However, while storms are still a natural force, their increasing strength in many parts of this world can be well considered as a result of national(ist) politics, and their liaisons dangereuses with global player economies. These are not as unsearchable as the unfathomable sea. But that's again another story. We will see later.
Let us listen first.

LASSE-MARC RIEK
is an artist mainly working in the field of sound art, acoustic ecology and related interdisciplinary research, including cooperations with other artists as well as scientist. He is also the co-founder of GRUENREKORDER, an outstanding label for phonography, sound art and field recordings.
Find out more about his projects at www.lasse-marc-riek.de
and about GRUENREKORDER at www.gruenrekorder.de

credits:
great many thanks to LASSE-MARC RIEK for LANDUNTER!

metadata:
LANDUNTER
by LASSE-MARC RIEK
radia production + txt: miss.gunst [GUNST + radiator x]
production date: january 2017
station: radio x, frankfurt am main (germany)
length: 28 min.
licence: (c) Lasse-Marc Riek

www.radiox.de - www.lasse-marc-riek.de - www.gruenrekorder.de - www.gunst.info

additional info:
includes radia jingles (in/out), station and program info/intro (english)

links:
radio x & radiator x: www.radiox.de – www.radiox.de/radiator-x
GUNSTradio & radiator x: www.gunst.info – www.gunst.info/radiator
LASSE-MARC RIEK: www.lasse-marc-riek.de - www.gruenrekorder.de

facebooktwitterrss

Avtorji: 
Institucije: 

Predstavitev Revije nič

Ob zmagoslavju trolov

$
0
0
Mnenje, kolumna ali komentar
10. 2. 2017 - 13:00

Trolanje je oblika odnosa subjekta do lastne želje. Trol si želi nečesa, kar je prepoznano kot moralno in politično ekscesno. Gre za strategijo samoprevare; teži k uresničevanju želje brez travmatičnih posledic za subjekta, ki jo uresničuje. Medtem ko trol svojo željo uresničuje, se od nje tudi distancira. Vsak korak naprej implicira prostor za umik. Ravno ta možnost umika, ki se pojavlja vedno znova, na vsaki stopnji uresničevanja želje posebej daje subjektu občutek, da je še vedno na začetku. Dokler ni prepozno. V tej slepoti je znak fanatizma trolanja.

Spomnimo se, kako so stvari potekale v zadnjem obdobju. Najprej smo mislili, da je Trumpova kandidatura šala. Potem se je pokazalo, da ima resne možnosti za uspeh. A ne dovoljšnje, da bi na volitvah tudi zmagal. Vendarle je zmagal. Rekli smo 'to je bila samo kampanja, ničesar ne bo uresničil'. Zaprl je meje za ljudi iz sedmih držav s ciljem demoniziranja pripadnikov neke religije. Vseeno smo vztrajali 'pa vendarle bo boljši vsaj v tem, da bo prekinil z dozdajšnjim tokom ameriške zunanje politike'. Nato je z impulzivnostjo, kakršna ni bila lastna njegovim predhodnikom, zbombandiral hišo v Jemnu in povzročil civilne žrtve tako med otroci kot ženskami kot tudi žrtev znotraj ameriške vojske. Pri tem se je zgodila podreditev Trumpovi agendi, ki je demonizirala vladajočo liberalno kliko. Levica je v veliki meri dejansko verjela, da je ameriška zunanja politika v osnovi odvisna od skupine posameznikov, ne pa od geopolitične in zgodovinske situacije, in to kljub dejstvu, da je to politiko začel izvajati konservativni George Bush mlajši in ne Obamova administracija.

Trolovsko stopnjevanje se je vzporedno zgodilo še v enem primeru. Zadnja stopnja je predstavljala uboj šestih ljudi med večerno molitvijo v mošeji v Quebec Cityju. Morilec Alexandre Bissonete je bil po pričevanjih skupnosti pred tem prepoznaven kot internetni nadlegovalec muslimanov. Trol? Ena od stopenj pomeni tudi gesto odložitve svinjske glave na džamiji. Ta stopnja bi zahtevala posebno obravnavo, preko katere bi v temo integrirali vprašanje živalskih pravic in živalske etike, a na žalost zaradi neetabliranosti teh področij v naših siceršnjih političnih razpravah v tako kratkem prispevku tega ni mogoče storiti.

Torej, tudi v tem primeru lahko prepoznamo značilne stopnje, ki segajo od simbolnih gest do prelivanja krvi. Ta zadnja stopnja – uboj - ni nekaj, kar je trolanju zunanje, ampak njegov strukturni element, ki se kaže kot izpolnitev želje, od katere se trol izhodično distancira. Nikakor ne moremo trditi, da so vsi ali pa večina trolov morilci, je pa morjenje, izničevanje kot želja, v jedru kolektivne prakse trolanja, to željo pa lahko udejanjijo osebe, ki imajo do povzročanja smrti razmeroma manjšo distanco kot preostanek trolov. Tako je Trump eksekutor množic, ki izvolijo eksekutorja, enako je na svoj način tudi z Bissonetom.

Na tem mestu se nam kaže še ena značilnost trolanja. Gre za kolektivno prakso, ki pa se neprestano predstavlja kot individualna. Trol sebe vidi kot kritičnega posameznika, outsiderja, ki z distance opazuje dogajanje v svetu. Distanco do svojega zla pripisuje svoji misli. Dejansko pa se te misli zvajajo na obča mesta in predvidljive diskurzivne prakse. Njegovi loli, memeji, catchphrasi in buzzwordi kažejo na zavrto imaginacijo in ukročen pristop k jeziku, čeprav bo trol drugim očital ravno to, da cenzurirajo njegov jezik v imenu politične korektnosti. V tem protislovju med nominalno individualnostjo in dejansko kolektivnostjo, med nominalno izvirnostjo in dejansko predvidljivostjo, se nahaja trolova bebavost. Trol se ne zaveda lastnih praks, bistveno je zadriblan, zato je njegovo zlo banalno. Nadalje se fanatizem trolanja izkazuje v tem, da troli nikoli ne odnehajo.

Steven K. Bannon, glavni svetovalec Trumpa, je začel kampanjo kot internetni trol, urednik Breitbarta, enega glavnih vozlišč trolov. Tudi njegova praksa trolanja je prešla značilne faze, vse do morilske. Sam se je kot na eno od svojih političnih oporišč skliceval na internetne komentatorske sekcije. Kdorkoli danes trdi, da troli nimajo izjemnega vpliva na dogajanje v svetu, je naiven. In iz vsega navedenega, iz opisane strukture trolanja, jasno sledi, da se morilski izhod trolanja lahko zgodi tudi pri nas, to nevarnost pa bi bilo naivno odmisliti.

Zato je maksima 'ne hrani trola' povsem neučinkovita oziroma gre trolom v prid. Trolanje ravno zahteva to distanco do trolanja in ta distanca je trole tudi pripeljala na oblast. Ko je pisec teh člankov v komentatorski sekciji na RŠ doživel nekaj zelo hudih islamofobnih izpadov, na kar se je ostro odzval in zahteval takojšnje umikanje tovrstnih komentarjev, je bil odziv sledeč: nekaj zavijanja z očmi, pripisovanja osebnostnih hib in priznavanja duhovitosti rasističnega diskurza, kar najbrž izhaja iz lokalne nevajenosti na takšen diskurz, ki velja za eksotično kurioziteto. Vendar je to distanciranje omogočilo, da se v javni prostor na široko pripusti praksa trolanja, ki je za ta javni prostor uničujoča, in kot smo pokazali, v svojem bistvu morilska; s tem seveda ne mislimo, da je bil podpisani takrat fizično ogrožen, temveč, da je bil storjen korak k prepustitvi splošne morilske dispozicije v javni prostor.

Gre za simbolno vojno, ki jo je mogoče dobiti samo, če fanatizmu trolov postavimo nasproti drugačen fanatizem. Fanatično mu moramo preprečevati dostop do javnega prostora. Kadar trol duhoviči, ohranimo kamnit obraz. Kadar ta kamnitost izpade komično, še vedno ohranimo kamnit obraz – to je nov tip humorja. Kadar trol želi v medije, mu to preprečimo. Udarec na gobec Richarda Spencerja in nasilna preprečitev nastopa Mila Yannopoulusa na Berkeleyu sta etično in politično legitimni potezi. Do vulgarnih borcev proti politični korektnosti moramo biti vsaj toliko politično nekorektni, kot so oni. Ob vsaki omembi esencializma in mumbo jumbo teorij kulture zapustimo prostor, ali še bolje, poskrbimo, da iz prostora odide trol. Troli nimajo pravice do svobodnega govora in javnega prostora, ker trolanje samo spodjeda svobodni govor in javni prostor. Javni prostor moramo razumeti kot svetinjo, ki preprečuje novo katastrofo razsežnosti holokavsta. Javni prostor, v katerem trenutno poteka spodbuden intenzivni boj s strani antitrolovskih sil, je ta hip edina varovalka – naredite miselni eksperiment o tem, kaj se zgodi, če izgine.

facebooktwitterrss

Seksploitacija ali blaxploitacija?

$
0
0
Kulturna ali glasbena novica
10. 2. 2017 - 15:10

Dva dni po karnevalu Prešernovih nagrad se kulturno življenje v prestolnici počasi vrača v svoje stare, ustaljene tirnice. Če ste od vseh kulturnih govorov že utrujeni in si želite več akcije, lahko 19.30 obiščete Kinodvor.

Nocoj se bo namreč Kinodvor ponovno prelevil v legendarni Kino Sloga. Že 4. leto zapored si boste na velikem platnu lahko ogledali stare erotične filme. Letošnji biser predstavlja danski film Kozel v raju, ki si ga je v Jugoslaviji leta 1966 ogledalo kar 56 tisoč gledalcev in je dolga leta veljal za izgubljenega.

Moto današnjega Sloginega večera se glasi “seksperiment”. Več o tem, zakaj ravno seksperiment, nam je razložila kuratorica dogodka Maša Peče:

Izjava

Iz seksploitacije pa v blaxsploitacijo. V Slovenski Kinoteki ob 20. uri skupaj s Škratovo čitalnico in KUD-om Anarhiv pripravljajo posebno obeležje meseca črnske kulture. Ogledali si boste lahko projekcijo filma Črna karavana. Gre za tako imenovani črnski eksploatacijski film. Več o tem žanru nam je povedala Anja Banko:

Izjava

Film skozi svojo naracijo preigrava enega utemeljitvenih mitov ameriške družbe o Divjem zahodu in v osrednjo vlogo postavi črnskega kavboja. Več o prevratni naravi filma nam je zaupala Anja Banko:

Izjava

Projekciji filma bo sledil še pogovor z Anjo Banko in Nino Cvar, kjer bo predstavljen družbeno-zgodovinski okvir filma.

Če pa vam filmi ne ležijo, se lahko ob 19. uri v Klubu Cankrajevega doma udeležite pogovora med dr. Josephom Voglom, dr. Mladenom Dolarjem in dr. Samom Tomšičem. Tema pogovora bo psihopatologija politično-ekonomskega vsakdana.

Kulturne novičke je pripravil Denis Adanalić.

facebooktwitterrss

Kraj dogajanja: 

Sodobna indijska izseljenska proza I: Jhumpa Lahiri

$
0
0
Oddaja
12. 2. 2017 - 18:00

"Pomislil je, kaj vse bi lahko nemoteno postoril. Lahko bi pometal zverinjak od Twinkle v vrečo za smeti, jo odnesel v avto in odpeljal na odpad. Lahko bi strgal s stene plakat jokajočega Jezusa in s kladivom razbil Devico Marijo. Potem bi se vrnil v prazno hišo in v eni uri bi zlahka pospravil še lončke in krožnike od zabave. Natočil bi si gin tonic, pojedel krožnik pogretega riža in poslušal svoj novi Bachov CD in ob tem prebiral opis na ovitku, da bi ga res razumel."

 

Prevod: Andreja Štepec

Interpretacija: AnaP, Biga, David

 

facebooktwitterrss

Avtorji: 

He will not divide us!

$
0
0
Mnenje, kolumna ali komentar
12. 2. 2017 - 18:30

Poslušaj posnetek

»He will not divide us!« so kričali in še kričijo na manifestaciji He will not divide us, dokaj neizvirnem kosu performativne umetnosti izpod prstov mojstra filma Shia LaBeoufa. Za kaj gre? Po Trumpovi inavguraciji v predsednika ZDA je omenjeni LaBeouf v Muzeju premikajočih slik v Queensu namestil kamero, ki dogajanje pred njo neprestano prenaša v živo. Namen manifestacije je javno izražanje ogorčenja nad Trumpovim vzponom, njegovo demagogijo in pa populizmom, ki v ljudstvo vnaša razcep, brata obrača proti bratu, sestro proti sestri, teto proti stricu - oziroma nekaj takega. Raperju, motivacijskemu govorniku in igralcu, ki smo ga lahko gledali v mojstrovinah Transformerji in Transformerji: Maščevanje padlih, so se pridružili tudi drugi pripadniki liberalnega dela Holywooda, na primer Jaden Smith. Pustimo ob strani, da se je projekt tako rekoč takoj prelevil v medij, prek katerega alt-right troli javnost razsvetljujejo o večni in pravični superiornosti bele rase nad črno, pravično nadvlado moškega nad žensko in tako dalje.

 

A pustimo to ob strani in se osredotočimo na smoter postavitve, iz časa pred rasističnimi prilastitvami in s tem spremembami njene funkcije. Performans ni zanimiv, ker bi nosil kakršno koli umetniško vrednost, ampak zato, ker na nek način povzame splošno vzdušje, ki se je predvsem na liberalnem delu levice razplamtelo kot odziv na Trumpovo zmago ter poraz Hillary Clinton. Krik »He will not divide us«, lahko brez težave sopostavimo izreku tipa »To ni moja Amerika«. Ta izrek je bodisi docela napačen, ker obstaja zgolj Amerika, ki ta trenutek de facto je, bodisi banalen, saj je na volitvah pač zmagal Trump in ne liberalka Hillary.

 

Na tem mestu se le za trenutek ustavimo pri obrazcu sklica na nasprotnikov populizem, kar je s Trumpovo zmago postalo diskurzivna modna muha. Populističen in demagoški je seveda zgolj nasprotnik – pa naj bo ta nadvladan ali vladajoč. Kakor da Justin Truedau ni populist in da parole o demokratizaciji institucij in vključevanju skupnosti, ki deklarativno predstavljajo programsko točko vsake bolj ali manj socialistične stranke niso zgolj parole, prazne vsake konkretne vsebine. Analiza, ki pojavo populizma povezuje z osebo Donalda Trumpa, je populistična sama. Tisto, kar ta populizem loči od Trumpovega, pa je zgolj to, da je bil Trumpov uspešen.

 

Ampak v redu: ime česa je Trump v tej interpretaciji ameriškega vsakdana? Trump je tisti, ki vpelje zarezo, ki z demagogijo, lažmi in populizmom v družbeno telo vpelje vonj po vojni, skratka antagonizem. Kaj pa je mišljeno z družbenim telesom, ki ga v kriku reprezentira beseda »Us« oziroma »mi«? Očitno je ta »mi« nekaj enotnega – kot je pač ljudstvo od 18. stoletja naprej, prek Rousseaujeve obče volje, pa prek  Sieyèsovega spisa Kaj je tretji stan?, prek opredelitve nacije skozi pojem populacije in državnih meja. Ta enotni »mi« predstavlja prizorišče, na katerega vstopi Trump in to enotnost, idealno stanje sožitja in sloge, odpravi. Trump je dogodek, ki vpelje antagonizem v prej enotno telo ljudstva. Oziroma bolje, Trump je predvsem oseba, »He«, ki s samovoljno odločitvijo in čistim aktom volje kontaminira ter razblini predpostavljeno idealnost ameriškega ljudstva. »Je« se sprevne v »bilo je«. Kot pravi Slim Charles, glavni predstavnik črne strani filozofije, gangsta in mojster tavtologij, oziroma eden izmed boljših likov genialne serije The Wire:

Poslušaj posnetek

 

Nostalgija je pač nostalgija, zapeljivka ljudskih src in vir njihovega nujnega razočaranja. Ko so dejstva izvršena, pomik nazaj več ni mogoč. Toda pri nostalgiji gre še za nekaj drugega. Stanje, ki se ga nostalgik žalostno spominja v svojem neizpolnljivem hrepenenju, je večinoma zgolj naknaden produkt nostalgičnega performativa. Je raj, iz katerega sta bila Adam in Eva izvržena še pred nastankom paradiža. Na tem mestu bi se obrnili še na eno ime iz sfere popularne kulture, na še en odziv na instalacijo anti-separatistov, sil severa, ki očitno ponovno bije vojno proti separacionističnem jugu. Na ime, ki vsekakor ni liberalno, vsekakor pa prav tako ne konservativno, tako ali drugače desno. To je Chris Palka, z umetniškim imenom Cage – raper, ki ga slišite v glasbeni podlagi. No, Cage je ob vzpostavitvi instalacije objavil tvit, v katerem stavek »He will not divide us!« duhovito in predvsem bistroumno dopolni v »He will not divide us, you will!«. O tem, kako je sicer treba dopolniti tudi Cage-a, nekoliko kasneje.

 

Zaenkrat ostanimo pri tem, kar nam pokloni prva dopolnitev. To pa je ugotovitev, da razmerje sil med domnevnim »us« in »he« v bistvu ni razmerje med nami, enotnostjo ljudstva, občo voljo in reakcionarnim despotom. Gre predvsem za razmerje med dvema »mi«, od katerih noben ni »Mi« z veliko začetnico – skratka ljudstvo ali nacija kot taka.

 

Glede ljudstva in nacije je potrebno podati dve opombi. Po eni strani je sam pojem nacije kot totalitete nekaj relativno novega. Pojavi se šele v času francoske revolucije s preoblikovanjem pojma nacije v spisih, kot je že omenjeni Sieyesov Kaj je tretji stan?. Pojem nacije si je pri zgodovinarjih, kot je Boulainvilliers [Bulanviljee], pred tem lastila binarna shema. Vladajoči so ena nacija, vladani druga, aristokracija je ena nacija, plebs druga. Rez med skupinami oziroma različnimi »mi« je bil jasno postavljen na način antagonizma, ki cepi družbeno telo. Lahko rečemo še več: družbeno telo ni le cepljeno, ampak v celoti obstaja zgolj skozi cepitev, skozi razmerje sil med »mi« in »mi«. Sklicevanje na nacijo kot totaliteto v tem primeru zgolj zakrije resnično mehaniko družbe.

 

A še vedno govorimo o družbi kot totaliteti in ta govor, pa institucije znotraj katerih se ta govor in pravila vezana z njim formira obstaja, ni preprosta iluzija porojena v domišljiji subjektov temveč je iluzija z realnim praktičnim mehanizmom. Učinek tega mehanizma je, da se postavi nad antagonistično razmerje in govori o družbi kot celi. Ampak kako? Če se obrnemo k teoriji Rastka Močnika, natančneje k konceptu ničte institucije, lahko poudarimo, da je nacija lahko le tisto, kar je za vsako izmed skupin najmanj relevantno. In ker je najmanj relevantno, lahko postane točka identifikacije različnih, med seboj antagonističnih grupacij, med katerimi zdaj ta, zdaj ona, strukturno prevzame položaj uradne nacionalne kulture - dominante. Totalno nacijo potemtakem lahko razglasimo za praktično iluzijo, prek katere se zakrivajo antagonistična razmerja med skupinami – resnična baterija družbenih odnosov – in se obenem izvajajo prek razglasitve neke skupine na »Mi« z veliko začetnico.

 

Ta »Mi, ljudstvo« ni zgolj popačitev realnosti, ker kot ideološka mistifikacija drugo pač ne more biti. Imeti se za ljudstvo je imaginaren odnos teh, ki se imajo za ljudstvo, do njihovih lastnih eksistenčnih pogojev, tj. antagonističnega razmerja sil. Ta veliki »Mi« pa je nevaren tudi s političnega vidika. Ko sovražnik postane poosebljeno zlo, despot Donald Trump ali pa recimo Janez Janša, skupni sovražnik obče volje ali ljudstva, se lahko hitro zgodi to, da se v navidezni enotnosti ljudstva zakrijejo demarkacijske črte med popolnoma disparatnimi grupacijami, da skupni sovražnik iz obronkov vsebine neke politične sile postane celotna vsebina. Z drugimi besedami: Bernie Senders poziva k glasovanju za Hillary Clinton. Kot je rekel true gangsta of cultural revolution, Mao Zedong: »Who are our enemies? Who are our friends? This is a question of the first importance for the revolution.«

 

V tem kontekstu tako vidimo, da ta obči »Mi« načeloma ni nič drugega kot razmerje specifične dominacije, da gre skratka zgolj za antagonizem med »mi« in »mi«, v okviru katerega vsak »mi« stremi k temu, da bi si podelil pravno digniteto »Mi« z veliko začetnico – ljudstva kot takega. A to ljudstvo obstaja zgolj v tej praktični iluziji. Celota je razmerje sil, v katerem vedno že pripadaš neki sili in si na drugo silo vezan prek antagonističnega razmerja. Ponovno z besedami filozofa geta, Slima Charlesa:

Poslušaj posnetek

  

Posledično uvidimo, da so pojmi, kot je »izdaja«, mogoči zgolj na osnovi te praktične iluzije, da pa gre v resnici zgolj za to, da je iz nekega spopada določena sila izšla kot zmagovalka in se oklicala za ljudstvo. To ljudstvo, ta nacija je tista, v razmerju do katere so poraženci izdajalci. Rečeno s primerom: Med letoma 1941 in 1945 je v Sloveniji potekala državljanska vojna, ki je dobila svoje zmagovalce in svoje poražence, državljanska vojna, v kateri ni bilo izdaje. Bila je zgolj zmaga, pravni emblemi, ki iz nje sledijo ter poraz in moralna degradacija poražencev s strani zmagovalcev. Anti-revizionizem je pogosto zgolj drugo ime za retardiranost.

 

Takšen tip retardiranosti, ki obstoji zgolj v praktični iluziji sklica na »Mi, ki smo ljudstvo«, v stavkih, kot je »He will not divide us.« in »Thats not my America.«, ne bi mogel biti bolj očiten. In to zato, ker se ravno takšni stavki sklicujejo na predpostavljeno enotnost ljudstva, ki je faktično pač nikoli ni bilo in je tudi nikoli ne bo. Govorimo lahko kvečjemu o enotnosti v razliki. O razliki med silami, ki se v določenih zgodovinskih okoliščinah zaostri in brezsramno prikaže. A v osnovi je ta zaostritev zgolj nadaljevanje iste igre moči. Kot reče Dr. Slim:

Poslušaj posnetek

 

V tem oziru je potrebno Cagovi dopolnitvi izjave »He will not divide us, you will!« dodati še nekaj: »He will not divide us, you will and we always were.« Ta premestitev s prihodnjika na preteklik, ki razcep ter razliko spoji s samim izvorom družbe, ki naturalizira nujnost razmerij dominacije, tako postane zdravilo za vsako nostalgično zamaknjenost. Ain`t that fucking cool?

Poslušaj posnetek

Aktualno-politične oznake: 

facebooktwitterrss

Viewing all 5119 articles
Browse latest View live