Quantcast
Channel:
Viewing all 5119 articles
Browse latest View live

Ukradene volitve

$
0
0
Mnenje, kolumna ali komentar
Anonymous
26. 10. 2016 - 13:00

Pretekli petek je ljubljanska javnost ugledala rezultate volitev v ŠOU. Na filozofski fakulteti je bojda pravično zmago slavila Združena lista študentskih društev Filozofske fakultete. K neoporečnosti izvolitve novih študentskih funkcionarjev naj bi botrovale najostudnejše metode, ki so se jih posluževali njihovi nasprotniki. Slednji, to so Filoface, naj bi prek plačancev s pravne fakultete in FDV-ja svoje prste polagali na ženske vagine, jih ogovarjali s kvantanjem ter fizično obračunali s tehnikalijami uslužbencev FF. Mediji so z lakomnimi prsti pograbili to bridko resnico in razglašali dobroto tistih, ki so enkrat za spremembo v zgodovini na oblast prišli v skladu z načeli prava in pravičnosti.

A nam, ekipi Napihovalcev, je jasno, da zgodovino pišejo zmagovalci in da je ta zgodovina vedno lažna in krivična. Zato se odrekamo pilatovskemu umivanju rok in se vedno lastnoročno pozanimamo o dejstvih, ki se skrivajo za donenjem zmagovalčevih fanfar. Gre za resnico, vidno tistim, ki jim v neciviliziranih deželah pravijo filozofi, tistim, ki so povezani v modrosti. Tem v bojda civiliziranih in progresivnih krajinah raja z opranimi možgani raje rečejo kar pijanci, šušmarji, filistri, bedaki, mazači, nakladači, teoretiki zarot, privrženci dežele nebodigatreba.

Kakšna je torej resnica, ki je našim raziskovalcem osvetlila pogled? Kdo je v resnici grabil ženske vagine, kdo se je preoblačil v nasprotnikove prapore, kdo je tisti, ki je v temi koval zaroto proti študentskemu interesu? Informacije, ki vam jih podaja naša ekipa raziskovalnih novinarjev, so resnične kot genocid nad Kurdi in dejstvi, da Mario Galunič ni peder ter da fige jejo osle in ne osli fig. In če se bo le ena izmed neprijetnih resnic, ki vam jih bomo posredovali danes, izkazala za laž, so lažne vse. Kajti, kdor se enkrat zlaže iz navade, vedno laže! To je nauk, ki nam ga daje izkušnja, pridobljena iz analize besed zmagovalčevih.

Proti poraženim Filofacam so se postrojile vse sile, ki so se postrojile lahko. Od akademskih mandarinov iz vrst profesure in študentskih funkcionarjev pa do podrepnih študentskih združenj, ki so v želji po moči prodali študentski interes. Da je akademskim mandarinom, oblastiželjnim asistentom in študentski oblasti lastno, da služi lastnim interesom, vemo. Jasno nam je, da se v asistentski nečloveški naravi skriva instinkt, da borca za študentske pravice brez haska zadavi. Da o študentski aristokraciji iz Študentskega sveta filozofske fakultete ne govorimo. A nihče ni pričakoval umazanih metod, ki se jih bo študentska aristokracija, pripadajoča Združeni listi študentskih društev filozofske fakultete, poslužila, da ogoljufa študente. Namreč kdo je tisti, ki je v resnici polagal roke na ženske obline, in kdo je tisti, katerega obline so bile deležne umazanih dotikov?

Resnica je bila nam, resnicoljubnim, razkrita, ko je naša raziskovalna novinarka povprašala iskraša, ki si je tisti trenutek ravno vbrizgaval heroin v žilo na kurcu, o njegovem odnosu do spolnega nadlegovanja deklet z nasprotnega političnega tabora. Poslušajmo njegovo brezsramnost:

Izjava

Ker običajno vsaka organizacija premore tako dobre ljudi kot zlobne izjeme, svojih slutenj nismo razglasili za resnico že po prvi izkušnji. Tudi nekateri nacisti so bili namreč čisto kul ljudje. Naivnost naše slutnje je žal potrdilo dodatno poizvedovanje. Poslušajmo izjavo drugega iskraša na isto vprašanje:

Izjava

In tretjo:

Izjava

Da bi se res prepričali, smo za izjavo vprašali še Iskrinega poslanca Jureta Novaka. Poslušajmo:

Izjava

Zadnja izjava nam sicer razkrije še to, da Jure Novak tistega jurja in pol ni ukradel za mačjo hrano, ker se z mački prehranjuje, ali da je kupoval hrano za vagine.

Spolna sprevrženost zmagovalcev je tako potrjena z deduktivno metodo. In da med njimi ni izjem, seveda nikogar ne preseneča, saj vsi vemo, da vsi anarhisti tulijo v isti rog, ker nimajo svobodne volje. Iskraši pa so anarhisti in pijanci, kar je razvidno iz anarhične črke A v njihovem logotipu na majicah, v katerih so na FMF-ju študente in predvsem študentke pozivali k pijančevanju in k naslednji ostudnosti:

Izjava

Še huje pa je to, da so za svoje predatorsko-pijanske obscenosti okrivili svoje nasprotnike. Da gre pri obtožbi o preoblečenih neiskraših za laž, je itak jasno vsakomur, ki si je kdaj postavil vprašanje: »Zakaj bi sploh kdo, ki ni retardiran, želel obleči iskrino srajco?«

Ogorčenje Filofac nad očitki ZLŠD je tako docela upravičeno. Prav tako, kot je razumljivo, da ne priznajo, da so opazili spolno nadlegovanje nasprotnikov. Nadlegovani so bili namreč oni sami in kot žrtve takšnih zločinov so, kot se to pogosto zgodi, zločin zamolčali. Če ne bi bilo nas, pogumnih Napihovalcev, bi njihov upravičen strahosram in anarhistična škodoželjnost gotovo prevladala nad fakti. Fakti, ki žal ne tvorijo celotne koruptivne slike.

Naš kritični um je namreč takoj po razkritih dejstvih zaznal podobnost z dogodki iz Kölna preteklega novega leta. Ker ničesar ne zapišemo brez preverbe dejstev, smo tudi v tem primeru slutnjo podkrepili s podatki. Pod krinko smo se odpravili na zabavo v kavarno SEM, na kateri se je slavil rop volitev. Naš raziskovalni novinar je v anus skril snemalko in posnel glasbo, ki potrjuje vez iskre in ZLŠD z mednarodnim terorizmom. Poslušajmo:

Izjava

Dovolj bo. Dodajmo le še tole: Ko jih je naša raziskovalna novinarka povprašala za komentar, ji je vprašani odgovoril z naslednjim vprašanjem:

Izjava

Zaključek, ki ga lahko iz tega izpeljemo, je grozeč. Očitno je bila kraja volitev le eden od členov zarote, s katero hoče aliansa levih ekstremistov in džihadizma islamizirati Evropo ter posiljevati naše ženske. Ko so spoznali, da tega ne morejo doseči s seksualnim predatorstvom v Kölnu in protesti pod geslom »Refuges welcome«, so svoj fokus preusmerili na izobraževalne institucije. Glede na rezultate volitev si lahko obetamo, da bodo tutorji kmalu pozivali k odhodu v Sirijo, da bodo vsi štirje milijoni študentskega denarja kmalu namenjeni krožkom, ki bodo pod okriljem totalitarnih levih ideologij rušili duh demokracije, širili strpnost do nestrpnih in islamizirali mladino. Slovenska dekleta pa se lahko zahvalijo volilni nespametnosti študentov filozofske fakultete, saj bodo kmalu prisiljene v to, da v sebi gostijo cela krdela tolstih arabskih tičev. Mi pa smo lahko samo srečni, da smo kot Napihovalci anonimni.

Da ga ne fašete od zadaj, ampak od spredaj, poskrbi Napihovanje.

facebooktwitterrss


Koliko sob toliko odprtih vrat

$
0
0
Kulturna ali glasbena novica
26. 10. 2016 - 15:10

V galeriji Škuc povabijo na otvoritev razstave ob sedmi večerni uri in nas zamikajo z ne prav običajnim nazivom razstave »Tri sobe in hodnik«. V vabilo zapišejo, da se eno uro pred uradno otvoritvijo, torej danes ob sedmih, lahko udeležimo tako imenovanega predogleda razstave s kustoskim timom CAC Bukovje/Landskrona, ki ga sestavljata Nina Slejko Blom in Conny Blom. Predogledu bo navzočil tudi Vladimir Vidmar, uradni vodja pričujoče galerije, ampak on in ekipa iz ŠKUC-a se v vabilu odpovedujeta tekstu, ki ga podpišeta kustosa Blom. Zakaj je temu tako, sami odkrijete zvečer. Lahko vam le preberemo enega izmed odlomkov, zapisanega v spremnem besedilu razstave. Gre takole: »Nekateri bodo najbrž opazili, da ima galerija pravzaprav pet sob. Oziroma štiri in hodnik. Ali pa vsaj preddverje in štiri sobe. Oziroma preddverje, stopnišče, dve sobi in hodnik. Mislite si, kar si hočete. V najinih glavah je imela galerija vedno tri sobe in hodnik, in ker sva kuratorja, najino mnenje velja.«

No zdaj pa naprej k razstavi. Prisluhnimo kustosu, Connyju Blomu, ki nas je nagovoril v angleškemu jeziku in nam zaupal nekaj več o samem naslovu in seveda o konceptu pričujoče razstave.

*Izjava se nahaja v posnetku oddaje.

Toliko o razstavah na današnji dan.

Odprtih vrat pa ne zasledimo le v galerijskih prostorih, ampak tudi na inštituciji, ki se ukvarja z umetnostjo. Na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje. Na današnji dan lahko potešite radovednost in odkrijete, kaj ustvarjajo študenti oziroma umetniki, za katere ne moremo reči, da so afirmirani, a niti slučajno jim ne moremo reči, da so le bodoči umetniki – saj oni že ustvarjajo, raziskujejo in umetnosti posvečajo veliko večino svojega časa. Sigurno nekateri po študiju ne bodo mogli tako intenzivno razvijati svojega sloga in raziskovati področja oblikovanja.

Prav zato nam se je zdelo zanimivo vprašati asistentko na Oddelku za industrijsko in unikatno oblikovanje, natančneje smer Unikatno oblikovanje, gospo Kristino Rutar, kako dan odprtih vrat na ALU-ju izgleda in kaj pomeni za umetnike.

*Izjava se nahaja v posnetku oddaje.

Če vam ni uspelo danes, a vas mika pogledati, kaj izdelujejo, prisluhnite temu povabilu. Ponovno asistentka Rutar:

* Izjava se nahaja v posnetku oddaje.

Vrata je odpirala Iva Boras.

facebooktwitterrss

Institucije: 
Kraj dogajanja: 

Umetnost regulacije

$
0
0
Oddaja
26. 10. 2016 - 20:00

V tokratni oddaji se bomo izhajajoč iz javnega pogovora „Kriminalizacija in regulacija umetnosti in javnih površin“ in preko nedavne lokalne zgodovine „inkriminirane umetnosti“ v prvi fazi nekoliko dotaknili vprašanj kot so status in mesto umetnosti in upodabljajočih praks, razumevanje avtonomije in aktualnih oblik kriminalizacije ter regulacije umetniške in kulturne produkcije. V zaključnem delu oddaje pa omenjene tematike navezali na določene izseke iz zgodovine estetike oziroma filozofije umetnosti. 

Gre za pogovor, ki je potekal prejšnji petek v navezavi na sicer že zaključeni 22. mednarodni festival sodobnih umetnosti Mesto žensk. Kot so zapisali organizatorji, gre namreč za „odmev dogodka, ki se je zgodil v četrtek, 6. 10. 2016, ko se je na zunanjem zidu AKC Metelkova mesto (Metelkova ulica) odvijal skupinski umetniški projekt, zidna poslikava Ženski mural, mitohondrijski zid, v zasnovi argentinske umetnice Laure Olalde.“ Projekt, ki je bil uvrščen v to isto edicijo festivala, je bil namreč tekom izvedbe prekinjen zaradi anonimne prijave intervencije na javni površini, zaradi česar sta umetnica in njena asistentka tudi prejeli denarno kazen.

facebooktwitterrss

V hlevu humanizma

$
0
0
Recenzija dogodka
27. 10. 2016 - 13:00

Via Negativa: Deveta. Stara mestna elektrarna, Ljubljana, 22. 10. 2016. Foto: Marcandrea.

Tako imenovana evropska himna temelji na Beethovnovi Simfoniji št. 9 iz leta 1823. Beethoven je v Deveti uglasbil pesem Oda radosti, ki jo je leta 1785 napisal Friedrich von Schiller.

Na portalu europa.eu je zapisano, da ta tako imenovana "evropska himna ni zgolj himna Evropske unije, marveč himna Evrope v najširšem pomenu. Oda radosti odseva pesnikovo idealistično vizijo človeštva kot skupnosti bratskih narodov. Leta 1972 jo je Svet Evrope razglasil za svojo himno, leta 1985 pa so jo predsedniki držav in vlad razglasili za uradno himno Evropske unije. Z univerzalnim jezikom glasbe izraža evropske ideale svobode, miru in solidarnosti".

Skladbo v počastitev človeštva kot skupnosti "bratskih narodov" tako pomenljivo požegnajo kar predsedniki držav in vlad. Na ta "demokratičen" način menda postanemo naenkrat državljani Evropske unije – ne pa tudi vsi prebivalci vse radostne Evrope – drug drugemu bratje, sestre pa očitno ne.

Če kaj odraža bleščeč kič estetizirane nepolitike, je to zagotovo do neprepoznavnosti predelana ideja o bratstvu, zapakirana v glasbeni paket Ode radosti. Ko slišimo ta komad, slišimo trash, toda trash z izrazito dvoumnim prizvokom: po eni strani zlikano melodijo z rokokojskim priokusom, ki nas lahko zabava, po drugi pa osladni, srhljivi zvok, ki asociira na neštete vrhunske perverzije Imperija. Oda radosti je v kontekstu "evropske" himne nedvomno eden vrhuncev kiča, ki nastaja kot posledica instrumentalizacije umetniškega dela, za katero skrbijo Aparatusi.

Ravno ta glasbeni kič je osnovno izhodišče in ozadje, ki se prelevi v zvočno tkivo predstave Deveta. Pred nami se brez obotavljanja ob veličastni melodiji razpre performativna, razgaljena groteska, razdeljena na štiri dele: Ethos, Logos, Pathos in Equus. Pet performerk in performerjev so tu predvsem udejanjenje giba v prostoru. Telesa se premikajo znotraj večinoma repetitivnega gibalnega režima. Njihova ultimativna golota je scenska uresničitev agambenovskega golega življenja in svojevrstna dopolnitev koncepta homo sacra z njegovo, sicer zelo pogosto zanemarjeno, živalsko razsežnostjo: človek je tu hkrati tudi konj, kobila.

Poudarjeno dejstvo, da je človek tudi in predvsem žival, se izkaže za ključno v trenutku, ko začne korespondirati z dolgim naštevanjem pojmov s končnico -izem. Ironično poigravanje z inflacijo -izmov, kot so terorizem, univerzalizem, vandalizem itd. – se pravi, s praznimi označevalci ali neuresničenimi ideali ali zgolj opornicami med blebetanjem – učinkuje zato, ker ga udejanjajo človeške živali, ki se sčasoma prelevijo v konjske živali, vendar ne da bi izstopile iz človeške podobe. Ta odrska situacija prikliče v spomin fragment iz Deleuzove analize Nietzscheja: lovek nazadnje nadomesti Boga s humanizmom; asketski ideal z moralnim idealom in idealom spoznanja. Človek se sam otovori, čisto sam se vpreže v imenu junaških vrednot, v imenu vrednot človeka."

Kapitalizmi, socializmi, fašizmi, liberalizmi in anarhizmi so le ideološki odvodi humanizma kot domnevno univerzalnega zastavka, ki pa kontinuirano zahteva smrtne žrtve. Ponazarjajo jih telesa, ki se pred nami razpirajo kakor padajoča trupla, ki spotoma oživljajo in se vedno znova poganjajo v obratovanje, v tek, v reciklažni proces: modra je za papir, rumena za embalažo, rjava za biološke odpadke, črna pa za ostale, Druge. Pomembno je le, da je mašinerija stalno oskrbljena, sita, podmazana.

Biopolitična, razdružbljena in obupna razsežnost stvarnosti je podčrtana še z drugimi izraznimi sredstvi: s skupinskim nalivanjem čaja v skodelico; z multiplikacijo akcije, ko posamezno dejanje izvajajo vsa telesa; s poki pištol, gesto, ki jo sicer postavijo pod vprašaj ušesni čepki, ki jih dobimo gledalci, vendar k sreči v kontekstu, ki je postopkovno drugačen kot v nedavnem primeru Frljićeve predstave Naše nasilje in vaše nasilje.

Deveta neustavljivo igra, konji se igrajo, jo preigravajo, in jo – neizogibno – zaplešejo. Zaplešejo na Odo radosti, na konjski način, z značilnimi variacijami na temo konjskega galopa, umirjenega, elegantnega teka, svečane hoje in nazadnje razbrzdanega divjanja. Ples petih teles, med katerim so predvsem poudarjeni gibi njihovih nog, je virtuozen, vendar močno reduciran, kar mu zagotovi pomensko moč in izlušči izrazno, trash-sublimno kakovost.

Telesa plešejo sedeč na stolih in ta fiksiranost jih prostorsko-časovno zakoliči točno tam, kjer v tem prelomnem trenutku morajo biti – v središču gledalske pozornosti. A pri tem je ključno, da je ples konjev programiran, saj vedno izhaja iz dresure, iz načrtnega delanja vrste umetelnih gibov, ki izumetničijo izvirno živalskost, jo skoreografirajo, da bi jo nekako poskušali civilizirati. Civilizacija je namreč natančno koreografirana, programirana, celostna stvaritev, je ustroj uzakonjenih kanonov, pravil, dogem. Učinkovita koreografija in vrhunska izvedba te sekvence predstave nam niti ni toliko dala misliti o skorumpiranosti koncepta civilizacije, temveč nam je prej ponudila možnost uživanja v gibalni ironiji, v performativnem posmehu temu, kar nam je tako ali tako že znano.

Kopičenje množice stiliziranih konjskih glav na tleh – poprej pa trupel – poudari težavno zagato z nenehno reprodukcijo obstoječega oziroma statusa quo, v katerem je posameznik le številka, odpre pa tudi možnost večpomenskega branja prikazanega: od prispodobe množičnega, vsakodnevnega obglavljanja živali med industrijskim klanjem, do banaliziranja popularne podobe konja kot "plemenite živali" na nekakšno trofejo, masko, lutko ali totem. Tako nastala ornamentalna dekoracija odrskih tal, v sozvočju z neutrudno Deveto in utrujenimi performerskimi telesi, sooblikuje odprt zaključek predstave. Ko namreč prizor zamegli močan sunek dima, vidimo pred seboj plinsko celico kot logičen del reprodukcijske verige obstoječega. Vidimo jo seveda kot prispodobo brezpogojne storilnosti, visokega izkoristka, stoodstotne učinkovitosti, kot odsev njenih sodobnih, spektakularnih oblik ter administrativnih, kulturnih ali humanitarnih preoblek.

Če vam kaj ni jasno, vam Deveta tega ne bo nujno razjasnila, a vam bo, predvsem zahvaljujoč svoji trdni in nepretenciozni strukturi, podala jasne nastavke za premislek o biopolitični sodobnosti ter vašem položaju v njej. Po tako učinkovitem scenskem izjavljanju ostaja zgolj še vprašanje, kako in ali se lahko tovrstna uprizoritvena struktura – ki je, četudi je bolj prezentativna kot reprezentativna, vendarle gledališka – odmakne od (sebi lastnega) strukturalizma. Ta paradoks ustvarjanja je, v najširšem smislu, vedno vreden strukturnega premisleka.

facebooktwitterrss

Debate, diskusije, pogovori...

$
0
0
Kulturna ali glasbena novica
27. 10. 2016 - 15:10

Še iz kamene dobe datirajo ostanki nakita, ki jih srečemo po muzejih. Takrat so ljudje uporabljali kosti, školjke, živalske zobe in podobne iz narave vzete in minimalno obdelane reči ter jih nosili za okras. Od kod ta potreba po okraševanju, ki je tako pri moški kot pri ženski populaciji do današnjega dne ostala še kako živa? Kaj se je od takrat spremenilo?

Danes bodo na okrogli mizi v Cankarjevem domu govorci razpravljali o pomenu in mestu nakita v sodobni družbi.
Prisluhnite Petri Bole:

*Izjava se nahaja v posnetku oddaje.

Materiali, ki so jih uporabljali v prazgodovini, so torej aktualni tudi danes. Debata bo zagotovo zanimiva, prisluhnite, kdo bodo današnji govorci, ki nas ob peti uri pričakujejo v Cankarjevem domu:

*Izjava se nahaja v posnetku oddaje.

Iz preteklosti poznamo tudi pojav salona. Francoska elita je od 17. pa vse tja do začetka 20. stoletja spreminjala svet v salonih. Kakšna pričakovanja imajo v Moderni galeriji, natančneje v prostorih kavarne Moderna, ki se nahaja v kleti pričujoče inštitucije, smo vprašali moderatorko današnjega dogodka gospo Majo Hawlina. Namreč, danes ob osmi večerni uri se nam obeta Salon Moderna, dogodek, podnaslovljen »Človek človeku brand«, je neformalno druženje s gosti na izbrano temo.

Poklicali smo moderatorko za kratko napoved dogodka, saj nas je zamikalo vabilo, v katerem je pisalo, da je glagol komunicirati postal povraten.

*Izjave se nahajajo v posnetku oddaje.

Torej, zanimiva debati se nam obetata danes. Slednja bo ob osmih in bo taka, da nam bo govorila o nas samih in o podobah, ki jih gradimo. Na dnevni bazi.

Kulturne novice je upodobila Iva Boras.

facebooktwitterrss

Show 603: Postcards from ISISTANBUL by 2/5BZ, aka Serhat Köksal (Reboot.fm)

$
0
0
Oddaja
27. 10. 2016 - 23:59

Selected set pieces from Gozel Radio’s 2014-2016  broadcasts : ” Postcards from ISISTANBUL ”.

New global power complexes demand new multi-sensory ways of seeing power and sensing one’s own position in it: new sets of sensory politics. Following the concept of “altered states”—a geopolitics spectralized by sensory overload and dispossession and by the relocation of power in the post-democratic or post-digital era— the 2/5BZ works ” SERHILDUB vs. ISISTANBUL ” reconsider what is (or was) referred to as  Sustainable ISISolation States, TISA-ISIStanbul Hologram Doctrines, Spywarezullah Harassment Agencies, Golden Age Palaverel Universes, Eurottoman and Nattoman Empire/Autonomie of Hardcore Ultra Modernism.

2/5BZ, aka Serhat Köksal, has worked as a multimedia artist with various releases in video, music, and literary formats since 1991. The work often balances on the verge of trash, and continuously engages with remakes and collages of music, cinema, speech, and field recordings. 2/5BZ has performed live audiovisual performances under motto ”NO Touristik NO Exotik” in 91 cities in clubs, festivals, squats, and exhibitions.

https://2016.transmediale.de/content/25bz
http://2-5bz.com
http://2-5bz.tumblr.com/criticzphotoz
http://reboot.fm/category/gozel-radio/

facebooktwitterrss

Institucije: 
Kraj dogajanja: 

Cirkus, tak ali drugačen

$
0
0
Kulturna ali glasbena novica
28. 10. 2016 - 15:10

Čeprav bodo naslednje Kulturne novice v etru etru vašega edinega radia šele v sredo in bi lahko izbirali, kaj napovedati v teh štirih dnevih pred nami, moramo žal reči, da kulturnih dogajanj v Ljubljani skorajda ni.

Lahko obiščete en kup halloween delavnic in si izdelate masko ali pa greste na kakšen parti, denimo v Cvetličarno, K4, na Nebotičnik ali v Cirkus. Da se ne zamerimo glasbeni redakciji, se ne bomo spuščali v to, kdo bo v teh prostorih vrtel, ampak bomo zavili kar v Cirkus, ki se nam tokrat obeta v Kudu France Prešern.

Cirkus je zasnoval in se z njim ukvarja plesalec in koreograf Branko Potočan, zato smo ga poklicali in prosili, da nam večerno predstavo napove. Evo, kaj smo izvedeli:

*Izjava se nahaja v posnetku oddaje.

Čeprav bodo naslednje Kulturne novice v etru etru vašega edinega radia šele v sredo in bi lahko izbirali, kaj napovedati v teh štirih dnevih pred nami, moramo žal reči, da kulturnih dogajanj v Ljubljani skorajda ni.

Lahko obiščete en kup halloween delavnic in si izdelate masko ali pa greste na kakšen parti, denimo v Cvetličarno, K4, na Nebotičnik ali v Cirkus. Da se ne zamerimo glasbeni redakciji, se ne bomo spuščali v to, kdo bo v teh prostorih vrtel, ampak bomo zavili kar v Cirkus, ki se nam tokrat obeta v Kudu France Prešern.

Cirkus je zasnoval in se z njim ukvarja plesalec in koreograf Branko Potočan, zato smo ga poklicali in prosili, da nam večerno predstavo napove. Evo, kaj smo izvedeli:

*Izjava se nahaja v posnetku oddaje.

Zanimalo nas je še, kako pogosto Cirkus nastopa in nasploh kaj več o sami trupi. Prisluhnite Potočanu še enkrat:

*Izjava se nahaja v posnetku oddaje.

V naslednjih štirih dneh bodo smrt, grobišča in zombiji v fokusu čisto povsod, zato smo se odločili poklicati v Hišo radosti, kjer se v nedeljo popoldan obeta pet ur trajajoča delavnica z nasprotnim predznakom od smrti. Gre za delavnico, naslovljeno »Sex in partnerstvo«, ki jo izvaja Haris Omanović. Poklicali smo ga, saj nas je zanimalo, za kaj gre, kako lahko imaš praktično delavnico o seksu?

Prisluhnite:

*Izjava se nahaja v posnetku oddaje.

Do naslednjih Kulturnih novic vas lepo pozdravlja Iva Boras.

facebooktwitterrss

Pun on the U-bahn

$
0
0
Mnenje, kolumna ali komentar
31. 10. 2016 - 13:00

Zdi se, da je turneja v osnovi poseben ritual, znotraj katerega se srečujejo silnice vseh članov neke skupine, s težnjo, da se njihova zapletena razmerja razrešijo. Gre za psihično in fizično naporen ritual. Jutri, na dan predvajanje te oddaje, se vrnemo po 2200 kilometrih, s polovico manjšim uredništvom in z bolj ali manj sanirano virozo, ki je kosila med potovanjem.

Torej, po mesecu dni Sarajeva, verjetno enega najbolj zateženih – a, obenem nezateženih, glej prejšnje Pismo – mest v Evropi, smo se zapeljali preko Njive v eno najbolj sproščenih, a obenem tudi zateženih mest v Evropi, v multikulturno, art in startup utopijo, v Berlin. A najprej o Njivi; Njiva je ogromen prostor med Ljubljano in Berlinom, visoko tehniziran, za katerega si na podlagi plodnega sodelovanja dejstev in predsodkov predstavljam, da po njej hodijo horde white trash zombijev z visokotehničnimi dispozitivi izključevanja, pripravljeni na najgnusnejše zločine. Ko sem prišel v Berlin, mi je nekdo povedal, da so pred kratkim na Njivi white trash zombiji pozivali somalskega begunca, ki se je na strehi odločal za samomor k temu, naj skoči, na kar je ta res skočil. Tudi v tem je visoka tehniziranost – šank se je preko forumov in njihovega navijaštva preselil direktno na ulico ter navijaško odloča o življenju in smrti. 0, 1, 1, 0. A pozor, tukaj nikakor ne gre zamenjevati tehnologije in njenega potenciala ter tehniziranosti.

No, seveda je turneja zanimiva tudi z vidika turizma; gre za ekspresne oglede krajev, ki pa so po svoji vsebini antituristični. Ko si na turneji, nekaj dni v mestu, gre za to, da uletavaš: stvari niso v naprej določene, ni načrta, ampak si v okolje vržen in odvisen od priložnostnih dinamik. Tako so stereotipi, ki si jih o okolju ustvariš lahko znatno drugačni od turističnih, in morda celo zanimivejši. Moj sterotip o Berlinu: vsesplošna načiliranost, v kateri pa se nahaja, kot je dejal Torkar, “prikrita histerija”, kjer je “vsak drugi mladi na robu.” Sproščenost deluje kot nekakšna prisilna nevroza, ki ritualno vzdržuje startup utopijo. Potem pa se pogovarjaš, recimo, s srednjeameriškim pisateljem, ki deluje tu in ne denimo v Španiji, ker je tam “preveč konkurence”. Nato še pove, da so pisatelji “plenilci” v iskanju publike. Videti je, kot da je to mesto nepreglednega števila niš: najti moraš svojo nišo, se nanjo zvesti in se preko nje čimbolj zvesto prodajati. Skratka, neke vrste preslikava Njive, v kateri se zadeve odvijajo skozi ozke etnične, religijske, leve in desne profile, le da je tu soobstoj niš na trgu nujen in je zato nujna tudi vseprisotna toleranca do njega. V pomirjeni vseprisotnosti ozkih niš, kar opredeljuje Metropolo v nasprotju z Njivo, pa se ne more nič prevratnega zgoditi; tukaj se zares odvija utopični konec zgodovine. Po štirih dneh, v katerih lahko vidiš zgolj to sliko, ne pa tudi marginaliziranih poskusov upora, sem komaj čakal, da odidemo.

V Leipzig, ki je deloval veliko bolj obetavno; Leipzig je provinca, v kateri se zdi, da so resno skvotanje, punk, raziskovanje literature še živi. Manjše mesto, ki si lahko privošči manjšo stopnjo organiziranosti in s tem predvidljivosti, pri tem odsotnost wifija, obskurne bookshope, slabšo postrežbo. Tu je bilo tudi najboljše branje. Maloštevilna publika, a prepričan sem, da je maloštevilna publika idealna za dobro branje. Ljudje, ki so tam, da bodo na koncu tudi hangali, ki vpnejo branje v zunajliterarno življenje, in ravno s tem pustijo stisnjeni literaturi nekaj prostora, da se sprosti in lažje dospe do njih. Slovenski študentki sicer pravita, da imajo resne težave z vzpostavljanjem stikov z lokalnimi ljudmi, a vseeno: če bi želeli izpeljati kakšen projekt, sodelovati s kom v Nemčiji, kar pikirajte na Leipzig, I guess.

Odvisnost na turneji vodi v prilagajanje; in moram reči, da se mi zdi prilagajanje Nemcem izjemno težko opravilo. Nemška mimika, stopnja izrekanja z neizrečenim, ekspresivnost izražanja in podobno so za moje čudaške navade izrazito preskromne, zato se med njimi počutim še bolj avtistično kot ponavadi. Dunaj je s tega vidika olajšanje. Dunaj ima večji razpon vsega omenjenega in večjo stopnjo nesramnosti. Sploh pa – zelo hitro sem uletel v Ottakring, becirk mojih jugoslovanskih in turških rojakov, morda edini kraj na svetu, kjer je Jugoslavija še možna. V baru AU, ki je nekakšna mešanica Metelkove in kafane, končno zadiham. Zdi se mi, da se tu Slovenci obnašajo kot Jugoslovani in ne kot Avstrijci. Opišejo, kako se mali Turki učijo hrvaških kletvic, da lahko imajo navijaške bitke – znak uspeha multikulturalizma. Ko pa v nekem momentu od nikoder uleti acid, je Tibor preveč utrujen in gremo.

Razmišljam o tem, kako rad imam provinco. Slaba dva meseca potujevanja Ljubljane sta na koncu prinesla spoznanje, da lahko imam to mesto za svoje, da je v Ljubljani mogoče biti Balkanec in da gre tu za neko vrsto domovine. Pravzaprav še imam Jugoslovanski otroški pasoš, ki sem ga dobil, ker sem bil rojen v Sloveniji, in v tem ni nobene jugonostalgije, kvečjemu jugofuturizem.

Provinco je treba samo še malo raznjiviti; Berlin ne more raznjiviti province, ker sem v njem ne more zgoditi nič, razen tega, da jo zasede horda zobmijev. Spomnimo se na Hitlerja. Spomnimo se na Kracauerjeve Uslužbence. Kracauer Berlin se ni veliko razlikoval od tega turnejskega. Raznjiviti ljubljansko provinco je mogoče preko Balkana; Balkan pa je treba potem, z raznjiveno Ljubljano, malo poljubljaniti.

Kmalu se vrnem v Sarajevo. Ne povedat tega komu iz Sarajeva, ker me bo zaradi sovraštva do svojega mesta, ki je verjetno antropološko dejstvo, takoj napadel, kako nimam pojma. Potem bom moral bežati v Berlin.

Aktualno-politične oznake: 

facebooktwitterrss


Napumpana smrt

5 minut za podeželje

$
0
0
Recenzija izdelka
2. 11. 2016 - 13:00
 / Kinobar

17. oktobra so v Kranju premierno za splošno javnost predvajali celovečerec, za katerega vedo predvsem uporabniki interneta. V njem sta se združila dva kolektiva mladih filmskih ustvarjalcev amaterjev. Razen direktorja fotografije, Saša Štiha, gre predvsem za druščino naturščikov, a nekaj o tem kasneje.

Geneza se bere tako: Bil je nekoč Luka Marčetič, režiser omenjenega filma, ki je snemal svoj videoblog; iz katerega so se rodili humoristični kratki filmi in nadaljevanka Dan ljubezni, s katero ga je spoznala širša javnost. No, še prej pa z rimejkom Požigalec – The Movie, v katerem spoznamo tudi Nika Zagodeta, s katerim sta postala prepoznaven par iz Brežic in kasneje računalniških zaslonov. Na drugi strani Slovenije sta se dva Jeseničana, znana pod vzdevkom Gojko Ajkula aka Goran Hrvaćanin in Mario Ćulibrk, v približno istem obdobju v svojih kratkih filmih norčevala predvsem iz razširjene subkulture devetdesetih – čefurjev, ki so samozvani Carji. Nekega dne so združili moči in že pred štirimi leti smo lahko na Youtubu gledali štiri dele nadaljevanke Pr' Hostar, ki imajo danes že čez milijon ogledov.

V nabito polni dvorani ljubljanskega Koloseja si je to nedeljo avtorica besedila ogledala zdaj že celovečerni film Pr' Hostar. Če so vam godile nadaljevanke na internetu, vam bo tudi film, saj v njem ni najti nič kaj novega. Besedni humor se izmenjuje s šalo na šalo, ki jih sestavljajo norčevanja iz gorenjskih stereotipov iz scenarija Gorana Hrvaćanina in Dejana Krupića. Telesne in situacijske komike je bolj malo. Ob sicer prepričljivi in dokaj življenjski igri večine, pa izstopa še pretirano karikirani lik glavnega barmana v vlogi Gorana Hrvaćanina.

Če Pr' Hostar primerjamo z nekaterimi preteklimi komedijami, ki so v slovenskem filmu zaznamovale nekaj zadnjih generacij, lahko povlečemo kakšno paralelo. Gre namreč za skupino nesposobnih mladcev, ki v želji po ohranjanju statusa quo v svojem življenju pade v finančni problem, kjer se stkejo povezave s kriminalnimi potmi. Že videno. Obvezen je še en slovenski dialekt, ki je tu gorenjski, in vsaj en čefur. Že videno. Žal je pri nekaterih protagonistih dialekt na trenutke precej prisiljeno izgovarjan. Pri vseh stereotipih pa pozitivno izstopajo unikatni prevodi iz slovenščine v hrvaščino, ki jih je izvedel Niko Zagode.

Gre za še eno komedijo, ki bo verjetno postala kultna zaradi pomoči interneta, vendar je humor precej drugačne vrste kot na primer v filmih Jebiga, Tu pa tam ali nenazadnje Šiški Deluxe. Vendar o humorju danes ne bomo sodili, še manj o užaljenosti določenih zaradi njega.

Verjetno pa je treba opozoriti na dejstvo, ki je bilo izpostavljeno že na letošnji tiskovni konferenci ob 19. festivalu slovenskega filma. Zaradi dostopnosti in kvalitete opreme se med avtorji filmov pojavlja vse več tako imenovanih amaterskih filmskih ustvarjalcev, ki imajo na AGRFT-ju verjetno le kakšne prijatelje, če že. Zato tudi upamo, da bodo v prihodnosti na festivalu pozabili na kakšne obvezne kvote filmov z AGRFT-ja ali produkcije TV Slovenija in bo v ospredje resnično prišla kvaliteta ustvarjanja.

Že če se ozremo v pretekla leta, je stanje nekaterih akademsko izobraženih režiserjev v odnosu do komedij kratko malo porazno. Po drugi strani pa smo prav v ponedeljek praznovali 20. obletnico verjetno enega prvih slovenskih amaterskih celovečernih igranih filmov, prav tako komedije – Spomini mame Manke. Lani je bila lansirana komedija Šiška Deluxe, proizvod faliranega študenta Fakultete za matematiko in fiziko in diplomanta arheologije Jana Cvitkoviča. Potem je tu nekaj neodvisnih komedij, ki jim je bilo posvečene izjemno malo pozornosti, kot je na primer Rimska zgodba, danes že v celoti dostopna na Youtubu, ali pa akcijska komedija Izhod Dejana Baboska, ki se je pri študiju ukvarjal predvsem s slovensko književnostjo, slovenščino, teologijo in zgodovino.

Tu je potem sicer še nekaj uspešnih komedij izpod rok Gorana Vojnovića ali Matevža Luzarja, ki sta diplomirala na akademiji. Vseeno pa se zdi, da se je vsaj v zadnjih nekaj letih s komedijo ukvarjalo vsaj približno enako število diplomiranih režiserjev kot tistih, ki se s formalno izobrazbo te vrste niso nikoli srečali. Pri tem pa so bili približno enako uspešni, če za uspešnost štejemo prepoznavnost in smešnost – karkoli že to točno je. Kot enega od negativnih primerkov komedije diplomiranega režiserja lahko gotovo navedemo lani predstavljen film Julija in alfa RomeoBlaža Završnika, ki ga bomo nekateri z veseljem čim prej pozabili. Tu pa se postavi vprašanje, ali je kvalitetna komedija tako nezaželena pri institucionaliziranih režiserjih ali pa vzvodov za izdelovanje le-te na AGRFT-ju pač ni moč dobiti? Ali gre samo za špekulacije?

Pr' Hostar vsekakor ni spregledana komedija in prav tako ni eden od flopov. Prenekaterim že slišanim šalam vsake toliko sledijo tudi tiste na »drugo žogo«. Eden od kriterijev uspešnosti pa je pri komediji vedno ta, da mora biti vsaj delno tudi resnična. In Pr' Hostar ste verjetno tudi sami nekoč in nekje že bili.

facebooktwitterrss

Leto izdaje: 
Institucije: 

Od Cesarja do Cerarja

$
0
0
Kulturna ali glasbena novica
2. 11. 2016 - 15:20

Po vseh svetih moramo od nagrobnikov nazaj v življenje, in to ne v vsako, ampak v življenje na najvišjem nivoju: Kulturo. Na dan vseh vernih duš se bomo tako posvetili eni najstarejših kulturnih institucij v Sloveniji. Slovenski matici, njenim problemom ter obetajoči se novi zakonski ureditvi.

Če odštejemo vse procesije in nerodna družinska kosila, se včeraj kulturno ni kaj prida godilo. Tu je bila sicer častitljiva obletnica Slovenske Kinoteke, ki praznuje že dvajseto leto delovanja. Kot entuziastični sledilci se seveda pridružujemo čestitkam njenega pomena za razvoj filmske kulture, teorije in jezika kot primera dobre zakonske ureditve nekega kulturnega sektorja.

Včeraj pa je na dan prišla tudi novica, da je na obzorju morebitna rešitev težav Društva Slovenska matica. Slovenska matica je z 152 leti ena izmed najstarejših kulturnih ustanov. Velja za predhodnico in pobudnico tako ljubljanske univerze kot Akademije znanosti in umetnosti. Finančno sicer životari že nekaj let, problem naj bi bil neurejen status, ki naj bi bil takšen, kot ga imajo vse založbe oz. društva, ki se ukvarjajo z založništvom in podobnimi dejavnostmi. Tarejo jo torej odvisnost od razpisov, mnogo dela za minimalen prihodek in nemogoči rigidni razpisni pogoji. Preživela je vse od ustanovitelja cesarja Franca Jožefa, Tita in Karadžordževićev, okupacijo in svinčena leta Jugoslavije, a kot se zdi, še ni bilo sovraga, kot je JAK. Javna agencija za knjigo.

Podpredsednika Slovenske matice, profesorja Janeza Strgarja, smo vprašali, kakšen je stari in kakšen obetajoči položaj Slovenske Matice:

*Izjava

Slovenska matica je stara, njeni člani so vplivni posamezniki, politiki, akademiki, ne gre le za vplivno kulturno institucijo, ki je bila pomembna v preteklosti, ampak gre za močan center aktualne slovenske kulture. Slovenska matica je društvo z močnim političnim in kulturnim kapitalom, zmožna vplivanja na najvišjem nivoju. Bodisi pri vzpodbujanju javne razprave o založniški dejavnosti, očitno nemogočih pogojih Javne agencije za knjigo, bodisi kot neposreden lobi. Ta vpliv navsezadnje kaže tudi omenjena zakonodaja, a namesto tega Matica najbolj upa na ureditev svojega lastnega položaja.

Strgarja smo vprašali, zakaj Matica ne izkoristi svojega večkrat poudarjenega posebnega položaja in družbenega vpliva.

*Izjava

Podatek o Simonitijevi nevtralnosti ne drži. Ta sicer med mandatom v času ministrovanja sicer zavrnil svoje članstvo. A je kot kulturni minister Matici nakazal 100.000 evrov, potem ko ta ni ujela razpisnega roka. To niti ni toliko škandalozno, kot je simptom neurejenih ali prekomerno urejenih razmer. A vendarle kaže na poseben položaj, ki ga Matica uživa v slovenskem prostoru.

Zdi se, da se Matica spreminja v muzej. Kot je Strgar večkrat poudarjal, Matica ni bila samo in le založba. Je eden izmed najmočnejših povezovalnih elementov tega kulturnega prostora, njenega vpliva in delovanja članov niso mogli utišati ne Cesarjeva tajna policija ne nacisti niti udba. A zdi se, da je Javna agencija za knjigo res pretežek zalogaj.

Slovensko Matico je od Cesarja do Cerarja spremljal Turk.

facebooktwitterrss

Kraj dogajanja: 

Pojdite v galerijo, v suženjstvo zakleti

$
0
0
Kulturna ali glasbena novica
3. 11. 2016 - 15:10

Današnje Kulturne novice začenjamo z žalostno novico. Pri 86 letih se je včeraj zvečer zaradi srčnega napada na turneji poslovil Oleg Konstantinovič Popov. Klovn, mimik, vrvohodec in žongler. Na 8. Mednarodnem cirkuškem festivalu v Monte Carlu leta 1981 je prejel nagrado Zlatega klovna. Znan je bil predvsem po karakterju Ivanuška, ki izhaja iz ruske tradicije in se norčuje iz vseh ostalih ter draži samega sebe. Za časa svoje kariere se je od ruskega permafrosta poslovil za 28 let, dokler se ni vrnil in pri 75-ih še vedno prejemal stoječe ovacije. Rekli so mu: Sončni klovn.

Drevi pa se v Muzeju sodobne umetnosti Metelkova ob 20. uri otvarja razstava Misliti spomenik urbanim vstajam. Gre za raziskovalni in umetniški projekt Niloufar Tajeri in Gala Kirna. S slednjim smo se pogovarjali o tem, kako razumeta urbane vstaje na razstavi, kaj sploh so ter kje in od kdaj se dogajajo?

*Izjava

Na urbanih vstajah po besedah Gala Kirna najdemo predvsem predstavnike deprivilegiranih, izkoriščanih delov populacije. Za prihodnost pa predvidevata, da bo tovrstnih vstaj vedno več, saj naj bi se jih medijska in politična javnost otepali kot nekaj minljivega in njihove vzroke raje pometata pod preprogo. Ampak ali imajo te vstaje vseeno kakšen učinek na družbo? Gal Kirn:

*Izjava

Opozarja, da v današnjem svetu pravzaprav ne poznamo strategije »uspomeničevanja« urbanih vstaj, ki bi gradile neko kolektivno zavest. Politika jih nadalje razume kot nekaj, kar ruši družbeni red, zato jim ne želi postavljati spomenikov, s tem pa se postopoma slabi družbeni spomin. V prihodnjem mesecu že načrtujejo srečanje z različnimi aktivisti in umetniki, s katerimi bodo objavili javni poziv, kjer se bo o urbanih vstajah začelo govoriti še bolj javno in ne zgolj v umetniškem smislu kot danes v MSUM. Umetniški projekt Misliti spomenik urbanim vstajam je plod večmesečnega sodelovanja avtorjev na univerzi v Berlinu.

facebooktwitterrss

Institucije: 

Show 604: Falling pieces from XL Air

Genetika Geneze

$
0
0
Recenzija izdelka
4. 11. 2016 - 13:00

Moja usta

so maternica

popačenih oblik,

organ

s prežgano sluznico

in bolnimi zarodki.

Tako na nekem finem mestu pravi knjiga Geneza Jerneja Kusterleta, mladega pesnika, kakor ga z za literarno sceno tako ljubim izrazom označuje tudi sama knjiga, ki naši srednjeletni frekvenci ni popoln tujec. Pred časom smo namreč probavali nekaj mozgat o Železarski liriki. Antologiji jeseniških pesnikov, katere eden od avtorjev ter glavni ideolog in zbiratelj je prav mladi Kusterle. Tokrat smo prebirali njegove pričujoče poezije.

Pokroviteljsko mladost, tako pogosto ne le fizično pripopavane na nestare pesnike in še posebej pesnice, bomo torej povsem odmislili ter podali izključno branje ter še par fusnot. Zgolj naslov izbruhne veličino, kakršno pač nujno nosijo vsa biblična poimenovanja, Knjiga kraljev, Psalmi, Razodetje etc., in v kontekstu knjige nakazuje, da svoj posel pesnjenja misli kar najresneje. In ko obrnemo platnico ter prvi list, se megalomanski naslov še bolj megalomanizira s kontekstualno zožitvijo v: Tipkopisi: Geneza, I. Pesniški zvezek.

Z nekoliko odmaknjenim vpogledom bi pesmi knjige, razdeljene na štiri razdelke, generalizirajoče opisal kot razsvetljeno lovljenje samega pesnjenja oz. precizneje grabljenje pesniškega jaza in njegovo umeščevanje v dovrševan pesniški akt. Kar se pesni s stabilnim, zagotovljenim distopičnim verziranjem skoz razpadanje, smrtnost, onstran katere sega s stopnjevanjem odurja, kirurško mesenost ter motreče pljunke po sceni, svetu, kulturi, poeziji, in nenazadnje prek realno sfalirane ljubezni, ki vendarle nadalje biva v morbidnih vrsticah pesmi.

Še skrajno približan, skonkretiziran, praktični ringnšpil;

Štarta z

Postmodernistično žvečenje oblike,

ki spominja na verz,

pomeni:

»ljubiti se z ostanki Rimbauda«.,

pri čemer Mallarmé slejkoprej z zamolklim sijem razrezuje polslepa zrklja. In že oz. skorajda smo v prvem delu, Pozlačeni kljuni trgajo svinčene veke.

Sneti obraz …

Odpeti prsno zadrgo pomeni živeti.

Razpreš si rebra in z roko sežeš k srcu,

stisneš ga v pest, zamenjaš z bobni,

žile potrgaš in po telesu napelješ kable.

Razmesenje mesenosti poraja novo meso. Naj živi novo meso! Da krvaviš, ne rabiš krvi. Da biješ, ne rabiš srca. Da si usmiljen, ne rabiš žolča.

In kristalizira, erotizira, molči, metamorforizira, živi, posnema,… do drugega, S papirja ne znava pobegniti.

Ne pravica, moja dolžnost je,

da te cenzuriram iz sebe,

ker se izgubljam

v besedah brez pomenov.

Ne pravica, moja dolžnost je,

da te zreduciram

do enega samega glasu,

ki se bo izpel v tišino,

da preneham z obdukcijo obljub,

da se kromiram,

ker me je obrasla rja.

Nimaš spasa. Ljubezni ne ozdravi niti pesem. Smisla ne osmisli nobeno osmišljanje. Rjo znegira le drugo rjavenje. In tišine ni, lahko jo pišeš, poetiziraš, lahko jo želiš in sanjaš, zabijaš v nedvoumen pomen, a v osnovi je zgolj neskončen hrup vzpostavljajoč koncept. Ničesar se ne da zreducirati do enega glasu, še enega glasu ne.

Smo utripani, povrnjeni, posmrtnjeni do tretjega, da Kupid igra pogrebca.

Iz papirja sem oblikoval krokarja,

mu potrgal krila in gledal,

kako skuša vzleteti nad mejo glasu,

ki razparan visi prek rampe

starih, stokajočih odrskih desk.

Režiral sem Smrt.

Bravo. Tako se to dela. Krokar kroka smrtne kronike in bolj je pohabljen, nebogljen, nepremičen in nem, bolj aktivno fiksa grozo v ta naš teater, posebej njegove neizrečene predpostavke, ki vsake toliko zaškripajo iz kakega odpisanega gobca.

Metulju potrgaj krila,

da z gangreno na hrbtu

zgnije v tvojem trebuhu.

Z gangreno ni heca. Najbolje se poda metuljem, vilam, romarjem, duši, nesmrtnosti in zaljubljenčevim ambicijam. Mljask. Režirati smrt je veličastno.

[Š]tudent obvešča študente, da je lep dan za smrt., četrti. Res, kako ne do konca opomeniti termina večni študent. Proti koncu pesmi bruhnejo, precizirajo, skušajo ne izgubiti pomenjenja.

Agonija svete vojne, boj za prevlado nad vero,

močan pok na železniški postaji,

pogrebnik za seboj grebe potnike,

dojenčki visijo z dreves,

na drevesih gnijejo jabolka.

Se razosebljajo, domačijo v bivani drugosti, tolmačijo nahajanje, zaobjemavajo fantazme. Odpor do resnice oz. tistega, kar menijo za resnično. Neizprosno mlatijo in legitimirajo status quo jaza, čigar natrgana nitka skozinskoz proba foclat svoj vozel.

Izrekanje v knjigi je izčiščeno, v nakazanem obzorju, ki je v bistvu recimo temu še zmerom na osi romantizirajoče konstante, bi si težko predstavljal bolj spoliran, tako rekoč neoporečen jezik. Vse je na mestu. Tukaj pa gre morda izpostaviti manko, aludiran s prvimi izpisanimi verzi,

Moja usta

so maternica

popačenih oblik,

organ

s prežgano sluznico

in bolnimi zarodki.

Skratka, jezikovni neoporečnosti knjige po mojem manjkajo prav maternice popačenih oblik, organi s prežgano sluznico, bolni zarodki, zakrčeni jeziki, gumijaste hrbtenice brez vratu in glave. Ne v opisni, prepucani pesniški dikciji, temveč v imanenci jezikovnega modusa kot takega. Že na povsem osnovni, nepoglobljeni ravni; pesmi so npr. polne raznih ogabij, gnitja in obscenih podob, a čisto fizično zmorejo reči kurac in pička šele in edino v dadaistično kosovelovski, kolažno likovni pesmi.

Žal moram na koncu še nekaj malo pošimfati. Dodelane pesmi, nemalokrat polne neoporečne veščine in ne tako pogosto branih smrtinih pastoral, odlično dopolni vizualna plat knjige, dizajn, font in ilustracije, ki vse tvorijo res lično podobo, kakršne zaradi založniških oblikovalskih generičnosti nima veliko pesniških knjig. Kljub temu pa ne morem ne odkloniti preobloženih vsebinskih dodatkov, s katerimi hočeš nočeš knjiga sovpade v svojo celoto. Namreč, kritiški zapis na zadnji strani, opisni na zavihku, predgovor z daljšim citatom ter isto spremna beseda, kar znese opredelitve šestih različnih avtorjev, zaradi česar je bralec tečno trepljan z vseh strani, da bi ja vedel, kaj bere. Kar je odveč in pesmim v škodo, saj znajo brez kakršnegakoli okrepitvenega kimanja tako ali drugače suvereno govoriti same zase.

facebooktwitterrss

Niti ne nova na sceni

$
0
0
Kulturna ali glasbena novica
4. 11. 2016 - 15:01

Saj bi vam rekli, da imate danes v Rušah KantFest, 14. festival kantavtorstva, da preverite, če se tudi v lokalnih nam vrstah kali kak bodoči Nobelov nagrajenec. Pa vam ne bomo. Zlato ali kakšno drugo kanto najdite sami.

 

***

Saj bi vam tudi rekli, da bo zvečer v Stari mestni elektrarni premiera plesne predstave Snježane PremušPoesis sebstva, ampak vam verjetno tudi ne bomo. Roka Vevarja itak poznate. S Snježano pa sta prepletla telo in jezik. Zavoljo participatorne predstave, seveda. Smo pa ugotovili, da se v Vevarju skriva tudi prerokovalska žilica, saj je že leta 2009 jasno videl prihodnost kulturne politike in sodobnega plesa v Sloveniji.

Izjava se nahaja v posnetku oddaje.

 

***

Še ene stvari vam prav tako gotovo ne bomo povedali. Lenka Đorojević in Matej Stupica bosta Prosto padla v Centru in Galeriji P74. Ampak ker je vsakdanjost distopična in nesmiselna, se o tem lahko nadalje pozanimate sami. Je pa galerija na poti tja, kjer se ziher vidimo zvečer – v Menzo pri koritu, kjer se ob 21:00 začne Klubski maraton 16!

Aja, preden greste v Menzo lahko vržete oko v Galerijo Alkatraz, ker ravno David Istvan in Colin Black tam razstavljata Adrenalin.

 

***

Eno stvar smo vam pa res hoteli povedat. Najprej pa osvežimo spomin. Na kratko: februarja letos so na Slovenskem filmskem centru organizirali volitve za novega direktorja. Ljudstvo je glasovalo za Jožka Rutarja, za katerega pa ni glasovala vlada vse tja do začetka poletja. Strokovna javnost je šla na noge, pozvala Ministrstvo za kulturo, naj končno dela za kulturo, ne proti njej, pa ni bilo od tega nič. Rutarja so izbrisali s seznama plačnikov SFC, Festival slovenskega filma je otvorila vršilka dolžnosti. Zakaj ta ukrep vlade, ni bilo jasno nikomur. Je pa vlada za direktorico včeraj potrdila Natašo Bučar, ki bo mesto nasledila 1. decembra. Ime vam je morda znano iz krogov festivala LIFFe, morda, ker je bila direktorica 12. Festivala slovenskega filma, morda, ker je bila pomočnica direktorja Slovenskega filmskega sklada, morda iz marketinških vod Kinodvora, kdo bi vedel. Na ministrstvu pravijo, da ima vizijo, in to prepričljivo.

 

***

Mimogrede, če bi rade želele ostati lepe in svobodne, vam bodo čez vikend to dobro povedale v Cankarjevem domu. Seksizem free. Da veste, kaj pričakovati, smo vam iz Facebook dogodka izvlekli citat hrvaške Praktične žene iz 1956:

Zašto žene odlaze na koncerte i »kulturne priredbe« mnogo više nego muškarci?

Za ovo postoji biološka osnova. Na koncertima i drugim sličnim priredbama potreno je sedeti mirno, a muškarcima je težko da sede mirno. Žena je najdeblja oko bedara i bokova. Usled te težine ona se prosto ukotviu stolicu i u njoj se oseća veoma ugodno. Kod muškarca je obrnut slučaj. Njegov gorni deo tela je znatno teži, naročito grudi i ramena. Čovek je građen za akciju, a ne za sedenje.

facebooktwitterrss

Kraj dogajanja: 

Sodobna afroameriška proza III: Ayana Mathis

Telo kot srce v svetu proti transcendentalni subjektiviteti

$
0
0
Oddaja
6. 11. 2016 - 20:00
 / Teorema

»Lastno telo je v svetu, tako kot je srce v organizmu: neprestano ohranja pri življenju vidni prostor, ga oživlja in hrani od znotraj ter z njim oblikuje sistem.«

Tako pravi Maurice Merleau-Ponty v svojem kronskem delu, naslovljenem Fenomenologija zaznave, izdanem leta 1945. Ponty je pisal posebne vrste fenomenologijo, z eksistencialnim obratom se je ognil husserlovske, na transcendentalni ego fokusirane fenomenologije, ki se vrti okoli noemskega intencionalnega odnosa do sveta. Čeprav je imela nanj Husserlova fenomenologija velik vpliv, se je Ponty usmeril stran od gledanja na fenomene kot same zase in spoznavajoče skozi zavest samo po sebi ter se podal k filozofiji konkretnega.

Da bomo lahko videli kontrast s Pontyjem in razumeli smiselnost Pontyjevega naturalističnega obrata in prelom, ki ga je naredil v odnosu do filozofije očeta fenomenologije, si najprej poglejmo Husserlovo fenomenološko metodo. 

Edmund Husserl je umrl sedem let pred Pontyjevo izdajo knjige Fenomenologija zaznave, tako da ni videl verzije fenomenologije, ki je bila v svojem bistvu nasprotna njegovi koncepciji transcendentalne fenomenologije. Husserl je svojo teorijo baziral na konceptu čistega jaza, ki je proizvod epistemološke želje po dosegu subjektove samogotovosti. Čisti jaz se ustvari kot posledica uporabe Husserlove fenomenološke metode, ki subjekt očišči naravnega sveta, naravno danih fenomenov in vseh predpostavk o svetu, ki jih vsebuje empirični jaz, ki v svetu deluje in doživlja. Čisti jaz je v svetu in obenem onkraj, tako da je vedno že pred njim, svet na sebi transcendira in mu z vnaprejšnjostjo podeljuje Smisel. Iz čistega jaza se preko procesov konstitucije smisla vzpostavljajo bivanje in bit sveta ter empirični subjekt v njem. Procesu konstrukcije fenomenološkega sveta pa lahko vnazaj sledimo z metodo, ki jo ustvari Husserl, fenomenološko redukcijo.

Husserlova metoda redukcije reducira svet na sebi, se pravi svet vsakdanjega življenja na svet kot korelat zavesti. Ta svet ni več svet zunaj in za raziskovanje transcendentnih principov zavesti sedaj empirično zunanjost vzamemo za samoumevno dano. Tako svet fenomenov razumemo kot subjektivni tok doživljajev. Husserl proces redukcije nadaljuje z metodo epoche, svet damo v oklepaje in odmejimo empirični svet. S tem se zunanji svet suspendira in pridemo do naslednjega koraka na poti vzpostavitve transcendentalne subjektivitete. Ta korak je ejdetska metoda. Husserl pravi, da je fenomene med sabo treba ločiti po njihovem bistvu, kar poimenuje “eidose”. S postopkom ideacije speljemo fenomene na njihovo predpojmovno bistvo - njihove eidose – in jih na tej podlagi diferenciramo. Ejdetska metoda se loči na ejdetsko redukcijo, ki smo jo izpeljali sedaj, in ejdetsko epoche, s katero suspendiramo vsa dejstva in podedovane predstave o bistvih.

Z dovršitvijo prejšnjih dveh metod naletimo na preostanek, element, ki strukturo zavesti omogoča z lastno transcendentnostjo zavesti same. To je jaz kot stalni, s samim seboj vedno identični spremljevalec vedno tekoče in spreminjajoče se zavesti. To je jaz kot ego v ego cogito. To je jaz, do katerega se pride, če se postavi v oklepaj čisti jaz v ejdetskem oziroma psihološkem pomenu. Eidos jaza v psihološkem pomenu je suspendiram. Na mizo dobimo čisto čisti preostanek, transcendentalni reziduum jaza.

Husserl pravi, da smo se sedaj ustavili pred transcendentalnim ničem, prišli smo do jaza, ki je preostanek po opravljeni fenomenološki metodi transcendentalne redukcije in transcendentalne epoche, torej je jaz kot jaz onkraj bitnosti jaza. Dokončno smo se odpovedali empiričnemu jazu in transcendentalni jaz se pokaže kot njegov pogoj. Transcendentalni jaz je brezčasen v času, nesmrten v minljivem in zagotavlja samega sebe.

Transcendentalni jaz odloča o eksistencialnih vprašanjih. Je instanca, v kateri se odločamo o lastnem biti ali ne biti, od tukaj pride odločitev o nesmislu življenja. Ta jaz biva na meji zavesti in je obenem že nad zavestjo in onkraj nje. Kot reziduum je korak pred transcendentalnim ničem in po Husserlu od njega ne moremo več navzdol, saj bi naleteli na nič. Na konici transcendentalne metode pridemo na položaj Boga pred stvarjenjem sveta, torej izvedbo iz nič. Če bi šli naprej, bi zapadli v nič, na poti nazaj pa biva svet eidosov in fenomenov. Je lastna čistost, jasnost, samodanost in samonavzočnost. čisti jaz kot transcedentalni subjekt je isto kot absolutna, transcendentalna subjektiviteta in med njima ni več razlike.

Svet fenomenov je od čistega jaza kot naslednika Platonove ideje dobrega popolnoma odvisen, saj obstaja kot čisti objekt čistega jaza. Čisti jaz je posledično za svet tudi odgovoren, edinole iz njega pride do osmislitve posameznih fenomenov in fenomenov v celoti, torej sveta. Konstitucija sveta ne pomeni isto kot konstrukcija in Husserl ne dvomi o bivanju sveta. Njegov dvom je Descartesov metodični dvom. Ne nanaša se na samo bit sveta, temveč na vprašanje, kako svet biva v razmerju do nas oziroma kako je to bivanje videti iz naše lastne pozicije.

Vprašanje za Husserla je, ali tista bit, ki se mi kaže kot bivajoča, res biva na tak način, kakor se kaže. O resničnosti bivajočega odločam jaz v najvišji instanci kot nadjazni čisti transcendentalni jaz. Tako lahko razumemo fenomenološki poziv »k stvarem samim«. Spoznavati je treba preko transcendentalne subjektivitete, preko samega sebe oziroma najprej spoznati samega sebe in preko sebe vse ostalo. Tako pridobimo odnos do vsega, kar je. Na tak način in preko poti, nasprotne redukciji, pridemo do upravičene brezpogojne samogotovosti, saj le ta temelji na poti, ki smo jo izbrali po lastni presoji, na način, ki nam odgovarja. Vse to kot nasprotni pol zdravorazumskosti po diktatu drugih. Tako želi Husserl uporabiti fenomenološko metodo kot novo veliko vero, kot novo zgradbo filozofije in kot univerzalno enotnost znanosti.

Maurice Merleau-Ponty pa se odvrne od Husserla. Ustvari fenomenološko filozofijo, ki je konkretna, vitalistična, se navdihuje pri Marxovem pozivu proti filozofiji mišljenja in je antikartezijanska. Obrne se proti vladavini abstraktnega subjekta, tako kot Nietzsche, ki razosebljeni intelekt filozofa, ki je prepričan, da spoznava resnico, pravo bit in bistvo stvari, označi za nihilistično ponarejevalstvo, in kot Stirner, ki misli v preobleki fiksnih idej imenuje fantomi, ki strašijo po ljudskih glavah.

Ponty stopi iz višav transcendentalnega ega in se spusti v povsem svetno in naravno telo. Središče filozofije je zanj v večnem začetku refleksije in refleksiji o posledicah filozofske refleksije. S fenomenologijo zaznave je Ponty sestavil materialistični odgovor Husserlu. Ustvaril je, kar Dermot Moran v svojemUvodu v Fenomenologijo imenuje dialektični naturalizem. Za Pontyja je telo jedro bistva in bivanja. Telo obstaja kot bit na sebi in bivajoče zase. Človekovo telo ni ločeno od zavesti, ni ločeno od sveta, objekti za-nas niso nekje zunaj, ločeni od zavesti. Telo pripada prostoru in času, kot sedež našega obstoja je nujno in neločljivo zvezano s svetom. Pridobimo pripoznanje pomena prostorske določnosti telesa skozi telesno shemo, ki je nujna za smiselno uprostorjenje sebe v svetu in za postavitev zunanjega sveta kot umišljenega horizonta objektov. Naša bit se z obstajanjem širi v svetu.

Ponty pravi, da je treba trditi, da svet je to, kar zaznavamo in kar vidimo. Kar zaznavamo je doživljaj resnice in videnje je stvaritev sveta. Človek sebe spoznava le v svetu. Subjekt za nas obstaja, preden imamo svet, je akt povezovanja in akt povezanosti. Sebe pa dojemamo šele, ko se gledamo kot akt dojetja. Podlaga zavesti je tako gotovost o meni.

Dermot Moran o razliki med Pontyjem in Husserlom glede subjekta izvorne pozicije pravi, da se predreflektivno zavedanje ne more ujeti v transcendentni refleksiji, kot je mislil Husserl, ampak da lahko le preiskave napak in kratkih stikov v telesni shemi na plano prinesejo rutine in procedure, ki so skrite in predpostavljene v našem normalnem zavednem stanju.

Ponty je v svoji fenomenologiji raziskal praktične pozicije zaznav ter se posebej zanimal za primere, ko se vsakdanja zaznava zlomi, ko ne deluje pravilno. Iz izjem je poskušal izvleči normo zaznavnih dejanj. Ponty pravi, da je realnost sama zase trden preplet prostora, stvari in časa, ki ne rabi naših sodb. Je neodvisna od naših partikularnih zaznav in tako ločena od naših želja in potreb, smo pa mi ne glede na sposobnosti zaznave odvisni od nje.

Narava nas ne rabi za obstajanje, jo pa rabimo mi za obstoj v svetu. To počnemo preko sintetiziranja vseh perspektiv, s katerimi zaobjamemo nam čutno dosegljive fenomene. Naše telesno spoznanje, ki kot proces deluje v svetu, je torej sistem povezovanj. Misliti, da lahko razumemo zaznano realno, ki bi ga sicer razumeli kot čisto, od sodb neoporečno naravo, pa je iluzorno. Naše občutenje zunanjosti ima vlogo neposrednega čutnega vtisa naravnih fenomenov in je samo po sebi nemogoče za zavestno razumevanje, je razumu nedostopno videnje nečesa, za kar ne morem vedeti, kakšno je v čisto naravni obliki. Čutno zaznavanje je prisotno v zavesti po posredovanju filtra sodbe, deluje pa kot temelj, iz katerega izhajajo naši akti, ki ustvarjajo svet za nas. Zaznava postane razlaga znakov, ki jih čutnost priskrbi s telesnimi stimuli. Delo duha je torej razlaga priskrbljenih vtisov. S tem dobimo kontekstualizirano zaznavo, ki je misel o zaznavanju in deluje kot akt, ki s konstelacijo okoljskih danosti ustvari pomen, ki povezuje s sodbo tako inducirane zaznave kot samorefleksije o teh sodbah. Kar pa se tiče zaznav - z zaznavo ne odkrivamo pomena, temveč povzročimo, da pomen obstaja.

Ko razumemo, kako zaznava pomenje uprostorjanja telesa, se lahko pomaknemo na raven bivanja, ki ga bomo utemeljili s procesom refleksije o poziciji telesa v svetu.
Ponty pravi, da »s konkretnega vidika človek ni duševnost, ki se združuje z organizmom, ampak je nenehno nihanja bivanja, deloma ostaja osebno, deloma pa se nanaša na osebne akte

Razmišljujoči ego ne more opustiti svoje vključenosti v individualni subjekt, ki vse stvari pozna na sebi idiosinkratični način. Zavest določi smisel, ki izhaja iz procesa zaznave, vendar pa zaradi tega ne more razumeti svojih operacij pomenjanja. Sodba o občutkih ne pozna razlogov, zakaj sodi, kakor sodi. Posledica je, da partikularne okoliščine, ki nas obkrožajo, določajo strukturo našega zaznanega sveta. Naša osebna, preko arbitrarnih življenjskih okoliščin ustvarjena življenjska atmosfera pomeni, da ker zaznavo vedno spoznavamo mi, naša refleksija ne more izstopiti iz konteksta našega življenja.

Svojega telesa ne moremo opazovati kot takega, kakršen je za druge in na sebi. Opazujemo lahko le druge in jih sodimo preko razumevanja svojega telesa. Telo je namreč prvotna navada, iz katere razlagamo vse druge. Za razumevanje, kakšna je zanesljivost take razlage sveta, se lahko spomnimo, da je o navadah David Hume dejal, da je vloga navad, čeprav so uporabna vodila našega življenja, predvsem da prikrivajo našo nevednost v izogib racionalnega preizpraševanja in skrivajo svoj obstoj kot ne-umne navade. To bomo videli tudi v nadaljevanju, ko se bo pokazalo, da je telesno spoznavanje čutnega vse prej kot umno.   

Z videnjem drugosti vplivamo nase. Ponty pravi, da ko se naučimo videti barve, osvojimo določen vidni slog, novo uporabo lastnega telesa. Tako je z vsemi zaznavami. Z gibanjem kot razširitvijo bivanja in zaznavanjem kot pridobitvijo sveta se preko sinteze doživetih pomenov naša bit širi v svetu. Pri razmišljanju o bivanju nam tako ni več treba po descartovsko ločevati telesnega od umskega, temveč ta soobstajata v ravnovesju in enotnosti. Ponty pravi, »to nam omogoča, da povežemo 'psihološko' in 'fiziološko', saj se vključena v bivanje ne razlikujeta več kot red na-sebstva in red za-sebstva in se oba obračata k intencionalnemu polu ali k svetu

Vendar se telo zaradi narave dojemanja znajde odrezano od toka bivanja, nikoli se ne more vrniti povsem k samemu sebi. Telesni doživljaji so zvezani z duševnim pomenom. Kar si v samospoznanju prilaščamo, ni telo, ampak znaki, ki jih oživlja zavest. Vse, za kar se imamo, da smo, smo, ker temeljimo na dejanski situaciji, ki si jo prisvajamo in preoblikujemo. Za samorazumevanje zavesti je nujen tudi intersubjektivni vidik.

Skozi dialektiko sebe in drugega se telo preoblikuje kot nosilec znakov in smisla. Objektivni zunanji svet preselimo v red bivanja, vse do ozaveščenosti, kjer se telo stopi s strukturo sveta.

Izkustvo lastnega telesa nam izkaže specifičen način bivanja zavesti in osmišljanja nas samih kot stvari. Stvar sama zase ne more bivati za nas, saj biva le v okviru zaznave zavesti. Zavest prav tako biva le, ko zaznava samo sebe in se razume kot zavest, ki sebe obravnava kot stvar. Predzaznavni svet tako razen v domišljiji ne obstaja.

Z naslanjanjem na Merleau-Pontyja lahko rečemo, da je trenutek samoizkustva telesa tudi izkustvo samoizkustva. O tem Ponty pravi: »Naj gre za telo drugega ali za moje lastno telo, lahko človeško telo spoznam le tako, da ga živim, kar pomeni, da vzamem na svoj račun dramo, ki se v njem dogaja, in se z njim stopim. Jaz sem torej svoje telo, vsaj dokler imam neko izkustvo, prav tako pa je tudi moje telo neke vrste naravni subjekt, površna skica moje celotne biti

Ker za Pontyja izkustvo ni možno brez predstave, se ni možno srečati s telesom v njegovi popolnoma realni drži in ni čistega stika z lastno naravo. Srečamo se preko ideje telesa, ki se porodi z zaznavo. Opredmetimo telo in razbijemo ločitev med subjektom in objektom. Ko govorimo o subjektu, govorimo tudi o sebi kot objektu, ker nimamo dostopa do čistega subjekta, ali bolje rečeno, naravni subjekt je stvaritev misli, obstaja le v imaginarnem. Rečemo lahko tudi drugače; kar imamo za subjekt, je vedno subjekt-objekt, v izvirnem konceptu subjekt, ki mu ne umanjka predikatov objekta. Enotnost zavesti in telesa je tako substancialna. O čistem izkustvu telesa ne moremo govoriti, lahko pa govorimo o telesu, kot ga samoizkusimo z občutji, posredovanimi preko sodb, in z umsko zamišljeno podobo naše telesnosti. Izkustvo lastnega telesa je v konfliktu z omejenim razumskim razumevanjem telesa in vloge uma v njem, in kot pravi Merlau-Ponty, je to vedel tudi Descartes, ki je ločeval med telesom življenjskih navad in telesom razumske zasnove.

Telo ni objekt sveta, temveč je sredstvo sporazumevanja s svetom, ki je nenehno prisotno kot latentno obzorje našega izkustva. Moje telo je zbirališče čutnih, slušnih in vidnih fenomenov. Tako fenomeni dobijo predstave, ki se vtisnejo na telo, da postanejo tekstura vseh pomenov in imajo vlogo inštrumenta mojega razumevanja. Človek kot celota oblikuje samega sebe in se na kontekstualno določen način polasti sveta. Telo je naravni subjekt in subjekt zaznave. Govori, se giba, biva, misel pa izhaja iz njegovega stika z zunanjostjo. Le preko njega zaznavamo, samo z njim vstopamo v svet in se postavimo kot živeči, bivajoči subjekt.

Pontyjev empirični subjekt je v svoji epistemološki vlogi začetek in baza fenomenološke raziskave. V njem ni mesta za Husserlovo čisto transcendentalno subjektiviteto, ki je za Pontyja plod domišljije, izvedba epoche pa je nesmiselna, saj ta metoda odstrani tisto, kar je nujno konstitutivno za razumevanje zaznavajočega subjekta. V tem je le drobec razlike med fenomenološkima metodama teh dveh filozofskih velikanov in ločevanjem njunega razumevanja fenomenologije.

facebooktwitterrss

Melanholija mesta trapa

$
0
0
Recenzija izdelka
7. 11. 2016 - 13:00

Če razmišljamo o vrsti sodobnih kulturnih artefaktov, ki je imela največji vpliv pri razbijanju ali pa reproduciranju stereotipov in podob črnske Amerike, seveda najprej trčimo ob hip hop, a še zdaleč ne smemo zanemariti tudi pomena humorističnih nanizank. Tradicija afroameriškega televizijskega humorja sicer z Amos and Andy sega že v petdeseta leta 20. stoletja, a so tovrstne nanizanke razmah doživele v sedemdesetih in osemdesetih, ko je morda prav s sitcomi začel afroameriški svet vdirati tudi v belske ameriške domove.

Najsodobnejši tovrstni primerek je prejšnji teden h koncu pripeljal svojo prvo sezono, imenuje pa se preprosto Atlanta. Serija je osredotočena na življenje nekaj Afroameričanov, njen popkulturni oziroma družbeni potencial pa morda le še potencira dejstvo, da osrednjo vlogo v njej igra hip hop. Pri razlagi razsežnosti vloge hip hopa v Atlanti pa se moramo sicer najprej obregniti ob Donalda Gloverja, ki igra glavnega protagonista Earna. Gloverja namreč marsikdo v resničnem življenju sicer pozna kot solidnega in kar popularnega raperja z umetniškim imenom Childish Gambino, a je morda še bolj nepozabna njegova vloga v televizijske konvencije preizkušajočem sitcomu Community. V slednjem je Glover igral priljubljenega, malce geekovskega študenta, z malce domišljije pa si lahko predstavljamo, da Atlanta prikazuje življenje tega študenta kakšnih 5, 10 let kasneje.

Earn je »college dropout«. Nima službe, ima pa hčerko in punco, a s slednjo pravzaprav nista več skupaj, čeprav občasno še prespi pri njej, ker je sicer praktično brezdomec. Ta nastavek bi najbrž lahko vodil v raznovrstne komične izlive, a v počasnem, zasanjanem, filmskem stilu Atlante privzame predvsem resne, zamišljene tone. Smeha sicer ob bizarnih prigodah nesrečnih likov ne manjka, a humor tu nikoli ni zares v prvem planu, časi laugh-tracka pa se v vsakem primeru zdijo nepreklicno mimo. S tem pride v ospredje dejanski razvoj protagonistov, vpogled v delovanje in spreminjanje njihovih osebnosti, ob tem pa tudi širši družbeni komentar.

Atlanto tako nekateri posrečeno označujejo za »sadcom«, kar je sicer žanrska niša, ki jo je pred tem najbolje polnil in jo še polni Louie. Morda je pri Atlanti tovrstna depresija očitna predvsem na začetku, ko subtilnega humorja določenih likov še nismo vajeni in ga niti ne prepoznavamo povsem, poleg tega pa smo brez kakšne posebne razlage vrženi v težavno brezciljno življenje glavnih likov.

Poleg Earna in njegove punce Vanesse je tu pravzaprav ključna figura Earnov bratranec - občasni diler in vzpenjajoči se raper Paper Boy. Ta z istoimenskim hitom hitro postaja lokalna rap zvezda, s tem pa Earn zasluti tudi poslovno priložnost in se vsili na mesto menedžerja Paper Boya. A svet hip hop zvezde niti v Atlanti niso le glasba, droge in oboževalke, temveč že v prvi epizodi tudi kvazi strelski obračun, ki nas nato v drugem, še najbolj dolgočasnem delu ves čas drži na policijski postaji. Ob tem so tu mimogrede odprta vprašanja policijskega nasilja in v nekem primeru denimo transfobije, hkrati pa je nakazana ideja ustvarjalcev serije, da je lahko vsaka epizoda svet zase, s svojima, večkrat skoraj v celoti enotnima krajem in časom dogajanja.

Skozi takšne prijeme se kažeta kreativnost avtorjev in umetniška vrednost serije, ki se seveda želi vesti kot film. V tem smislu morda izstopa epizoda, v kateri smo ves čas osredotočeni na Vanesso in spoznamo še njeno vlogo mlade odrasle ženske, ali pa satirična epizoda, v kateri je Paper Boy gost neke pogovorne oddaje na črnski televiziji, pogovor pa občasno prekinjajo le parodije televizijskih reklam. Na ta način Atlanta ves čas premišljuje elemente afroameriške kulture, se hkrati spušča v svoje like in med njimi počasi skuša plesti resnejše vezi, kot je to za sitcome običajno.

Da Atlanto sploh lahko označimo za sitcom, seveda poskrbijo določeni komični vložki, ki pa so plasirani prefinjeno in prav nič prisiljeno. Še najbolj tipičen je Paper Boyev vedno zadeti prijatelj Darius, ki nikoli ne ve, kaj se dogaja okrog njega, hkrati pa ima pogosto na zalogi bizarne filozofske teze. Poleg tega so nekateri zapleti glavnih likov ravno dovolj realistični in hkrati presenetljivi, da se lahko na njih navežemo in jih obenem smehljaje motrimo z varne distance.

Družbeno in kulturno relevantnost pa Atlanti v tem času daje že sama lociranost. Po neštetih romantiziranih mitologizacijah New Yorka sitcomi morda zadnje čase večkrat povzdigujejo tudi manjša mesta, tega pa se lotevajo na zelo različne načine. Medtem ko denimo Portlandia parodira in karikira svojo hipster populacijo ali Parks and Recreation, ki je zvaril hecno mešanico realnih in bizarnih elementov države Indiane, zdaj svoje nič preveč zamegljeno sitcom ogledalo torej dobiva še glavno mesto Georgie. In ko je Glover serijo postavil v srce Atlante, je hkrati zajel okoliščine trap glasbe, ki izvira prav od tam in v zadnjem desetletju predstavlja enega izmed glavnih kreativnih vrelcev ameriške glasbene krajine, pa če je poslušalcu/kritiku všeč ali pa ne. Ob tem je komad Paper Boy že presegel okvire serije in je v mestu legitimen hit, kar je spet svojevrsten dosežek. Poleg tega pa je soundtrack serije razumljivo poln velikih (afroameriških) umetnikov in predvsem rap ter trap eminenc, kot so slavni Atlantčani Future, trio Migos, ki v hecni, malce mafijski vlogi v seriji tudi nastopi, in v zadnjem, spet melanholičnem delu še Outkast.

Vse to Atlanto izpostavlja kot enega izmed relevantnejših novih sitcomov in kot legitimen kos komentarja na trenutno stanje v ameriški družbi. Kljub občasnim (preveč) monotonim kadrom in statičnim minutam se zdi, da imajo pripovedi, liki in družbena kritika v seriji še ogromen potencial in gledalca s svojo tridimenzionalnostjo z vsako epizodo bolj pritegnejo. Zato smo lahko veseli, da je TV mreža FX že potrdila, da bomo prigode iz mesta trapa lahko spremljali vsaj še eno sezono.

facebooktwitterrss

SUMA, MALI PLESNI SIMPOZIJ IN DRUGAČNI SVETOVI

$
0
0
Kulturna ali glasbena novica
7. 11. 2016 - 15:10

Poskrbimo, da ne bo ta deževen dan hkrati tudi tih! Odjebi evrovizijski Cole Morreti [cole moreti]! Na Meti - natančneje v Klubu Gromka – bodo namreč drevi s svojim stoner-doom-noise-rockom rohneli švedski težkokategorniki SUMA, ki so pred kratkim izdali svoj novi album s foucaultovskim [fukojevskim] naslovom The Order Of Things. Slednji je bojda kot »klovn na pogrebu« in tako povsem v stilu glasbe prejšnjih treh albumov: »polne gneva ter obupa, zavite v tančico hipnotične masivnosti in hrapavega glasu, ki zveni kot zasanjano hreščanje iz psihedeličnega tripa skozi pekel«. SUMA je, kot med drugim pravi promocijsko gradivo Gromkega, »zvočna ekvivalenca apokalipse v najbolj zanemarjenem hlevu, ki zveni tako zlobno, da se še Satan skrije pod posteljo, stiskajoč svojo plišasto igračko vprašljivih oblik«. Poigrajmo se z naslovoma prejšnih dveh plat banda; Naj gorijo cerkve ter postanejo Pepel! Divje, umazano in zelo, zelo, zelo nesramno do vaših kladivc, nakovalc in stremenc– danes ob 21h, skupaj z lendavsko post-metal/sludge predskupino Inhibis. Poslušajmo odlomek iz kompozicije z naslovom Bait for Maggots oziroma Vaba za črve:

Glasba

Od velikega hrupa pa k Malemu plesnemu simpoziju, ki bo danes predstavil vrhunska umetnika sodobnega plesa Matejo Bučar in Vadima Fiškina. Mateja Bučar nas redno preseneča s samosvojimi, konceptualno in vizualno izčiščenimi uprostorjenji plešočih teles. Telesa v njenih koreografijah niso samozadostna v avtonomnem plesnem izrazu, ampak so v dejavnem razmerju s scenografskimi objekti, bodisi fizičnimi bodisi projiciranimi. Ob tem pa tehnologija in scenografija nista nikoli sami sebi namen, ampak sta tesno prepleteni s premišljeno koreografijo, ki ji uspe telo shematizirati tako, da skozi golo formo spregovori kar najbolj obče. Vadim Fiškin pa se na presečišču med znanostjo in umetnostjo posveča vprašanjem, tesno povezanim z znanstvenim dojemanjem sveta, ki temeljno določa stanje in ravnanje aktualne civilizacije. Raziskuje odnos med znanostjo, osebno izkušnjo, željo in imaginacijo, med metafiziko in pragmatizmom, med umetnim in resničnim. Njegov posebni smisel za humor zaznamujejo številne instalacije, skulpture, fotografije in risbe na temo geografije, časa, svetlobe, aeronavtike ter meteorologije. O delu Mateje Bučar in Vadima Fiškina, ki delujeta tudi kot tandem, bo danes ob 18. uri v Klubu Lili Novy Renata Salecl spregovorila s Pio Brezavšček in Rokom Vevarjem, strokovnjakoma za sodobne scenske umetnosti. Več o delu tandema in tudi mogoči navezavi na filozofijo Gillesa Deleuza pa Pia Brezavšček:

Izjava

Če vas ne zanimajo ne švedski noisovci ne sodobne scenske umetnosti, ampak povsem Drugačni svetovi, pa se lahko danes ob 19h udeležite otvoritve istoimenske fotografske razstave, razdeljene na dve prizorišči: Kino Šiška in Galerija Photon. Skupinska razstava Drugačni svetovi predstavlja devet uveljavljajočih se fotografov mlajše generacije z območja zahodnega Balkana, ki so bili izbrani na Photonovem natečaju, katerega vodilo je bila ideja o drugačnosti, raznolikosti in kritični misli.

facebooktwitterrss

Kraj dogajanja: 

On luč, ona kajfež

$
0
0
Oddaja
7. 11. 2016 - 20:00

Molk je tisti, ki onemogoča, da bi lahko pisali zgodovino žensk. Molk arhivov, ki iz pravno-državnih dokumentacij vztrajno briše prisotnost druge polovice, odsotnega dela prebivalstva, ki ostaja zaprt za zidovi svojih domovanj.  Vprašanje statusa resnice, vprašanje ali je resnično šlo za molčanja ali pa je patriarhalizacija zgodovine povzročila, da se je izbrisal tolikšen del žensk, ki so vseeno uspele posegati v javni prostor, je na tej točki nerešljivo. Poklic zgodovinarja je moški poklic. Zgodovinar piše zgodovino v moškem spolu ter tako briše dosežke žensk v javnem prostoru in pozablja na njihovo prisotnost. A moški je hkrati tudi politik, je tvorec javnega diskurza in zaseda najvišje položaje, medtem ko ženski dodeli molk in umik v zasebno.

Michelle Perrot, zgodovinarka, raziskovalka in ustanoviteljica Group d'etudes, feminističnih študijev na Univerzi v Parizu, piše o ženskah in ne o »Ženski«. Poleg zgodovinarja Georgesa Dubyja,je bila glavna urednica petih, v slovenščino žal neprevedenih zbornikov, z naslovom A History of Women, ki se osredotočajo na potlačene, utišane ženske glasove na zahodu in na dogodke onkraj velikih osvajanj, vojn in revolucij. Obsežni zborniki obravnavajo vlogo ženske od antike pa vse do dvajsetega stoletja. Michelle Perrot je večino svojih del o zgodovini žensk  pisala v devetdesetih, v času ustanavljanja skupin zgodovinark in zgodovinarjev, kot so na primer WHN (Women's History Network) ali International Federation for Research in Women's History. Pisanje ženske zgodovine, torej zgodovinopisje, ki se je v zapuščenih škatlah starih arhivov uspelo skoncentrirati na zapisano žensko besedo, oziroma besedo o ženskah in njeni družbeni vlogi,ki naj bi jo imela v razmerju do moškega, je bilo, seveda, močno povezano z razmahom feminizma. Največji porast raziskav ženske zgodovine sta v sedemdesetih in osemdesetih doživeli Velika Britanija in ZDA, vendar je Michelle Perrot reperezentativna predstavnica francoske zgodovinarke. Ženske ali molčanja zgodovine je njeno edino delo, ki je, po zaslugi Taje Kramberger, prevedeno v slovenščino. Ta izbor študij, ki jih je avtorica pisala od leta 1974 in do izteka 20. Stoletja je posvečen situacijam žensk v Franciji v 19. Stoletju. Sestavljena je iz petih poglavij, ki se fokusirajo na različne diskurze o ženskem tovarniškem, fizičnem in gospodinjskem delu, zasebno sfero žensk, njihove zagate, izpostavi pa tudi nekaj pomembnih predstavnic, ki so bile slišane tudi v širši javnosti. Michelle Perrot v svojem pisanju ubere genealoški pristop do zgodovine, na kar je verjetno vplival tudi njen sodobnik Michel Foucault.

Če so ženske konec 18. stoletja v Franciji lahko sedele v  pivnicah in diskutirale z moškimi, v Normandiji v 18. stoletju so jih v predilnici celo nadzorovale, perišče pa je bil socialni kraj organiziranja stavk in zadrug, se je v 19. stoletju to drastično spremenilo. Restavracija poleg državljanske ženskam odvzame še civilno vlogo in v Franciji v času drugega cesarstva zariše mejo med privatnim in javnim, ki  pomeni strogo ločitev med moško in žensko sfero.  A kljub temu, da velja prepričanje, da je 19. stoletje čas somraka, zaprtosti in zatiranja, čas, ko je zasebno in družinsko življenje glorificirano do skrajnih meja, nasprotno govorijo ravno glasovi onstran tišine, nekateri uporniški glasovi žensk, ki so v javni diskurz vpeljale vprašanje svojega družbenega položaja. To so omogočile predvsem ekonomske, politične, socialne in kulturne spremembe. 19. stoletje je čas spontane zgodovine, kakor to označi Foucault. Čas nenehnega brskanja po preteklosti, čas oziranja nazaj prav zaradi nezmožnosti izvirnega ustvarjanja in iskanja novih oblik izražanja. Prav razmah zgodovinske radovednosti je omogočil, da se je v zgodovini našel prostor tudi za ženske, kar pa se je lahko začelo le s prepoznanjem. Prepoznavanje zatiranja žensk in upor proti njem pomaga konstituirati sebstva kot subjekte zgodovine. Šele prepoznavanje skupnega zatiralca in skupne identitete omogoča, da bi zgodovina žensk zares začela obstajati, kljub temu, da kategoriziranje in definiranje identitete na podlagi skupnega zatiralca prav tako lahko povzroča veliko težav. A spoznavanje skupnih problemov s katerimi se soočajo ženske v 19. stoletju širi diskurz o pravicah žensk, o ženskah na delovnem mestu in o njihovi vlogi v družinskem življenju. Na podlagi tega se začnejo formirati prva feministična gibanja oziroma, prvi val, kakor temu pogosto rečemo. Na razvoj feminizma v 19. stoletju sta zagotovo vplivali  Olympe de Gouges z Deklaracijo o pravicah ženske in državljank in seveda Zagovor pravic ženske Mary Wollstonecraft, ki sta pisali stoletje prej. Poleg tega je na to obdobje vplivala še industrijska revolucija, ki je počasi pretrgala z vezmi ekonomske in simbolne odvisnosti od moških. Ženske so bile zaradi povečane revščine v družinah prisiljene hoditi v službo. Kljub temu je moški diskurz bil posvečen poveličevanju materinstva, reproduktivni funkciji žensk in njeni vlogi kot gospodinje.

 A Michelle Perrot se ne osredotoča le na feministična gibanja, na ženske, ki prepoznajo zatiranje v družbi, temveč tudi na zasebno življenje deklet. Avtorica se pri opisovanju ženske zgodovine opre na manjše dogodke, ki prekinjajo kontinuiran tok zgodovine. Začne torej odpirati zasebne arhive, kjer raziskuje številne ženske dnevnike in zasebna pisma. Najprej se osredotoči na pisma treh hčera Karla Marxa, ki večino časa presedijo doma, prepisujejo ter prevajajo očetova dela in se v javnosti ne želijo izpostavljati. Za M. Perrot Marxove hčerke vsekakor niso feministke, saj se ne udeležujejo feminističnih gibanj in se ne povežejo z vplivnimi ženskami kot sta Louise Michel in Paule Minck, ki sta bili članici feministične skupine Société pour la Revendication du Droit des Femmes - Društvo za pravice žensk, kjer so se ukvarjali predvsem s problemom ženske izobrazbe. Poleg tega sta bili aktivni članici Pariške komune in participirali v političnem prostoru. Nasprotno pa Marxove hčerke ostajajo doma, kuhajo, perejo in si pišejo pisma, v katerih objokujejo lastno usodo. Avtorica Karla Marxa prikaže v drugačni luči, v luči očeta, ki si želi svoje hčerke enostavno bogato poročiti in utišati njihove želje, hrepenenja. Morda ga v zasebnem življenju prikaže celo preveč negativno in pozabi poudariti, da na začetku socializem ni želel preveč slišati o feminizmu. Kakor zapiše  Monique Wittig v svojih Esejih, je socializem postavljal odnos ženska-moški kot naravni odnos in skrival razredni konflikt med moškim in žensko pod pojmom naravne delitve dela. Bolj kot s socializmom se je feminizem povezal z liberalnimi idejami, katerih najbolj znan predstavnik je bil John Stuart Mill. Na začetku 19. stoletja sta socializem in feminizem povezana bolj na teoretski ravni, na primer z Engelsovim delom Izvor družine in privatne lastnine ter Beblovim delom Ženska in socializem. Vendar pa se je v praksi dogajalo nekaj drugega. Socialistke se niso rade odkrito zavzemale za feministične cilje, ker jih je bilo strah, da bi s tem škodovale proletarski revoluciji.  Rešitev za ženske so socialisti videli v univerzalnem koncu izkoriščanja vseh ljudi, zato pa so se zahteve po širitvi ženskih pravic zdele aristokratske in buržujske. Takšni ambivalentni odnosi so vplivali tudi na ustvarjalnost Marxovih hčera. Očetu se uspe upreti le Eleanor, najmlajša, ki si izbojuje nekaj prostora v časnikarski dejavnosti in gledališču.  A se na koncu, ko svojih želja ne more izživeti tako, ko si je želela, odloči, da bo naredila konec svojemu življenju in zaužije smrtno dozo strupa.

Še bolj kot Eleanor in njeni dve sestri se podrejanje in zvestoba domu ter materinstvu kaže v zasebnem dnevniku občutljive Caroline Brame, mlade in bogate Francozinje. Ko se vprašamo, zakaj avtorica toliko prostora nameni zasebnemu življenju dokaj nepoznanih žensk in se ne ukvarja s skupinami feministk, ki so se v drugi polovici 19. stoletja ukvarjale predvsem z izboljšavo ženske izobrazbe in prodirale v javni prostor, nam M. Perrot ne pozabi odgovoriti. Raziskava zasebnih pisem in dnevnika se ji zdi pomembna, saj s tem lahko ugotavlja kakšne so bile prakse žensk do lastnega sebstva in kako poteka njihova samoanaliza skozi pisanje. Zasebni arhivi tako povejo veliko o vzgoji deklet v 19. stoletju. Vpliv duhovnikov, ki so skozi spoved nadzirali ženska telesa, jih skušali usmerjati ter spodbujali njihovo duhovnost in dobrodelnost. Avtorica ugotovi, da se mlada Caroline, tako kot Rousseaujev Emil, odvrača od svoje telesnosti in skrbi zase. Svoj dnevnik uporablja za potlačenje želja, krotenje svoje volje in telesa ter se posveča duhovnemu življenju. Prav ukvarjanje z zasebnimi arhivi predstavlja pisanje zgodovine, ki se je dogajala vzporedno z razvojem v politiki, ekonomiji in na ulici.

A navsezadnje se je na ulici Francije v 19. stoletju, kot posledica industrijske revolucije, razraslo močno žensko delavsko gibanje. Bojevite delavke so stavkale  proti previsoki ceni hrane, protestirale za odlog najemnin in razbijale stroje. V ljudstvu je ženska krepko navzoča, zato pa mnogokrat zelo ozmerjana.  Stavkajoče so bile označene za možače, neprivlačne in preveč bojevite. Avtorica posveti drugi velik del raziskave diskurzu, ki se je osredotočal na vprašanje ženske in dela. Še nikoli se o ženskah ni tako veliko diskutiralo, kot prav v 19. stoletju, ki predstavlja čudovit primer za pravo antologijo mizoginije. Prebiramo lahko bizarne izjave vodilnih politikov, ki so se  seveda osredotočali  predvsem na erotizacijo ženske na delavnem mestu in na to, kako delo vpliva na žensko lepoto, seksualnost ter plodnost. Diskurz o stroju postane biologiziran diskurz o človeški naravi. Ob pritiskanju nog na pedala stroja so spraševali o tem, ali morda ne doživlja ženska ob tem orgazma, bolj kot slabe razmere v delavnici, pa zdravnike zanima maternica in nevarnost pred sušenjem mleka v dojkah žensk, ki so na sodiščih, trgih ali javnih krajih izpostavljene vulgarnim besedam. Na naturalizacijo teles opozarja že Foucault, ki trdi, da je prav razvoj biologije in medicine v 18. stoletju razlog za tako poglobljene diskurze o telesu in spolu. Slednji je bil prej mišljen bolj na ravni kulturne in družbene identitete, kot pa telesne. Moški diskurz o ženski, ki je zreducirana zgolj na telesne funkcije, v 19. stoletju postane reprezentativen primer takšnega biologiziranega mišljenja. 

Poudariti pa je treba, da delavke svoje identitete niso iskale v kategoriji ženskega, temveč so svoj upor vedno naslavljale kot upor proti izkoriščanju na delovnem mestu in proti splošnemu manjšanju mezd. Najprej so se identificirale kot delavke. Bile so nezaupljive do idej Lousie Michel in feminističnih krogov, še bolj oddaljene so se jim zdele saint-simmonovke. Avtorica opozarja, da kljub temu, da je Hubertine Auclert ustanovila društvo Pravica žensk in zagovarjala enako plačo obeh spolov, je vseeno ne moremo jemati za interpretko tega, kar so mislile same delavke. Michelle Perrot poudarja, da je feminizem  v svojih koreninah buržoazen, delavsko gibanje pa je  svojo identiteto ves čas utemeljeval na možatosti.

A prav ta možatost delavk, ki so iz delavnic prihajale umazane, utrujene in nič kaj privlačne za moško oko, je razburila javni diskurz. Da bi preprečili žensko delo, je 19. stoletje posvečeno poveličevanju ženske kot gospodinje. Skorajda pojejo hvalnico ženski, ki se ukvarja z otroki, bolniki in reveži ter ženski, ki se posveča perilu, kuhinji in higieni. Med tem pa so nekatere presenečeno ugotavljale, da je delo v delavnici celo lažje opravilo kot gospodinjstvo. Navsezadnje so ženske morale poleg vsega skrbno upravljati še z moževo plačo, kar jim je lahko povzročalo hude težave, kakor na primer Maheujki v Zolajevem Germinalu, ko se s svojimi otroki poniža s prosjačenjem pri buržujski družini, da bi s tem denarjem lahko kupila kruh. Zato so mnoge ženske raje, kot da bi doma izpolnjevale gospodinjske obveznosti, hodile na delo. Industrijska revolucija je omajala družinsko celico in na nek način žensko zasužnjila, po drugi strani pa je bil to tudi vzrok za njeno emancipacijo. Vsekakor pa ženske niso kar naenkrat prevzele vse oblike strojev, saj je bilo delo še vedno spolno selekcionirano in diferencirano. Javni diskurzi so bili mnogokrat namenjeni vprašanjem, kateri stroj najbolj ustreza ženski naravi. Tako je neki delegat leta 1867 ugotovil: »Za moškega les in kovina, za žensko družina in tkanine. « In zato je bil ženski dodeljen šivalni stroj. Poleg tega je veliko moč imela tudi Cerkev, saj je vrsto let spodbujala ženske k dobrodelni dejavnosti, kar je povzročilo, da so se kmalu usmerjale v socialne poklice, v ospredju pa je bila torej vzgoja otrok, medicinska nega in podobno. Spolna diferenciacija poklicev se nadaljuje v učiteljske poklice, pisarniška dela, saj so pisalni stroji naravnost narejeni za tanke klavirske prstke. To, da so ženske lahko delale, je vsekakor bil korak do emancipacije, hkrati pa feminizacija poklicev pomeni poglabljanje hierarhije razlik. Ali, kakor Michelle Perrot citira Maurica Godeliera: »pojem »poklic za ženske«, zakoreninjen v simbolično, v mentalno, v govorico, v »idejno«, je družbena konstrukcija, zvezana z odnosi med spoloma.« Tako problem ženskega dela še zdaleč ni rešen.

A za M. Perrot vloge, ki so bile dodeljene ženskam vsekakor niso bile nepomembne. Nekatere so jih jemale resno in iz njih, po avtoričinem mnenju, izdelovale protioblast. Zato se avtorica v tretjem delu knjige posveti ženskam v državljanskem prostoru, ki so proizvajale konflikte, kompromise, premike oblasti in protioblasti v Franciji. Kot že rečeno, je v 19. stoletju razloček med javnim in zasebnim ena izmed modalnosti politike.  Ker se ločitev moške in ženske sfere spet usidra v družbo, to povzroči mistifikacijo ženske, saj se mnogi začnejo spraševati, ali morda niso prav one tiste, ki vlečejo niti oblasti in pretvarjajo svoje može v lutke. Spet zaidejo v nesmiselne diskurze o mističnosti, kar v svojem delu Drugi spol obravnava že Simone de Beauvoir. Mistifikacija ženske, ki v zatemnjeni, mračni notranjosti hiše plete niti nerazumljivih čarovnij in skrivnostnih opravil spet razburi družbo, ki je žrtev in hkrati povzročitelj tega. Avtorica seveda opozori, da ženska oblast ni v obvladovanju magičnih sil, ampak v govoru. Feminizem pomeni predvsem to, da ženske spregovorijo, saj je ravno uporaba besede v javnosti simbol oblasti. A da so si ženske sploh upale v javnosti spregovoriti je bil dolg proces. Mnoge so opozarjale, da se ženske ne upajo izražati, saj jih je sram. Vsekakor si ne drznejo spregovoriti na sestankih z moškimi, kar je mnogim dalo misliti, da sploh nimajo ničesar za povedat. Sprostijo se namreč le, če so med njimi ženske. Izjemi, ki sta izstopali iz te strukture sta bili Flora Tristan in George Sand, ki jima Michelle Perrot posveti kar nekaj pozornosti.

Flora Tristan je predvsem raziskovalka, ki v svojem delu Sprehodi po Londonu raziskuje revščino in socialni propad delavcev. Blizu ji je gibanje saintsimonovcev, ki je bilo v 19. stoletju zelo razširjeno. Po idejah Henrija de Saint-Simona se je zavzemalo za enakopravnost vseh ljudi in predvsem za popolno nenasilje in medsebojno solidarnost. Po smrti samega idejnega vodje pa je to gibanje postalo bolj stvar ritualov in hierarhije. Pomemben del saintsimonovstva je prepričanje v enakopravnost žensk in moških ter za osvoboditev vseh iz trpljenja. Prav zato je to gibanje vplivalo na mnoge feministke, kakor tudi na Floro Tristan, ki, kot opazovalka in raziskovalka velemest, želi opozarjati na revščino ter na položaj žensk v delavskem razredu. Vendar so se delavke velikokrat obračale proti njej, saj jim je prevečkrat očitala lahkovernost in preveliko predanost Cerkvi. Torej stvari, ki jih niso želele slišati. Poleg tega je bila Flora Tristan v mnogih pogledih za ljudske ženske preveč tuja. Želi preobrnitev razmerja med spoloma in je avtorica za tisti čas zelo nenavadne izjave, ko pravi: »hočem, da v ljubezni pobudo prevzame ženska«. Način, kako jo moški obravnavajo med razpravami za mizo, jo moti, kadar je diskriminirana zaradi spola, to zapiše z veliko strogostjo. Je kritična in prav zato med mnogimi tudi osovražena.

Druga, ki se osvobodila štirih sten svoje hiše in se podala v svet, je George Sand, ženska, ki se je ves čas skrivala pod moškim psevdonimom, se oblačila v moška oblačila in tako postala pomembna predstavnica ženske v politiki. Bila je družbena mešanka aristokratke in buržujke, ki se je uspela prebiti do Visoke zbornice v Franciji. Ustanoviteljica časopisa Revuse independante, ki je sovražila žensko neumnost in ni bila naklonjena saintsimonvskim feministkam je bila paradoksalnega mnenja, da se ženska ne bi smela udeleževati javnega diskurza. George Sand je namreč zanikala spolno razliko in ves čas zagovarjala misel, da je človeško bitje vselej isto in se mora izpolnjevati kot duša. Je primer ženske, ki je popolnoma prevzela moško vlogo in se v njo asimilirala. In tako kot ostali moški je bila tudi sama prepričana, da ženske zaradi lastne neumnosti še niso pripravljena na volitve. Ženske pomiluje, sovraži njihovo frivolnost in neizobraženost. Ravno zato se tudi znajde v konfliktu s francoskimi feministkami, ki so po letu 1848 kritizirale tako imenovano univerzalno volilno pravico, saj ta v svoj univerzalizem ni vključevala žensk. Saintisimonovske feministke so zahtevale pravičnost in zagovarjale, da bi z volilno pravico prispevale kot gospodinje, za svojo predstavnico v politiki pa so želele izbrati George Sand. A ta jih je seveda zavrnila, saj se ji je zdela volilna pravica preveč aristokratska. Vlogo ženske je razumela popolnoma tradicionalno, kot vlogo matere in gospodinje. Sicer pa je v prihodnosti videla, da bi ženska načeloma lahko volila, a je za to najprej potrebno spremeniti družbo in ženski dodeliti več civilnih pravic. S tem bi lahko zahtevala tudi državljanske.

Ravno na primeru Georg Sand in pariških feministk se kaže razmerje med univerzalističnim pogledom na svet ter esencializmom. George Sand verjame v univerzalnega človeka, ki mu spol ni definiran. Nasproti njenemu univerzalističnemu pristopu pa so ves čas stale angleške feministke, ki so prav zaradi nuje po specifični reprezentaciji žensk v politiki uspele dobiti volilno pravico skoraj 20 let prej. Ženske morajo imeti pravico voliti nekoga, ki zastopa ženske. Spolna razlika se kaže tukaj kot nekaj, kar širi pravice žensk. Obratno pa je bilo v Franciji, kjer je spol diskvalificiran, v ospredje pa se je postavljala individualnost. A le te, po mnenju George Sand, ženska nima, kar pomeni, da ženske nimajo pravice voliti. Na to opozarja že Mona Ozouf, ko pravi, da je francoska napadalnost, nekonfliktnost in olikanost posebnost in vzrok za umanjkanje identitetnega feminizma, kot je bil značilen za anglosaksonski svet. Želja po tem, da bi ženske najprej dobile svojo individualnost je močnejša in prevladujoča.  Do individualnosti bi ženska lahko prišla, če bi, kot pravi Monique Wittig, konstituirala sebe kot individualen subjekt lastne zgodovine. Nihče namreč ne more biti opredeljen le skozi zatiranje. M. Perrot poudari, da je ravno iskanje individualnosti in odmik od skupne identitete v kategoriji žrtve vzrok za to, da so v Franciji, državi človekovih pravic, svobode in napredka, v nasprotju z Angležinjami, ženskam volilno pravico dodelili šele leta 1944.

Michelle Perrot zaključi svoje delo z nekaj manjšimi filozofskimi premisleki o formiranju ženske identitete. Problem pozicije  zgodovinopiske, ki piše zgodovino žensk je ravno to, da piše zgodovino spola, ki se loči od univerzalne zgodovine moškega in tako žensko še bolj zaznamuje. Biološki spol se tako pojavi kot usoda, ki determinira družbenega in tako na podlagi telesnih razlik rokohitrsko označi nekaj kot enotno izkušnjo ženskega. Pri opisovanju zgodovine zatiranih se je zelo težko izogniti utemeljevanju skupne identitete žensk na podlagi žrtve. Definicija žensk velikokrat uspe le s kazanjem na skupnega krivca, torej na univerzalno patriarhalno strukturo in s tem umesti vse ženske pod siv skupni imenovalec. Zato bi bilo tukaj na mestu vprašanje Judith Butler, ki ga lahko zasledimo v Težavah s spolom: »mar vztrajanje pri enotnosti in koherenci kategorije žensk ne pomeni zavrnitev mnogoterosti kulturnih, družbenih in političnih presekov, v katerih so konstruirane konkretne vrste žensk?«  Ali se s tem, ko pišemo zgodovino nekega biološkega spola, ne odvračamo od tega, da bi dali prostor specifičnim problemom, ki so jih imele ženske v določenem prostoru in družbi. Mar lahko problem delavke, kot je na primer Catherine v Zolajevem Germinalu obravnavamo kot isto družbeno izkušnjo, kot jo ima na primer buržujka Cecile (iz istega romana)?

Iskanje skupnega imenovalca vseh problemov na podlagi biološkega spola je preveč podvrženo posploševanju, saj lahko kaj hitro zapademo v binarno selekcioniranje nečesa kot izključno moškega ali izključno ženskega. Ženska je navsezadnje bila vedno vpeta v zunanje prelomnice, ki jih ustvarjajo moški, ne moremo jo razumeti popolnoma ločeno od njega. Ženske zgodovine niti ne moremo razumeti v okviru nekakšnega univerzalnega napredka, v okviru kavzalno-logične časovnice, zato se Michelle Perrot skuša osredotočati na posameznice in svoje raziskovanje usmeri le na območje Francije. Zavestno se skuša odvračati od tega, da bi pisala o ženski na sploh in jo umeščala v kontinuiran tok zgodovine. Zato raje preizprašuje diskurze ter se osredotoča le na specifične izbranke in na njihova zasebna pisma. Takšne principe raziskave sama imenuje foucaultovske prakse zgodovinske raziskave, ki opazujejo mikrooblasti, vzgojo žensk, načela, njihovo obnašanje ipd. Sprašuje se v katerem času in prostoru, katere značilnosti oblasti in regulatornih praks konstituirajo koherentno (samo)identiteto ženske. Strah jo je, da bi žensko obravnavala zgolj kot objekt raziskave. Zato jo nenehno vključuje v širši prostor dogajanja, raziskuje diskurze in načine, kako je bila ženska v preteklosti razumljena. In seveda se kar ponuja vprašanje, ali lahko sploh pišemo izključno zgodovino žensk? Ima biološki spol svojo zgodovino? Mar ne pišemo vedno, ko pišemo o žrtvi, tudi zgodovino tirana? In, če jo pišemo, ali sploh lahko to počnemo drugače kot Michelle Perrot?

facebooktwitterrss

Viewing all 5119 articles
Browse latest View live